שוק הנדל”ן הלוהט של פלורידה מתקרר: “חלפו הימים של ‘מלחמות הצעות מחיר'”, אומרת הברוקרית

ברוקר פלורידה אומר ששוק הנדל”ן ‘התקרר קצת’, עבר לכיוון שוק הקונים לאחר קריסת SVB

מחוף אחד למשנהו, קריסת בנק סיליקון ואלי (SVB) שבסיסו בקליפורניה שלחה כעת גלי גאות לשוק הנדל”ן של פלורידה, כך טען מתווך אחד ביום חמישי “ורני ושות’.

“זה בהחלט התקרר קצת. חלפו הימים שבהם היינו מוציאים נכסים לשוק והיינו מצפים למלחמת הצעות תוך כמה ימים”. Sandals Realty Group, אמנדה גלאס, אמרה ל- Ashley Webster של FOX Business. “זה לא קורה יותר”.

לדברי מומחה הנדל”ן, חדלות הפירעון של SVB שגרמה לחששות מהידבקות בנקאית לא סייעה ליציבות הכלכלה או לריביות המשכנתא. למרות ששיעורי המשכנתא כרגע נשארים גבוהים ובעלי בתים עשויים לרצות למכור בהקדם האפשרי, אין ערובה שהם יכולים להבטיח משכנתא משתלמת במקום אחר, מה שגורם לחלק מהתושבים להישאר במקום.

החל מיום חמישי אחר הצהריים, שיעורי המשכנתא צנחו ברבע נקודת אחוז או יותר עבור כל תנאי ההחזר העיקריים, כאשר הריבית ל-30 שנה צללה חזרה מתחת לרף 6%. רוכשי דירות שרוצים ריבית נמוכה ותשלומים חודשיים קטנים יותר עשויים לרצות לנעול ריבית של 30 שנה היום, לפני תנודות ריבית צפויות, על פי קרידיבל.

“בנוסף לזה, כנראה יהיו להם ארנונה גבוהות יותר, ביטוח מוגדל. הכל משחק בזה פקטור”, אמרה גלאס.

גם מספר הבתים הנמכרים במחוז פאלם ביץ’ ירד, כאשר נתונים מ-FloridaRealtors.org מראים שמכירות בתים צמודי קרקע ירדו ב-21% ומכירות הדירות ב-38% לעומת שנה אחת.

“זה בהחלט הוסט יותר לכיוון שוק של קונים. המוכרים צריכים לעשות מה שהקונים מעוניינים בו בשלב זה ולהתאים יותר בהתאם”, אמרה גלאס.

מספר המשקיעים שרוכשים נכס כדי להשכיר אז במדינת השמש השתנה עם השינויים האחרונים בשוק, ציינה הברוקרית.

“זה מתכוונן כי הם לא ממש מקבלים את שיעור התשואה שהיה להם בעבר כשהם יכלו להשקיע בנדל”ן בפלורידה”, הסבירה. “עכשיו זה אחרת.”

גלס, שעבדה בתעשייה במשך 19 שנים, הצביעה בנוסף על עלייה לאחרונה במספר סוכני הנדל”ן שעזבו את השוק ה”קשוח” והחולף. דו”ח אחרון של איגוד המתווכים הלאומי הצביע על כך שחברות הסוכנים תרד השנה לאחר שמספרי ינואר הראו ירידה משמעותית מהשיא באוקטובר 2022.

“עבדתי על כל משבר ה-Short Sale והעיקול והכל, ואז ראיתי אותם עוזבים, ועכשיו אני רואה את זה קורה שוב יותר ויותר”, היא פירטה.

כמעט 1,000 תושבים חדשים עוברים למדינת הסאנשיין מדי יום ויזדקקו לבתים לחיות ולשגשג בהם, אמר סמנכ”ל הכספים של פלורידה, ג’ימי פטרוניס, לפוקס ניוז דיגיטל מוקדם יותר החודש.

“אנחנו חושבים שמדובר בכ-24 מיליארד דולר בשנה האחרונה של עושר חדש שחוזר על עצמו שהגיע למדינת פלורידה, בין אם מדובר בעסקים קטנים או רק בזוגות”, אמר פטרוניס. “לשם השוואה, קליפורניה הפסידה 18 מיליארד דולר בעושר חוזר. אז זה אפקט מורכב שבאמת מוריד את יוקר המחיה של, במיוחד, משפחות צעירות במדינתנו”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses