כיצד עבודה היברידית שינתה את שוק הנדל”ן הן למשרדים והן לדירות

קליבלנד, אוהיו – COVID-19 הביא שינויים בשוק הנדל”ן המסחרי שכנראה יתרחבו הרבה מעבר למצב החירום המגיפה, מאילץ בעלי דירות לשנות את האופן שבו נראים משרדים ועד להרחבת החללים האלה לתוך בנייני דירות.

לפי סקר של גאלופ בפברואר 2022, כמעט 50% מהעובדים דיווחו שהם היברידיים, מה שמאפשר לעובדים לעבוד מהבית כמה ימים בשבוע.

“עבודה היברידית כאן כדי להישאר”, אמר ג’יי אר פיירמן, סגן נשיא בכיר ב-JLL. “אני חושב שרוב האנשים יכולים להסכים שתהיה הרבה יותר גמישות שתספק המעסיקים כדי לאפשר להם לעבוד איך שהם רוצים, איפה שהם רוצים ומתי שהם רוצים.”

חברות רבות מתאימות כעת את תוכניות הקומה שלהן כדי להפוך את המשרד למפתה יותר לעובדים שהתרגלו ליהנות מהעבודה מהבית. מומחים ציינו כי חלק מתוכניות הרצפה המבוקשות כוללות חללים פתוחים עם חדרי ישיבות ומטבחים חדישים.

“תחשוב על זה כעל יותר חדרי ישיבות, חדרי בריחה ואז יש כמעט כמו סלון בתוך המשרד שבו מישהו יכול לעבוד מהספה או להיפגש עם עמית באופן לא רשמי, רק כדי לדבר על פרויקטים או שיקולים אישיים”, אמר.

גם בעלי הבניינים שמו לב. לדברי טרי קוין, סגן יו”ר משרד קליבלנד בניומרק, הדבר יצר עלייה ב”סוויטות ספקולטיביות”, כלומר, כאשר בעלי הבית יוצרים חלל מוכן למעבר מבלי שעסק עומד בתור כדי לשכור את השטח.

“סוויטות הספציפיות הופכות לנורמליות כשהן היו ממש יוצאות דופן”, אמר קוין. “אז עכשיו בעלי הבית עושים את הצעד הבא. במקום להגיד לך מה אני הולך לעשות, הם פשוט עושים את זה. זה מהיר יותר, זה יותר סיכון”.

ועם עלייה קלה במשרות הפנויות בשכירות משנה, בעלי בניינים ממשיכים למצוא דרכים רבות למשוך עסקים פוטנציאליים.

השירותים הפכו למוצר חובה בשוק. זה כולל הטבות כמו גישה למרכזי כושר פנימיים, חללים חיצוניים, אפשרויות לסעודה, טרקלינים ונגישות לקמעונאות, בין מגמות אחרות. גם בעלי הדירות הופכים גמישים יותר.

לדוגמה, מרכז אוסוולד בשדרת סופיריור במרכז העיר קליבלנד מוכן כעת יותר לחתום על הסכמי שכירות לטווח קצר, לתת לדיירים יותר זכויות להתרחב ולהוסיף לקצבאות השבחה כדי לעזור לעסקים לבנות את השטח שלהם, אמרה סינדי אובריון, א. מתווך משרדי וסגן נשיא ראשון של Colliers International.

“חלק נוסף שגם גדל באופן משמעותי הוא הטכנולוגיה”, אמרה. “אנחנו יכולים לעשות כמעט הכל מהטלפונים שלנו ואנחנו מתחילים לראות את הבעלים סוג של מעבר לנקודה שבה אם אתה צריך לתקשר עם צוות ניהול הנכס, אתה יכול לגשת אליהם דרך פורטל מקוון, בניגוד ללכת למטה למשרד הנהלה או ביצוע שיחת טלפון פיזית”.

אפילו בעלי חניונים מסתגלים לדגמי עבודה היברידיים כדי לנצל טוב יותר את החניה הזמינה, לדברי אנדרו קולמן, סגן הנשיא הראשון של CBRE.

“הם יגבילו את כמות הכניבות שאתה צריך לקבל בחניון הזה. לכן, אם אתה בעל בניין או חניון ואתה מתקשה בחנייה, דרך לעקוף היא פשוט להגביל את הכניסות, כי אם יש לך 40 אנשים שנכנסים למשרד שלושה ימים בשבוע, האם כולם צריכים כרטיס חניה?” הוא אמר.

מפתחי דירות גם לוקחים בחשבון שיותר אנשים עובדים מחוץ למשרד הטיפוסי.

לדוגמה, TREO Apartments, שפתחה לאחרונה את שעריה על הגבול של אוהיו סיטי וטרמונט, כוללת “חדרי זום” פרטיים, חללי משרדים בקומה הראשית הזמינים לפגישות וירטואליות, ואזור טרקלין שבו אנשים יוכלו לעבוד בנוחות על המחשבים הניידים שלהם. בנוסף, לכל 170 היחידות יש חללי עבודה ייעודיים.

אדם פרידברג מ-Mavrek, מפתח TREO, אמר שהתכנון החל ב-2020 כשמשרדים רבים נרעדו ועברו לעבודה מרחוק.

“התבררה החשיבות של סביבת עבודה ייעודית”, אמר. “קיבלנו משוב עקבי משוכרים ששטח עבודה מהבית אינו נתון כעת למשא ומתן בחיפוש הדירה שלהם ואנחנו שמחים להיות מסוגלים לספק את השטח הזה בכל יחידה”.

פרידברג ציין כי זו הפכה למגמה הולכת וגוברת בפיתוח דירות וכי מאברק תכנן להמשיך לזכור את מודל העבודה מהבית הזה עבור פרויקטים נוכחיים ועתידיים.

Responses