7 כלכלנים ומומחי נדל”ן למה לצפות בשוק הדיור באביב הקרוב

ב-2022 ראינו מחירי בתים גבוהים יותר ושיעורי משכנתא גבוהים יותר שעצרו קונים רבים. אז מה עומד לרשות אביב 2023? להלן תחזיות נוספות של מומחים.

חיזוי 1: שיעורי המשכנתא הם תו כללי

“קונים שישבו על הקווים עודדו ככל הנראה משיעורי המשכנתא שנפלו מיותר מ- 7% בנובמבר לכמעט 6% בתחילת פברואר. אך אמנם צפוי כי התעריפים יירדו השנה, אך שיעורי המשכנתא עלו בתחילת פברואר, מה שמראה כי איש אינו יכול לסמוך על מסלול עקבי כלפי מטה לשיעורים השנה. אם התעריפים יעלו בחודש מרץ, הקונים יוכלו למשוך מכיוון שמוכרים רבים מתכננים לרשום את בתיהם “, אומר ג’ף טאקר, כלכלן בכיר בזילו.
נדיה אוונג’לו, כלכלנית בכירה של NAR ומנהלת מחקרי נדל”ן, אומרת: “עם שיעורי המשכנתא צפויים להתייצב מתחת ל -6% במחצית השנייה של השנה, ככל הנראה אמריקאים יהפכו לבעלי בתים, מה שמגביר את שיעור הבעלות.”
והולדן לואיס, מומחה לבית ומשכנתא ב- Nerdwallet, אומר: “האירועים הגדולים ביותר של החודש יהיו שחרור מדד מחירי הצרכן ב -14 במרץ וישיבת המדיניות המוניטרית של הפד שתסתיים ב -22 במרץ. אם שיעור האינפלציה לא יאטו באופן משמעותי, הפד ישמור על עמדתו האגרסיבית וזה יכול לדחוף את שיעורי המשכנתא גבוה יותר ומחירי הדירות נמוכים יותר. אבל אם האינפלציה תתקרר, הלחץ כלפי מעלה על שיעורי המשכנתא יקל.”

חיזוי 2: המחירים יישארו יציבים יחסית

מומחים חושבים כי המחירים יתייצבו בחודש מרץ והתחלה הרשמית של האביב, חושבים כי סביר להניח שהמחירים יתייצבו. “אנו עדיין רואים תנודתיות בשוק ככל שהריבית ממשיכה לעלות, אבל אני חושבת שהמחירים יישארו קרובים לאורווה מכיוון שעדיין יש לנו חוסר מלאי”, אומר אהרון קירמן, מייסד הנדל”ן הבינלאומי של AKG כריסטי.
ג’ייקוב צ’אנל, הכלכלן הבכיר של LendingTree, מציין כי: “ככל הנראה המחירים יישארו פחות או יותר בקרבת מקום שהם נמצאים במרץ. לא כל שוקי הנדל”ן מתנהגים באותה צורה בדיוק, כך שתהיה שונות מסוימת של תנועת מחירים, תלוי במקום בו אדם חי או שהוא מחפש לקנות, עם זאת, רוב האמריקאים לא צריכים לצפות לראות שינויים דרסטיים בכל עתיד מיידי.”
עם זאת, אנו עשויים לראות שהמחירים עולים מעט: “ירידות המחירים מתפתלות כאשר ערכי הבית בארה”ב ירדו רק ב -0.1% מדצמבר עד ינואר ונשארים בעלייה של 6.2% בשנה. המלאי עדיין נמוך, מוסיף דלק לשריפה והופך את השוק לתחרותי יותר ככל שהקונים מתמודדים על אופציות מוגבלות, כך שאני מצפה שזה יעלה את המחירים לפחות במרץ,” אומר טאקר.

חיזוי 3: אנשים נוספים יחפשו לקנות

זו העונה לקונים להתחיל בציד בתים. “תנועת הקונים צפויה לעלות בחודש מרץ כמו שהיא תמיד עושה בתקופה זו של השנה ויותר מוכרים ירשמו את בתיהם מאשר בינואר או בפברואר”, אומר טאקר.

חיזוי 4: מלאי הדיור יישאר אישיו

“מספר גדול של בעלי בתים ממומנים מחדש בשנתיים האחרונות בשיעורי ריבית נמוכה מבחינה היסטורית ומוותר על זה ועושים טרייד אין עבור אחד שלא רחוק מ- 7% פירושו שאנשים בוחרים להישאר אלא אם כן הם צריכים בהחלט לעשות זאת. בעלי בתים ממש נשארים במקום, בתקווה שהתעריפים יירדו ובעלי בתים אחרים יפילו את המחירים שלהם כדי שיוכלו להרשות לעצמם את מה שהם רוצים. הבעיה היא שכולם עושים זאת בו זמנית גורמת לגרסת הנדל”ן של התנגדות. אלא אם כן אנו רואים הקלה בתעריפים, נראה כי מגמה זו נמשכת בחודש מרץ, “אומר דייב ספירס, מנכ”ל תיווך בהווזר, חברת תיווך נדל”ן ומשכנתא.
מחסור במלאי זה סיבה אחת שמחירי המחירים לא צפויים ליפול יותר מדי. “המלאי נמוך מספיק, במיוחד בנקודות מחיר מתחת ל -400,000$, כדי לשמור על רצפה תחת מחירים ברוב השווקים. מה היו כמה מהשווקים החמים ביותר בשנים 2020-2022 כעת קרים יותר, כאשר הביקוש הצולל והעלייה המלאי הופכים את אותם אזורים לרגישים להמשך נסיגה במחירים. עליית שיעורי המשכנתא בפברואר עשויה לתת תקוות לריבאונד באביב בפעילות קניית בית “, אומר גרג מקברייד, אנליסט פיננסי ראשי בבנקרט.

חיזוי 5: הקונים ימצאו בתים שניים

“הדיור נותר השקעה ראשונית עבור האזרחים האמידים ביותר בעולם וגידור בטוח מפני אינפלציה”, אומר מאוריסיו אומנסקי, מנכ”ל חברת תיווך מיליארד דולר “הסוכנות. “שוק היוקרה חזק ויש הרבה עושר להפצת שווקים ודורות. אני חושב שהרבה קונים עדיין מוכנים לקנות ומחכים באופן קולקטיבי לצעד הבא ברגע שהשווקים ייצבו. כעת הקונים יכולים סוף סוף לרכוש נכס בתמחור ריאלי יותר מבלי להיות מצוידים לחלוטין. אנו רואים גם מגמות מעניינות שלדעתי ימשיכו כמו שקונים יתקיימו את מה שייחשב תחילה את בתיהם השני, ומשתמש בהם כנכסי השקעה. כאשר הדולר האמריקני יישאר חזק, הקונים ימשיכו להסתכל מעבר לים לרכישה הבאה שלהם, ממקסיקו לקנדה ומאירופה לאסיה.”

Related Articles

Responses