לאחר שבעה חודשים רצופים של ירידות מחירי הדירות, הנה מה ש-6 כלכלנים ומומחי נדל”ן אומרים לצפות משוק הדיור באביב הקרוב

המומחים צופים מה יקרה בשוק הדיור באביב הקרוב

 

עונת רכישת הבתים האביבית בפתח – ואפילו לפניה ראינו את עליית מכירות הדירות. ואכן, מכירות בתים קיימים עלו בפברואר ב-14.5% בהשוואה לינואר, על פי נתוני איגוד המתווכים הלאומי (NAR). זה נכון למרות שמספר הבתים למכירה ירד, לפי Realtor.com.

יתרה מכך, בינואר, מחירי הבתים בארה”ב ראו את הירידה החודשית השביעית ברציפות שלהם, על פי מדד מחירי הבתים הלאומיים של S&P CoreLogic Case-Shiller בארה”ב. עכשיו אנחנו באפריל והנה מה שמומחי נדל”ן וכלכלנים צופים שיקרה בשוק הדיור:

תחזית 1: המחירים יירדו בחלק מהשווקים

“מחירי הבתים יורדים במשך חודשים בהרבה שווקים באזור הזמן האוקיינוס השקט ובאוסטין, טקסס. צמיחת המחירים האטה בשאר המדינה וייתכן שנראה ירידה משנה לשנה במחירים ברחבי הארץ באביב הקרוב”, אומר הולדן לואיס, מומחה לבית ולמשכנתאות בחברת NerdWallet.

מוסיף ג’ייקוב צ’אנל, כלכלן בכיר ב-LendingTree: “בכניסה לאפריל, מחירי הדיור עלולים להמשיך לרדת מעט, אם כי הם כנראה לא יירדו בצורה דרסטית, ואפילו לא יירדו בכל מקום. קחו בחשבון שהנדל”ן נוטה להיות מאוד מקומי, כך שגם אם המחירים אכן יורדים בפריסה ארצית, זה לא אומר שהמחירים בכל שכונה יעשו את אותו הדבר”.

והאנה ג’ונס, אנליסטית מחקר כלכלי ב-Realtor.com, אומרת: “מכירות בתים צפויות להתאושש עונתית, אבל קצב המכירות המתואם צפוי להישאר נמוך מכיוון שאי-ודאות ועלויות גבוהות מגבילות את העסקאות. אני צופה המשך לחץ כלפי מטה על מחירי הדיור”.

אבל מצד גרג מקברייד, אנליסט פיננסי ראשי בבנקרייט, אומר שהמחירים עשויים לעלות במקומות מסוימים: “אני לא מצפה למהלכים גדולים במחירים בטווח של חודש, אבל כמו ניצני הפרחים של האביב, שוק הדיור הוא מראה סימני שיפור. עלייה בפעילות עם מלאי עדיין נמוך מבשרת טובות למחירי הדירות”, אומר גרג מקברייד, אנליסט פיננסי ראשי בבנקרייט.

תחזית 2: עשויה להיות עלייה בפעילות הקנייה…

“קונים נוספים ימשיכו לצאת מעבודת העץ. אנחנו תמיד רואים עלייה עונתית בקרב קונים בתים בחודשים מרץ ואפריל”, אומר ג’ף טאקר, כלכלן בכיר של זילו.

עם זאת, זה עשוי להיות תלוי במידה מסוימת בגורמים אחרים: “אפריל יקרב אותנו צעד אחד יותר לעונת רכישת הדירות בקיץ ובהתאם למה שקורה עם דברים כמו אינפלציה ומערכת הבנקאות של המדינה, שוק הדיור עשוי להראות תאוצה בפעילות.” אומר צ’אנל.

תחזית 3: … אז תתכוננו לתחרות

“השוק עדיין ידידותי באביב הזה עבור קונים שיכולים להתגבר על מכשולים במחיר סביר, אבל הקונים הולכים לראות תחרות רבה יותר ממה שהם עשויים לצפות כי אין הרבה בתים בשוק להסתובב בהם. רישומים חדשים הולכים וגדלים, מה שהם עושים כמעט תמיד בתקופה זו של השנה, אבל לא כמעט מהר כרגיל”, אומר טאקר.

תחזית 4: שיעורי המשכנתא הם כרטיס פראי

באשר לשיעורי המשכנתא, מומחים צופים דרך סלעית קדימה. “ריביות המשכנתא ימשיכו להשתנות בחודש הבא בהתאם להתפתחויות חדשות במגזר הבנקאות”, אומרת נדיה אוונגלו, כלכלנית בכירה ומנהלת מחקר נדל”ן ב-NAR.

Related Articles

Responses