שיעורי המשכנתא צונחים. האם הם יכולים לרדת מתחת ל-6% בקרוב?

ריביות גבוהות על משכנתא היו כמו דלי מי קרח שנשפך על שוק הדיור הלוהט בשנה שעברה. הקונים כבר לא יכלו להרשות לעצמם לקנות. אז בונים הפסיקו לבנות, מוכרים הפסיקו למכור, ושוק הדיור קפא.
עם זאת, ריבית המשכנתא כעת יורדת. וההאטה באינפלציה עלולה לאפשר לריבית לרדת עוד יותר – אולי אפילו מתחת ל-6%.
שיעורי המשכנתא היו בממוצע 6.33% עבור הלוואות קבועות ל-30 שנה בשבוע שהסתיים ב-12 בינואר, לפי פרדי מק. בינתיים, Mortgage News Daily, המדווח על תעריפים ממוצעים ליום במקום שבוע שלם, עמד על 6.07% נכון ליום חמישי אחר הצהריים. זה הבדל גדול מהתקופה שבה התעריפים עלו על 7% רק חודשיים קודם לכן.
תשלום המשכנתא החודשי הטיפוסי הוא כעת מתחת ל-2,000 דולר, אבן דרך פסיכולוגית עבור רוכשי בתים רבים.
“בואו נחגוג חדשות טובות. מחירי הרישום ירדו, שיעורי המשכנתאות ירדו”, אומר הכלכלן הבכיר של Realtor.com®, ג’ורג’ ראטיו. “עם האינפלציה שמראה האטה מוחשית, אני כן מצפה שריביות המשכנתאות ילכו בעקבותיה בחודשים הקרובים. השאלה היא מתי”.
הריבית על המשכנתאות עלתה כתוצאה מהעלאת הריבית לטווח הקצר של הבנק הפדרלי בארה”ב כדי להילחם באינפלציה. נראה שפעולות הפד פועלות: האינפלציה עמדה על 6.5% בדצמבר. למרות שהוא עדיין גבוה, הריבית יורדת מ-7.1% משנה לשנה בנובמבר והרבה מתחת לשיא של 9.1% ביוני. זה עלול לגרום לפד להקל על העלאות הריבית שלו, מה שעלול לגרום לירידה בריבית על המשכנתאות.
“אנחנו רואים את ההשפעות על הביקוש במגזרים הרגישים ביותר לריבית של הכלכלה, כמו דיור”, אמר יו”ר הפדרל ריזרב ג’רום פאוול במסיבת עיתונאים לאחר פגישת הפד ב-14 בדצמבר 2022.
בעוד שהריביות וריבית המשכנתא של הפד שונות, הם נעו באותו כיוון. אז כאשר הפד מעלה את הריבית, שיעורי המשכנתא בדרך כלל עוקבים אחריו. הם יותר מהכפילו את עצמם בשנה שעברה ועלו מטווח אמצע ה-3% רק לפני שנה. העליות הפכו את תשלומי הדיור החודשיים ליקרים הרבה יותר, ומתמחרים קונים רבים מחוץ לבעלות על בתים.
“אם האינפלציה תמשיך לרדת בקצב הנוכחי, אולי נוכל לראות שיעורי משכנתאות מתחת ל-6% עד סוף פברואר”, אומר Ratiu. הוא צופה שהם יישארו בטווח של 6% עד 7% במשך השבועות הקרובים עד שיתברר שהאינפלציה באופן סופי בדרך לרדת.
בינתיים, הקונים מקבלים קצת הפסקה. מחירי הדירות החציוניים ירדו ל-400,000 דולר בדצמבר, ירידה משיא של 449,000 דולר ביוני, לפי Realtor.com. המחירים עלו ב-8.4% מדי שנה, אבל זה היה החודש הראשון בשנה שבה הגידול במחירים היה חד ספרתי בלבד.
“ירידת המחיר משיאי הקיץ שלהם, בשילוב עם ירידת ריבית המשכנתא, מורידה את תשלומי המשכנתא ומגבירה את כוח הקנייה של הרוכשים”, אומר Ratiu.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses