דיור: שלושת האתגרים הגדולים ביותר איתם מתמודדים רוכשי דירות כרגע, על פי סוכנים ורוכשים

זה לא סוד שרכישת בית היא קשה כרגע. רוכשי דירות מתמודדים עם עליית ריבית, מלאי נמוך ומחירים עדיין גבוהים. Yahoo Finance ישבה עם מומחים ומחפשי בית כאחד כדי לראות איך השוק נראה בשטח. הנה מה שהיה להם לומר:

ריביות גבוהות יותר עצרו את הקונים

“באופן כללי, הקונים ממש מתעכבים כרגע מסיבות שונות, כולל שיעורי הריבית החדשים”, אמר אד פיץ, סוכן נדל”ן ושותף ב-The Agency בלוס אנג’לס, “זה שינה את הדברים באופן דרמטי מאז האביב האחרון אף אחד לא יודע בדיוק לאן הולך השוק הבא, אם זה לוס אנג’לס, קליפורניה או אפילו ברמה הלאומית”.
ההלוואה הקבועה הממוצעת ל-30 שנה נעה כיום סביב 6.5 אחוזים בהשוואה לכ-3.5 אחוזים לפני שנה. כתוצאה מכך, איגוד המתווכים הלאומי דיווח לאחרונה כי מכירות בתים קיימים בארה”ב הסתכמו ב-5.03 מיליון בשנה שעברה, ירידה של 17.8% משנת 2021, השנה החלשה ביותר למכירות בתים מאז 2014.
“זה פשוט נעצר כשהריביות השתגעו ועכשיו אנחנו פשוט לא מוצאים הרבה בשוק”, אמרה דניאל כהן, שחיפשה בית בלוס אנג’לס עם בעלה, דיוויד ג’רווי, במשך בערך שנתיים.

המלאי ירד

בשבוע שעבר, איגוד המתווכים הלאומי דיווח כי מלאי הדירות ירד ל-970,000 יחידות בדצמבר, ירידה של 13.4% בחודש הקודם.
“אני חושב שהרבה אנשים כרגע מפחדים לרשום את הבית שלהם, אז אם הם לא יצטרכו, הם לא יעשו זאת”, הוסיף ג’רווי.

קשה להגיע לתמחור נכון

המוכרים שנמצאים בשוק היססו להוריד את המחירים שלהם. ארה”ב מגיעה לאחר התרחבות ארוכה בשוק הנדל”ן, והצרכנים לא הדביקו את הפער מבחינה פסיכולוגית. פיץ אסף נתונים על התופעה הזו דרך האפליקציה שהשיק בשם “Domicile: Game of Homes”, מעין משחק “The Price Is Right” המתמקד בנדל”ן.
למרות העלייה בריבית, מחירי הדירות נותרו גבוהים באופן עקבי. לדוגמה, המחיר הלאומי החציוני של בית קיים הגיע ל-370,700 דולר בנובמבר, עלייה של 3.5% לעומת שנה שעברה, על פי איגוד המתווכים הלאומי. זה היה החודש ה-129 ברציפות של עליות משנה לשנה.
“אנשים שאינם פעילים בשוק, שרק מנחשים את המחירים… מנחשים גבוה יותר מהמקום שבו הבית נמכר בפועל”, אמר פיץ. “המוח של הצרכן הממוצע לא הדביק את המציאות של השוק כרגע”.
אבל יש תקווה. ג’ייסון אופנהיים, המכהן כנשיא ומייסד The Oppenheim Group, חברת נדל”ן שמוצגת בסדרת הריאליטי של נטפליקס (NFLX) בלוס אנג’לס “Selling Sunset”, השפיע על מחירי הנדל”ן בעתיד.
“מבחינת מחירים, תהיה יציבות מסוימת, וזה כנראה בריא לשוק”, אמר. “אנחנו לא רוצים את העליות והירידות. אז אני חושב שאנחנו הולכים לראות שוק בריא יחסית בשנים הקרובות בתחום הנדל”ן בכל הקשור למחירים”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses