לשכור או לקנות? הנה איך להחליט בשוק הנדל”ן הנוכחי

הבחירה אם לשכור או לקנות מעולם לא הייתה החלטה פשוטה – ושוק הדיור המשתנה לא מקל על זה. עם עליית שיעורי המשכנתא, שיא שכר הדירה ומחירי הדירות, מיתון כלכלי פוטנציאלי ושאר שיקולי אורח חיים, יש כל כך הרבה מה לקחת בחשבון.

“זהו שוק ייחודי בצורה יוצאת דופן בגלל המגיפה ובגלל שהיה כל כך ביקוש על דיור אז יש מחירי דיור גבוהים מאוד, יש גם מחירי שכירות מאוד גבוהים”, אמרה דיאנה אוליק, כתבת אקלים ונדל”ן בכירה ב-CNBC.

לפי המספרים, השכירות לרוב זולה יותר. בממוצע על פני 50 אזורי המטרו הגדולים בארה”ב, שוכר טיפוסי משלם כ-40% פחות בחודש מאשר בעל בית בפעם הראשונה, בהתבסס על דמי שכירות ותשלומי משכנתא חודשיים, לפי Realtor.com.

בדצמבר 2022, היה משתלם יותר לשכור מאשר לקנות ב-45 מטרופולין אלה, כך מצא אתר הנדל”ן. זה עלייה מ-30 שווקים בשנה הקודמת.

איך זה מסתדר מבחינת עלויות חודשיות? בעשרת אזורי המטרו המובילים שהעדיפו שכירות, העלויות החודשיות של בעלות על בתים מתחילים היו גבוהות בממוצע ב-1,920 דולר מדמי השכירות.

אבל לא הוכח שזה המצב אצל כולם.

לילנד וסטפני ג’רניגאן רכשו לאחרונה את ביתם הראשון בקליבלנד תמורת 285,000 דולר – או כ-100 דולר למטר מרובע. למשפחה בת 7 נפשות תעבור לגור איתם גם אמו של לילנד, שנלחמה בסרטן השד.

לפי החישובים שלהם, המהלך הזה – שמרחיב את שטחם פי שלושה ומאפשר להם לטפל באמו של לילנד – יחסוך להם יותר מ-700 דולר לחודש.

“לא קונים בית לפי מחיר הבית”

“אתה לא קונה בית לפי מחיר הבית”, אמרה אוליק. “אתה קונה על סמך התשלום החודשי שעומד להיות קרן וריבית ומסי ביטוח וארנונה. אם החישוב הזה עובד בשבילך וזה לא כל כך הרבה מההכנסה שלך, אולי שליש מההכנסה שלך, אז זה כנראה הימור טוב בשבילך, במיוחד אם אתה מצפה להישאר בבית הזה יותר מ-10 שנים. אתה תבנה הון עצמי בבית לטווח ארוך, והשכרת בית היא בעצם רק לזרוק כסף”.

שיעורי המשכנתאות ירדו מעט בתחילת מרץ, בשל הלחץ על המערכת הבנקאית מהכשלים האחרונים בבנקים. הם עולים שוב, למרות שהם כרגע לא גבוהים כמו שהיו בסתיו שעבר. הריבית הממוצעת של משכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה היא 6.59% נכון לאפריל – עלייה מ-3.3% בערך באותה תקופה ב-2021.

אבל זה לא הפחית משמעותית את הביקוש.

“כשהשווקים קצת בעבעו באזורים מסוימים של המדינה ובחלקים אחרים של המדינה יצאו מהשוק, ראינו הרבה משקיעים שמחפשים בתים במחירים סבירים שהם יכולים לקנות ולשכור”, אמר מייקל עזאם, סוכן נדל”ן ומייסד קבוצת עזאם בקליבלנד.

“אנחנו עדיין רואים ביקוש גבוה יחסית”, הוסיף. “המחירים עדיין המשיכו לעלות אפילו עם שיעורי הריבית שבהם הם נמצאים. ולכן אנחנו עדיין רואים כאן שוק די פעיל”.

רכישת בית היא חלק מהחלום האמריקאי

הג’רניגאנים משיגים חלק גדול מהחלום האמריקאי. רכישת בית היא אירוע חיים ש-74% מהנשאלים בסקר של Bankrate משנת 2022 דירגו כמדד השגשוג הגבוה ביותר – מה שאפילו היה בעל קריירה, ילדים או תואר אקדמי.

הרכישה היא גם רגע של סגירת מעגל עבור לילנד, שגדל במזרח קליבלנד, שם משפחתו הייתה בסיוע ממשלתי.

“באתי מבית של אם חד הורית שנאבקה לשים אוכל על השולחן ותמיד רצתה טוב יותר עבור הילדים שלה… היו יותר פושעים ממה שהיו שוטרים… זה לא סוג השכונה שרציתי לגדל את הילדים שלי ב”, אמר ג’רניגאן.

לבעל הבית החדש יש עין גם על בניית עתיד מזהיר יותר לילדים מאשר רק שלו. ג’רניגאן מתכנן לרכוש בתים בשכונתו הישנה, לשפץ אותם וליצור מרחב בטוח למי שגדל כמוהו.

“אני כאן כי מישהו ראה אותי וראה את הפוטנציאל שבי ונתן לי עצות שעזרו לי. … ואני רק רוצה להחזיר למישהו אחר” אמר ג’רניגאן.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses