מומחה בתחום הדיור: “מוכרים חייבים לנהל משא ומתן”

זה אותו סיפור דיור ברחבי ארה”ב, לפי סוכני נדל”ן בשלוש ערים בארה”ב. המוכרים מציעים יותר ויתורים ככל שהביקוש של הקונים פוחת והרישומים נשארים בשוק.
“חלפו הימים של ‘היי, השכן שלי ממול נמכר רק בשנה שעברה ב-100,000 דולר מעל מחיר המחירון’. המוכרים חייבים בהחלט לנהל משא ומתן”, אמר דן אובריאן, סוכן ב-Trueblood Real Estate המכסה את אינדיאנפוליס, ל-Yahoo Finance. (סרטון למעלה).
ואלה חדשות טובות לקונים.
“עכשיו, למעשה יש לנו קונים שמוגנים על ידי נסיבות מקריות, כמו בדיקה והערכה”, אמר אובריאן, “כאשר הרבה פעמים אלה היו מחוץ לחלון במהלך השיגעון של שוק ה-COVID.”
הנה מה שקורה בדנבר, אינדיאנפוליס ושארלוט, צפון קרילינה, לפי סוכנים אלה.

דנבר

הדיור בדנבר הואט בדצמבר. מחיר המכירה החציוני ירד ב-4% משנה לשנה ל-528,250 דולר. בתוך ההתקררות, הקונים לוקחים את הזמן שלהם בקניית בתים ומבקשים תמריצים. התפנית החדה הגיעה לאחר ששוק דנבר זינק ב-30% מאז מרץ 2020.
“כרגע, מוכרים פועלים כדי לסייע בעליית הריבית. אז הם מציעים רכישה של 2-1”, אמרה קתי קייסי, מתווכת למגורים Coldwell Banker בדנוור. “מה שזה אומר הוא שבשנתיים הראשונות הריבית שלך תהיה נמוכה מהריבית בשוק כרגע”.
עם זאת, השוק מראה שינוי פוטנציאלי.
“אז אנחנו כבר מתחילים לראות סימנים של שוק האביב, שמראים שזה עשוי להיות שוק מחומם”, אמרה קייסי. “אז צא החוצה, מצא בית שאתה מחבב ואתה אוהב”.

אינדיאנפוליס

באופן דומה, פעילות הדיור באינדיאנפוליס פחתה לקראת סוף 2022. בתים נשארו בשוק במשך 22 ימים בממוצע בדצמבר, לעומת ממוצע של ארבעה ימים בלבד במאי 2022.
“ביקוש הקונים בהחלט הואט עם עליית הריבית”, אמר אובראיין. “דברים נמשכים עוד קצת בשוק.”
העלייה במספר הימים בשוק נובעת בחלקה מגידול בהיצע הבתים. היו כמעט 1,600 רישומים פעילים נוספים בעיר בדצמבר, עלייה של 26% משנה לשנה, לפי Redfin.
“כדי לשים את זה בפרספקטיבה, רק עכשיו שברנו את המספר שבו הוא היה לפני נגיף הקורונה”, אמר אובריאן. אבל “אנחנו עדיין במלאי נמוך”.
עם זאת, הקונים עדיין נאבקים בחששות של סבירות גבוהה, שכן שיעורי המשכנתא נותרו גבוהים משמעותית מאשר לפני שנה. בנקים ומוכרים נכנסים לעזור.
“בנקים שונים מציעים סוגים שונים של מוצרי משכנתא כדי לסייע בריבית המשכנתא המוגדלת”. אובריאן אמר, “והמוכרים מציעים זיכוי לרכישה של 2-1, או פשוט באופן כללי, כדי להוריד את הריבית כדי להפוך את זה למשתלם יותר עבור הקונה”.

שרלוט

כמו שווקים אחרים, המוכרים של שרלוט מספקים תמריצים לביצוע עסקאות, במיוחד משלמים עבור עלויות סגירה וקנייה הורדת ריבית, לדברי סר אשלי הריסון, מתווך נדל”ן בקבוצת הריסון עם Fathom Realty בשארלוט. עם זאת, התמחור לא זז כל כך.
“אנחנו רואים יותר מלאי, אבל פחות רישומים חדשים”, אמר הריסון. “ואנחנו מקבלים הרבה יותר הקלות למוכר, אבל התמחור נשאר מאוד דביק”.
מספר הבתים שנמכרו בשרלוט ירד בששת החודשים האחרונים. רק 823 בתים היו בשוק בדצמבר, צניחה של 42% מלפני שנה. ובתים נשארו בשוק במשך 48 ימים בממוצע בדצמבר, יותר מכפול מהימים במאי 2022.
“ביקוש הקונים ירד”, אמר הריסון.

Responses