האם שוק הדיור עומד להגיע לשפל המדרגה? הנה מה זה אומר, ולמה אנחנו עשויים להיות כאן לזמן מה

שוק הדיור של היום היה בשפל עמוק בסטנדרטים רבים, אבל הנתונים הסטטיסטיים העדכניים ביותר של הנדל”ן מצביעים על כך שמשהו רציני יותר עשוי להיות לפנינו – שאולי השוק נוטה לקראת איזושהי תחתית.
“במכלול, הנתונים של השבוע מתיישבים עם אינדיקטורים אחרים שמצביעים על תחתית פוטנציאלית בפעילות בשוק הדיור ברמה נמוכה למדי”, מציינת הכלכלנית הראשית של Realtor.com® דניאל הייל בניתוח האחרון שלה.
היתרון היחיד שאנחנו יכולים לחשוב עליו הוא שבדרך כלל אין לאן ללכת משם אלא למעלה. אז, האם זה אומר שהימים הגרועים ביותר של הנדל”ן יסתיימו בקרוב? לא בדיוק, מכיוון שארבעת המבשרים הגדולים של דיור – מחירי הדיור, מלאי, ימים בשוק ושיעורי משכנתא – מראים עדיין מעט סימנים להתאוששות.
“הם עדיין לא מציעים אינדיקציה חזקה לכמה זמן השוק יקפוץ לאורך התחתית”, מסבירה הייל.
במילים אחרות, אולי אנחנו מתלבטים בעולם התחתון החדש והמוזר הזה לזמן מה.

האגרה המזיקה של עליית ריבית המשכנתא בשוק הדיור

במעמקי החורף היו למעשה כמה סימנים לכך שרוכשי דיור חשים אופטימיות. האגודה הלאומית של בוני בתים דיווחה לאחרונה שיותר אנשים יצאו לסיור בבנייה חדשה במטרה לקנות – זה החודש השני ברציפות. כמו כן, מדד של חתימות חוזה בית בהמתנה קפץ בינואר. זה מצביע על כך שהמכירות יהיו גבוהות יותר בחודשים הקרובים, מכיוון שקונים ומוכרים חותמים על חוזה ואז סוגרים את העסקה מספר שבועות לאחר מכן.
אבל עם שיעורי המשכנתא בעלייה, פרץ ההתלהבות עשוי להיות קצר מועד.
לפי פרדי מאק, הריבית על משכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה הייתה ממוצעת של 6.65% בשבוע שהסתיים ב-2 במרץ, מה שסימן את השבוע הרביעי ברציפות לעלייה. וזה מכביד מאוד על רוכשי דיור שנלחמים נואשות לשמור את הראש מעל המים, מבחינה כלכלית.
גם מחירי הבתים לא בדיוק משתפים פעולה. העליות השנתיות מתמתנות, וזו דרכו של כלכלן לומר שהן לא עולות מהר כמו שהיו, למשל, בסתיו שעבר. אבל הם עדיין עולים – עלייה של 7.2% לשבוע שהסתיים ב-25 בפברואר בהשוואה לאותו שבוע שנה קודם לכן.
בפברואר, המחיר החציוני של בתים למכירה היה 415,000 דולר. בהשוואה לפברואר 2022, זה עולה 630 דולר יותר לחודש לשלם עבור הבית הטיפוסי, מה שעשוי להיות פשוט יותר מדי עבור חלק מהקונים לבלוע.

למה מוכרי בתים ויתרו

מדי שבוע בתשעת החודשים האחרונים, פחות בעלי בתים רשמו את הנכסים שלהם למכירה מאשר בתקופה המקבילה לפני שנה, והשבוע האחרון של פברואר לא היה יוצא דופן.
בשבוע שהסתיים ב-25 בפברואר, הרישומים החדשים היו נמוכים ב-16% מאשר ב-2022, כלומר יש פחות “פוטנציאל טרי” לקונים, במילים של הייל.
“טרי” עשויה להיות מילת המפתח כאן. אם מסתכלים על כל הרישומים ולא רק על החדשים שנכנסים לשוק, למעשה יש יותר בתים למכירה בשוק כרגע מאשר לפני שנה – 67% יותר, ליתר דיוק. אבל רבים מהנכסים האלה נמצאים בשוק הרבה יותר זמן – ב-19 ימים בממוצע בסיכום השבועי האחרון. קצב המכירות מואט, למעשה, כבר 30 שבועות רצופים. המשמעות היא שקונים כבר ראו את רוב הרישומים הללו והחליטו לעבור.
עם זאת, למרות השפע לכאורה של רישומים מעופשים, חשוב גם לזכור שעדיין יש רק חצי יותר בתים למכירה בסך הכל ממה שהיו לפני מגיפת COVID-19.
עוד מאיר עיניים בגדול? שוק הדיור אולי מאט, אבל הוא עדיין מהיר יותר ממה שהיה לפני המגפה.
“אם משתמשים בזמן בשוק כמדריך, שוק הדיור של היום נמצא באמצע הדרך בין התקופה התזזיתית ביותר שלו לפני שנה למה שהיה אופייני לפני הטירוף של עידן המגיפה”, מסבירה הייל.
במילים אחרות, כל מסגרת ההתייחסות שלנו למה שנחשב מהיר, איטי, עודף או מחסור בדיור השתנתה.
שינוי פרספקטיבה זה עשוי לעזור “להסביר מדוע הן הקונים והן המוכרים מרגישים פושרים בעונת הקנייה והמכירה של הדיור באביב”, אומר הייל.
אז מתי תסתיים התקופה האפלה הזו בדיור?
“סביר להניח שריביות המשכנתא ימלאו תפקיד חזק בקביעה אם השוק מאט עוד יותר או יתפוס תאוצה”, צופה הייל.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses