נדל”ן: בעלי בתים בארה”ב הפסידו 2.3 טריליון דולר מאז יוני: נתוני Redfin

בעלי בתים בארה”ב הפסידו 2.3 טריליון דולר מאז יוני, לפי דו”ח חדש של תיווך הנדל”ן Redfin. הערך הכולל של בתים בארה”ב היה 45.3 טריליון דולר בסוף 2022, ירידה של 4.9% משיא של 47.7 טריליון דולר ביוני. נתון זה מסמל את הירידה הגדולה ביותר באחוז מיוני עד דצמבר מאז 2008.
הדו”ח מגיע על רקע הגדלת ריבית המשכנתאות כאשר הפד מנסה לרסן את האינפלציה. ריבית המשכנתא הקבועה ל-30 שנה עמדה בדצמבר על 6.36%, בערך פי שניים ממה שהיה בתחילת 2022. למרות שהריבית ירדה בתחילת פברואר, מאז עלתה בחזרה לרמות דצמבר, למורת רוחם של הקונים.
כתוצאה מכך, האמריקאים מוצאים את עצמם יותר מהססים לקנות בתים והמחירים ירדו. מחיר מכירת הבתים החציוני בארה”ב היה 383,249 דולר בינואר, עלייה של 1.5% בלבד מהשנה הקודמת, על פי הדו”ח.
רדפין הדגיש את אזור המפרץ, וציין שהאזור ראה את הירידה הגדולה ביותר בערך הנדל”ן בהשוואה לאזורים אחרים במדינה. לדוגמה, הערך הכולל של בתים בסן פרנסיסקו ירד ב-6.7% בדצמבר, ל-517.5 מיליארד דולר, ירידה של 37.3 מיליארד דולר משנה לשנה.
“שלושה מהרישומים שלי עברו לאחרונה חוזה לאחר שישבו בשוק יותר מחודש”, אמר אלי מאפי, סוכן נדל”ן Redfin בסן פרנסיסקו. “לכולם היו כמה הופעות פה ושם בסתיו, אבל אף קונה לא רצה ללחוץ על ההדק. ואז פתאום בשנה החדשה, היו לנו 10 או 15 אנשים שסיירו בכל נכס”.
בינתיים, ציין הדו”ח, שוק הדיור בפלורידה נשאר איתן, עם העלייה הגדולה ביותר בערך הנדל”ן בהשוואה לאזורים אחרים במדינה. הערך הכולל של הבתים במיאמי עלה ב-19.7% משנה לשנה (77 מיליארד דולר) ל-468.5 מיליארד דולר בדצמבר.
“שוק הדיור של פלורידה נתמך על ידי אנשים שעוברים מהצפון ולאחרונה מהחוף המערבי”, אמרה אלנה פלק, סוכנת נדל”ן בפלורידה המופיעה בדו”ח. “אנשים זורמים מניו ג’רזי ומניו יורק, בעיקר בגלל שלפלורידה יש בתים נוחים יחסית וללא מס הכנסה. הם יכולים לקבל כאן הרבה יותר תמורת הכסף שלהם”.
הדו”ח ציין שהמצב של ערים בארה”ב גרוע הרבה יותר מהפרברים של ארה”ב. בעוד שערך הבתים העירוניים עלה ב-2.5% ל-10.8 טריליון דולר משנה לשנה, ערכם של נכסים פרבריים זינק ב-6.4% משנה לשנה, ל-25.4 טריליון דולר בדצמבר.
בעוד שמומחים מסוימים רואים את “ארמגדון” בשוק הנדל”ן בצורה רחבה יותר, אחרים מאמינים שהתקופה המאתגרת ביותר עבור השוק חלפה, ומצביעים על נתונים שהשוק מראה סימני התאוששות. לדוגמה, האמון בקרב בוני בתים חד-משפחתיים בינואר עלה לראשונה מזה יותר משנה, על פי האיגוד הלאומי של בוני בתים/וולס פארגו. כמו כן, מכירות הבתים הממתינים עלו ב-2.5% בדצמבר, מה שסימן את סוף הירידה של שישה חודשים.
“שוק הדיור השיל חלק מערכו, אבל רוב בעלי הבתים עדיין יקצרו תגמול גדול מהתנופת המגיפה בדיור. הערך הכולל של בתים בארה”ב נותר גבוה בכ-13 טריליון דולר ממה שהיה בפברואר 2020, החודש לפני שהוכרז נגיף הקורונה כמגיפה”, אמר צ’ן ז’או, ראש המחקר לכלכלה של Redfin, בדו”ח.
“למרבה הצער, הרבה אנשים נשארו מאחור. אמריקאים רבים לא יכלו להרשות לעצמם לקנות בתים גם כאשר שיעורי המשכנתאות הגיעו לשפל ב-2021, מה שאומר שהם החמיצו הזדמנות משמעותית לבניית עושר”, הוסיף ז’או.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses