6 כלכלני נדל”ן מובילים ומקצוענים לגבי מה לצפות משוק הדיור בחורף הקרוב

כמה רוכשי דירות שואפים צפויים להקלה כל כך נחוצה. “כרגע עשוי להיראות מושך יותר לחלק מהקונים מכיוון שלאחרונה שוק הדיור התקרר. המחירים יורדים באזורים רבים, היצע הבתים עולה, המוכרים מציעים יותר הקלות וריביות המשכנתא יורדות”, אומר ג’ייקוב ערוץ, כלכלן בכיר ב-LendingTree.
אבל אין ספק, לאחר הסלמות מהירות במחירי הדירות ובריבית על המשכנתא בשנתיים האחרונות (אם כי שניהם נחלשו לאחרונה), קונים רבים נזהרים מהצפוי. אז שאלנו כלכלנים ומקצועני נדל”ן את התחזיות שלהם בשוק הדיור בחורף הזה.

תחזית 1: שיעורי המשכנתא “ימשיכו במסע הירידה שלהם”

“עם המעבר של הפד להעלאת ריבית קטנה יותר בפברואר, ריבית המשכנתאות תמשיך במסע הירידה שלהן וריבית נמוכה יותר של משכנתא משפרת את סבירות ההשגה, ומחזירה יותר קונים לשוק”, אומרת נדיה אוונגלו, כלכלנית בכירה ומנהלת מחקר נדל”ן ב- האגודה הלאומית של המתווכים (NAR).
מצידו, הערוץ גם אומר שתעריפים נמוכים יותר עשויים להחזיר לפחות חלק מהקונים. “ייתכן שיש יותר ביקוש של קונים בהנחה שהשיעורים ימשיכו לרדת, או לכל הפחות לא יתחילו לטפס שוב, אבל לא נראה שיש סבירות גבוהה שהביקוש יעלה באופן דרמטי בחזרה למקום שבו היה בתחילת השנה שעברה. בסך הכל, סביר להניח ששוק הדיור של פברואר יישאר ידידותי יותר לרוכשים מאשר לפני מספר חודשים בלבד”, אומר הערוץ.
קייט ווד, מומחית לבתים ב-NerdWallet, מציעה סנטימנט דומה: “ייתכן שהקונים יהיו בעלי מוטיבציה רבה יותר אם נראה שהתעריפים מתייצבים, ומי שתומחרו כשהמחירים עלו במהירות בסתיו שעבר עשויים להיות מוכנים לתת עוד הזדמנות לרכישת בית”.

תחזית 2: עליות מחירי הדירות יואטו עוד יותר

נתוני Realtor.com מראים כי הצמיחה של מחירי הביקוש החציוניים עבור בתים בפריסה ארצית ירדה חזרה לחד ספרתי בדצמבר לראשונה מזה 12 חודשים וכמעט החזיקה את הקצב הזה עד לינואר.
“אבן הדרך של צמיחת מחירים חד ספרתית היא באמת המשך להתמתנות שהחלה בקיץ כשהמחירים צמחו בקצב של 18% משנה לשנה”, אומרת דניאל הייל, כלכלנית ראשית ב-Realtor.com. הדו”ח חושף כי המחיר החציוני של בתים למכירה עלה ב-8.1% מדי שנה בינואר, שזה מעט פחות מקצב הצמיחה של דצמבר, כאשר מחיר המחירון החציוני הלאומי נשאר יציב על 400,000 דולר בינואר, ירידה משיא של 449,000 דולר ביוני.
צפו לצמיחה איטית עוד יותר החודש, אומרת אוונגלו. “עליות מחירי הדירות יואטו עוד יותר בפברואר. הריבית על המשכנתא סוף סוף יורדת, מה שמקל על סבירות גבוהה, אבל קונים רבים ממשיכים להיות מתומחרים מהשוק, במיוחד קונים בפעם הראשונה”, אומרת אוונגלו.
עם זאת, שינויים במחיר ישתנו בין השווקים. “שווקים עם חוסר האיזון הגדול ביותר בין היצע וביקוש יראו רכות גדולה יותר במחירים, בעוד שעבור רוב האחרים זה יותר הרמה במחירים”, אומר גרג מקברייד, אנליסט פיננסי ראשי בבנקרייט.

תחזית 3: לקונים יש יותר מקום לנהל משא ומתן

הייל אומרת: “זה לא יהיה הכל תסכול עבור הקונים. מספר עלייה של בתים למכירה אולי לא אומר ירידה במחירי הדירות, אבל זה מאפשר לקונים להחזיר מידה של כוח משא ומתן, ויחד עם זמן ארוך יותר בשוק בהשוואה לפני שנה, יש סיכוי גבוה יותר לקונים לראות בתים עם מחיר מחירון שהורד מתחת למחיר המבוקש המקורי”, אומרת הייל.

תחזית 4: השוק נמצא בדרך איטית לנורמליות

“שוק הדיור ממשיך לחזור לשוק בעל מראה נורמלי יותר לאחר הטירוף של המגיפה. אנחנו רחוקים מלהיות מחוץ ליער עם משבר הנגישות שהכביד מאוד על מכירות הבתים, אבל אנחנו מתחילים לראות כמה אופציות ירוקות מתגברות ככל שהמחירים והריבית על המשכנתא ירדו. הצניחה הזו בריביות המשכנתאות החלה למשוך עניין מחודש מהרוכשים והמכירות מטפסות שוב בהשוואה לשנה שעברה, אבל הביקוש נותר נמוך בהרבה מהשנתיים האחרונות”, אומרת ניקול בשואו, כלכלנית בכירה בזיללו.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses