שוק הדיור בארה”ב רואה ירידה של 2.3 טריליון דולר בערך, הירידה הגדולה ביותר מאז 2008

ערכי הבתים צנחו ב-4.9% במחצית השנייה של 2022, כך עולה מדוח Redfin
שוק הדיור בארה”ב סבל מהירידה הגדולה ביותר בערך מאז 2008, כאשר מחירי הדיור התמוטטו.
כך עולה מדו”ח חדש של חברת תיווך הנדל”ן Redfin, שהראה כי הערך הכולל של בתים בארה”ב צנח משיא של 47.7 טריליון דולר ביוני 2022 ל-45.3 טריליון דולר בסוף השנה – ירידה של 2.3 טריליון דולר, או 4.9%.
זה מסמן את הירידה הגדולה ביותר באחוזים מאז המשבר הפיננסי של 2008, כאשר ערכי הדירות צנחו ב-5.8% מיוני עד דצמבר.
במהלך מגיפת ה-COVID-19, מחירי הדיור זינקו בקצב שלא נראה מאז שנות ה-70 עם שיעורי המשכנתאות קרובים לשפל. רוכשי בתים – זורמים במזומן ממריץ ולהוטים ליותר מקום במהלך המגיפה – נהרו לפרברים.
הביקוש היה כל כך חזק, והמלאי כל כך נמוך, שבשיאו של השוק חלק מהקונים ויתרו על בדיקות ושמאות הבית או שילמו מאות אלפים על המחיר המבוקש.
הטירוף נעצר כאשר הפדרל ריזרב פתח במסע העלאת הריבית האגרסיבי ביותר מאז שנות ה-80, כשניסה להאט את הכלכלה ולרסק את האינפלציה הבורחת.
שוק הדיור הרגיש לריבית נשא עד כה את נטל המדיניות המוניטרית ההדוקה יותר: למרות שריביות המשכנתאות ירדו משיא של 7.08% בנובמבר, הם הפכו לאחרונה את המגמה והחלו לצעוד גבוה יותר על רקע חששות מהעלאת הריבית . הריבית הממוצעת למשכנתא קבועה ל-30 שנה טיפסה השבוע ל-6.5%, על פי נתונים של מלווה המשכנתאות פרדי מאק.
זה נותר גבוה משמעותית מאשר לפני שנה בלבד, כאשר התעריפים נעו סביב 3.92%.
הביקוש של רוכשי הבתים התייבש כאשר הצרכנים התמודדו עם שיעורי המשכנתאות הגבוהים ביותר מזה שנים, והכבידו עוד יותר על מחירי הבתים. המחיר החציוני של בית שנמכר בינואר היה 383,249 דולר, ירידה של 11.5% משיא של 433,133 דולר במאי, לפי Redfin.
“שוק הדיור השיל חלק מערכו, אבל רוב בעלי הבתים עדיין יקצרו תגמול גדול מתנופת הדיור במגפה”, אמרה צ’ן ז’או, מובילת המחקר הכלכלי של Redfin. היא ציינה שהערך הכולל של בתים בארה”ב נותר גבוה בכ-13 טריליון דולר מאשר בפברואר 2020, לפני שמגיפת ה-COVID-19 סגרה חלקים נרחבים של הכלכלה העולמית.
ובכל זאת, אפילו עם שיעורי משכנתא גבוהים יותר שמרחיקים בעלות על בתים ממיליוני אמריקאים, מחירי בתים רבים עדיין יקרים יותר ממה שהיו לפני שנה. בדצמבר, הערך הכולל של בתים בארה”ב עדיין עלה ב-6.5% בהשוואה לתקופה המקבילה לפני שנה.

Responses