שוק הנדל”ן בארה”ב ב”בעיה גדולה”, מזהיר המומחה

KB Home מדווח על שיעור ביטולים של 68% של בניית בתים חדשים ברבעון הרביעי של 2022
בעוד הפדרל ריזרב ממשיך באיפוס השוק הניצי שלו – שתרם לעליית ריבית ומשכנתאות – מומחי נדל”ן משמיעים אזעקה ש”צרות גדולות” צפויות לשוק האמריקני.
“כאשר יש עלייה בריבית כמו שהייתה לנו, זו בעיה גדולה לדיור. שיעורי הריבית הם כמו חלב האם של הדיור”, אמר מנכ”ל Pulte Capital, ביל פולטה, ל-FOX Business, Maria Bartiromo ביום חמישי. “ואם תנתק את זה, אתה בבעיה גדולה. וכשיש את העליות מסיביות בריבית, זה פשוט עוצר הרבה דברים”.
“זה סיפור של שתי ערים. אני שונא לקשר את זה לפוליטיקה, אבל המדינות האדומות יותר, מקומות כמו פלורידה, טקסס, בנייני המשרדים די עמוסים. העסקים פורחים. יש יותר ביקוש והיצע”, מנכ”ל Thor Equities, ג’ו. סיט אמר מאוחר יותר ב”ורני ושות’.” “זה יותר, אני שונא להגיד את זה, שווקים כמו שלנו כאן בניו יורק, שיקגו, סן פרנסיסקו היא עיר רפאים. סן פרנסיסקו נהרסה.”
אחד מבוני הבתים הגדולים במדינה, KB Home, פרסם ביום רביעי את דו”ח הרבעון הרביעי שלו, שהצביע על סימנים נוספים לחולשת דיור. על פי הדיווח, KB Home ראה שיעור ביטולים של 68% בפרויקטי בנייה חדשים.
גם ריבית המשכנתא עלתה בשבוע שעבר, כאשר הריבית ל-30 שנה עלתה ל-6.48% והמשכנתא ל-15 שנים הגיעה ל-5.73%, לעומת 5.68% בשבוע הקודם. שיעורי משכנתא גבוהים יותר ממשיכים לבחון את סבירות רוכשי הדירות, על פי איגוד הבנקאים למשכנתאות (MBA).
יו”ר הפד, ג’רום פאוול, הזהיר שלשום כי העלאת הריבית להאטת הכלכלה “איננה פופולרית” בטווח הקצר, ואף עלולה ליצור התנגדות פוליטית.
“יציבות המחירים היא הבסיס של כלכלה בריאה ומספקת לציבור יתרונות בלתי ניתנים למדידה לאורך זמן”, אמר פאוול ביום שלישי בהערות שהוכנו למסירה בוועידה שערך הבנק המרכזי של שבדיה. “אבל החזרת יציבות המחירים כאשר האינפלציה גבוהה עשויה לדרוש צעדים שאינם פופולריים בטווח הקצר מכיוון שאנו מעלים את הריבית כדי להאט את הכלכלה”.
“זה הולך להיות קשה”, דיבר פולטה על שוק הנדל”ן. “שיעור הביטולים של [KB Home]… הגיע לשיא, משהו כמו 68%, שזה פשוט עצום. בדרך כלל, המספר הזה הוא בסביבות 10, לכל היותר 20%. אז אני חושב שיש לנו דרך קשה לפנינו השנה, ואני חושב שתתחיל לראות את זה ברווחים לקראת המחצית האחורית של השנה הזו ולמען האמת, לתוך השנה הבאה. אני חושב שהרווחים ימשיכו להידרדר”.
משקיע הנכסים סיט טען כי “ייקח קצת זמן” עד שאזורי המטרופולינים יראו התאוששות בשוקי הדיור המסחריים והפרטיים שלהם.
“אני חושב שהערים הולכות להתעורר ולנסות להגיב”, אמר סיט. “הייתי אומר ששכר הדירה בסן פרנסיסקו יורד כנראה איפשהו בשכונה של כ-35%. בלי הגזמה. זה דרמטי מה שקורה בשוק הזה”.
השקעות נדל”ן הולכות לאן שהכסף “מרגיש נוח”, לדברי סיט, שחזה שמדינות Sunbelt עשויות לחוות פחות תנודתיות השנה בגלל פריחת משרות בייצור.
“אני שונא, שוב, להתייחס לפוליטיקה, אבל ממקום גלובלי, המדינות האוטוקרטיות עושות את הטוב ביותר. סינגפור, דובאי, מונקו. יש אנשים שמתבדחים על פלורידה וטקסס היא חלק מזה”, אמר מנכ”ל Thor Equities. “הסדר העולמי משתנה, במיוחד בגלל חלק מהקונפליקט עם סין. אז יש לך את הגל האדיר הזה על החוף, ולכן כל הדרום מזרח עכשיו הולך לקבל את היתרון הכלכלי הבא שלהם. אני קורא לזה חגורת הסוללה, ששוק חגורת הסוללות של כל אותן מקומות עבודה שהולכים ליצור לייצור, יביאו לכך השפעות אדווה”.
פולטה טען כי החברה שלו עדיין לא מצאה הזדמנויות מבטיחות בתחום הנדל”ן עד כה השנה בלחץ התעריפים הגובר.
“עדיין לא. זה הולך להיות די מעניין,” אמר פולטה. “סביבת ה-M&A [מיזוגים ורכישות] במוצרי דיור ובנייה היא משהו שצריך לפקוח עליו עין במהלך ששת, 12, 18 החודשים הבאים. עדיין לא הגיע הזמן”.

Responses