כלכלן נדל”ן בכיר מסביר מדוע התאוששות הדיור מגיעה כאשר עליית מכירות וחוסר היצע נראים מוכנים להעלות את מחירי הדיור

בעוד שכמה מומחים הזהירו מפני קריסת דיור צפויה בארה”ב, נדיה אוונגלו, כלכלנית בכירה ומנהלת מחקר באיגוד המתווכים הלאומי, צופה את ההיפך.
מחירי הדיור והמכירות יצנחו השנה, אבל היא צופה התאוששות ב-2024 עם עליית מכירות והיצע מוגבל שיביא לעליות מחירים.
“נראה שפעילות מכירת הבתים הגיעה לשיא, ושנת 2023 תהיה נקודת המפנה בשוק הדיור”, אמר אוונגלו לאינסידר. “אנחנו לא מצפים לקריסת דיור כלשהי”.
למעשה, כמה אינדיקטורים כבר הופכים חיוביים. מדד מכירות הבתים הממתינים של ה-NAR התגבר במשך חודשיים ברציפות וראה את העלייה החודשית הגדולה ביותר מאז יוני 2020.
מה שבטוח, איגוד בנקאי המשכנתאות אמר כי שיעורי המשכנתאות ממשיכים לעלות, ועמדה ניצית של הפדרל ריזרב תפעיל לחץ רב יותר על עלויות האשראי.
אבל אוונגלו אמרה שהאינפלציה עשויה להתרכך מהר מהצפוי השנה, וארה”ב תמנע ממיתון. זה יוביל לירידה של שיעורי המשכנתאות לכיוון 6% לאחר שהם עלו על 7% באוקטובר.

הביקוש עדיין גדול מההיצע

כלכלנית הנדל”ן אמרה כי ארה”ב ממשיכה לסבול ממחסור חמור בדיור, שנמשך למעלה מעשור ביציאה מהמשבר הפיננסי הגדול.
“ב-2008 היה לנו עודף של בתים בכ-4 מיליון, אבל עכשיו יש לנו פחות ממיליון”, אמרה אוונגלו. “וזה הגורם העיקרי שמונע ממחירי הדיור לרדת”.
בצד הביקוש, היא אמרה שהוא יישאר גבוה, בסיוע שוק העבודה האיתן. אז למרות שיש מעט יחסית קונים כעת על רקע מלאי נמוך, הביקוש לדיור ממשיך לעלות על ההיצע, אמרה אוונגלו.
בעוד שציפיות ריבית גבוהות יותר מכבידות על פעילות רכישת הבתים, אוונגלו צופה שהמגמה תירגע במחצית השנייה של השנה.
NAR צופה שיכולה להיות ירידה של עד 11% במכירות הבתים השנה. אז בשנת 2024, הפעילות יכולה לקפוץ בכ-18%, היא אמרה.
באופן דומה, מחירי הדיור אמורים לרדת בכ-2% השנה, ואז לעלות בכ-3% עד 4% בשנה הבאה, היא הוסיפה. זה הרבה יותר אופטימי מאשר תחזיות אחרות.
כלכלני הפד של דאלאס אמרו במאמר האחרון שכדי ששוק הדיור יחזור ליסודות שלו, יהיה צורך בתיקון של 19.5%.
גולדמן זאקס, בינתיים, אמרו כי מחירי הבתים ברחבי הארץ יירדו ב-6.1% השנה. ובשנה הבאה, ערים כמו אוסטין, סיאטל, פיניקס וסן פרנסיסקו עלולות לראות את המחירים צונחים ביותר מ-12%, אמרו האסטרטגים, בהתחשב בגידול הגדול שלהן במלאי.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses