מכירות בתים חדשים עולים זה החודש הרביעי ברציפות

מכירות הבתים החדשים עלו במרץ, ועלו זה החודש הרביעי ברציפות, כאשר שיעורי המשכנתאות הקלו והרוכשים פנו לבנייה חדשה כחלופה למלאי הצפוף של בתים קיימים למכירה.

המכירות של בתים חדשים שנבנו עלו במרץ ב-9.6% לעומת פברואר, אך ירדו ב-3.4% לעומת שנה שעברה, לפי דו”ח משותף של משרד השיכון והפיתוח העירוני בארה”ב ושל לשכת המפקד האמריקאית. העלייה של חודש מרץ מחודשת היא עדות נוספת לכך ששוק הדיור עשוי להתייצב.

המכירות של בתים חד-משפחתיים חדשים היו בקצב שנתי מנוכי עונתיות של 683,000, לעומת 623,000 מתוקנים בפברואר. המכירות ירדו מהשיעור המשוער בשנה שעברה של 707,000.

 

לאחר טיפוס בחלק גדול של פברואר, שיעורי המשכנתאות היו גבוהים עד 6.73% במרץ. אבל כשאי הוודאות עברה בתעשייה הפיננסית עקב כישלונות בנקים באמצע מרץ, התעריפים ירדו במהלך שאר החודש, על פי התעריף הממוצע השבועי של פרדי מאק. ירידה זו בריבית הביאה לעלייה בבקשות למשכנתא.

בנסיגה קלה עבור הרוכשים, מחירי הבתים החדשים עלו מפברואר, כך הראה הדו”ח. המחיר החציוני לבית חדש עלה ל-449,800 דולר במרץ, לעומת 438,200 דולר בחודש הקודם.

מלאי הבתים החדשים הזמינים לרכישה ירד מעט מפברואר. בסוף מרץ, האומדן מנוכי עונתיות של בתים חדשים למכירה עמד על 432,000, ירידה מ-436,000 בסוף פברואר. מדובר בהיצע של 7.6 חודשים בקצב המכירות הנוכחי, ירידה מ-8.2 חודשי היצע בחודש שעבר.

“קונים החלו להסתגל לרמות הגבוהות של שיעורי המשכנתא, במיוחד באזורים שבהם מחירי הבתים הותאמו כלפי מטה כדי לפצות”, אמרה קלי מנגולד מ-RCLCO ייעוץ נדל”ן. “למרות סימני אי הוודאות הכלכלית במרץ, שכללו חדשות על כישלונות בנקים, הרוכשים עדיין מראים ביקוש לבתים חדשים”.

לדבריה, יש קבוצה של רוכשים שהייתה מעדיפה כבר לקנות בית וכעת מחליטות לקנות לאחר שנה או שנתיים נוספות של חיסכון, כל זאת תוך התאמת ציפיותיהם.

“הנהגים הדמוגרפיים נשארים חזקים ככל שיותר משקי בית עוברים לשנים משפחתיות, ולעבודה מרוחקת והיברידית ממשיכים להיות דריסת רגל בתעשיות רבות, מה שמניע קונים לחפש מקום לחדרי שינה נוספים ו/או שטחי משרדים בבתיהם”, אמרה מנגולד.

Related Articles

Responses