מכירות בתי יוקרה יורדות ב-45%, כאשר מיאמי וההמפטונס נפגעו הכי קשה

נקודות מפתח
מכירות בתי יוקרה ירדו ב-45% במהלך שלושת החודשים שהסתיימו ב-31 בינואר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לפי Redfin.
היצע הדוק ותעריפים גבוהים יותר דוחפים את מחירי בתי היוקרה למעלה.
רדפין מגדיר בתי יוקרה כאלו המוערכים ב-5% העליונים בהתבסס על שווי השוק המשוער.
שוק הדיור בארה”ב חוטף מכה קשה משיעורי המשכנתאות הגבוהים יותר, ומכירות בתי יוקרה רואות את הרע ביותר.
מכירות בתי יוקרה ירדו ב-45% במהלך שלושת החודשים שהסתיימו ב-31 בינואר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, לפי Redfin, חברת תיווך נדל”ן. רדפין מגדיר בתי יוקרה כאלו המוערכים ב-5% העליונים בהתבסס על שווי השוק המשוער. מכירות בתים שאינם יוקרתיים ירדו בכ-38% באותה תקופה.
מיאמי, שראתה זרם עצום של קונים עשירים שהיגרו מהצפון-מזרח בימים הראשונים של מגיפת קוביד, ראתה ירידה של כמעט 69% במכירות. אחריה הגיע אזור מחוז נסאו-סאפוק בלונג איילנד בניו יורק, ביתם של ההמפטונס – ירידה של כמעט 63%. חלק מהשווקים היקרים ביותר בקליפורניה ראו גם ירידה גדולה במכירות מכיוון שגם הם חוו מכירות גדולות של מגיפה.
אמנם לא כל רוכשי היוקרה משתמשים במשכנתאות, אבל הם מושפעים מהכלכלה הרחבה יותר, וליתר דיוק מהבורסה. לתנודתיות בשווקים הפיננסיים יש אפוא השפעה מוגזמת על שוק הנדל”ן היוקרתי.
“הסגולה של רוכשי היוקרה שעדיין נמצאים בשוק היא שהתחרות דלילה, והלוואות ג’מבו יש כיום לעתים קרובות שיעורי משכנתא נמוכים יותר מאשר סוגי הלוואות אחרים, בין השאר משום שיש פחות סיכון שקונים יוקרתיים יפרעו את המשכנתאות שלהם.” אמר צ’ן ז’או, מוביל מחקר כלכלי של Redfin בהודעה. “לציידי בתים עשירים מוצעות לעתים קרובות הנחות נוספות בתעריפים מהבנקים שלהם כהטבה לאחסון כספים משמעותיים שם.”
התחרות פוחתת לא רק בגלל ירידה בביקוש. ההיצע עולה. המלאי עלה ב-7% משנה לשנה, שהייתה העלייה הגדולה ביותר מאז 2015.
עם זאת, ההיצע עדיין מצומצם היסטורית – לא כל כך גבוה משיא השפל של 2022. גם רישומים חדשים יורדים ב-22%, מה שמעיד על כך שההיצע גבוה יותר בגלל שהבתים יושבים זמן רב יותר.
חוסר ההיצע הזה העלה את מחירי דירות היוקרה. המחיר החציוני עלה ב-9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ל-1.09 מיליון דולר. מחירי היוקרה הגיעו לשיא כל הזמנים של 1.1 מיליון באביב אשתקד.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses