שוק הדיור במגמת עלייה? לצניחת ריבית המשכנתא יש השפעה מיידית על מספר היבטים.

חודש מאי נוטה להיות זמן עמוס בשוק הדיור. השנה, לעומת זאת, שוק האביב היה מאופק.

רוכשי הדיור חזרו לשוק כאשר שיעורי המשכנתאות ירדו, כאשר הן בקשות למשכנתאות והן למימון מיחזור גדלו משבוע קודם לכן, על פי נתוני איגוד בנקאי המשכנתאות לשבוע המסתיים ב-5 במאי.

בעוד שבקשות למשכנתאות עלו ב-6% לעומת שבוע קודם לכן, הן עדיין היו נמוכות ב-30% לעומת שנה שעברה. באופן דומה, יישומי מימון מחדש, שעלו ב-10% מהשבוע הקודם, היו 40% מתחת לרמות של השנה שעברה.

הריבית הממוצעת של משכנתאות קבועות ל-30 שנה ירדה בשבוע השני ברציפות ל-6.35%, לפי פרדי מק, שכינה זאת “סטייה מבורכת מהעליות השיא” של השנה שעברה.

“בעוד שהאינפלציה נותרה גבוהה, קצב הצמיחה שלה התמתן וצפוי להאט במהלך שארית 2023”, כתבו כלכלני פרדי מאק בהערה. “זה אמור לבשר טובות על מסלול הריבית על המשכנתאות בטווח הארוך”.

בדרך כלל, חודש מאי נוטה להיות תקופה עמוסה בשוק הדיור.

השנה, לעומת זאת, שוק האביב היה מאופק, אומרת ליסה סטורטבנט, הכלכלנית הראשית של ברייט MLS.

“שיעורי משכנתא גבוהים הם אחת הסיבות לכך שחלק מהקונים נשארו מחוץ לשוק”, היא אומרת. “עבור אחרים, פשוט יש יותר מדי אי ודאות. חוסר יציבות במגזר הבנקאי, כותרות על פיטורים וסיכוני מיתון גוברים גורמים לרוכשי דיור פוטנציאליים להתאפק”.

עם זאת, זה לא רק על אי ודאות כלכלית ואמון הצרכנים.

“מלאי נוסף יכול לפתות חלק מהקונים לחזור לשוק, אפילו בתקופה לא ברורה זו”, אומרת סטרטבנט.

המלאי ברבעון הראשון עמד בממוצע על 1,630,000 רישומים בכל זמן נתון, ירידה של 40% מהרבעון הראשון של 2019, שנה לפני תחילת מגיפת ה-COVID-19, על פי איגוד המתווכים הלאומי.

אבל אל תצפו שמלאי הדיור יעלה בקרוב.

“הצניחה האחרונה בריביות המשכנתא לא הספיקה כדי לשכנע בעלי בתים עם ריבית של מתחת ל-3% למשכנתא לרשום את ביתם. ייתכן שנצטרך לראות שיעורים מתחת ל-6% לפני שמספרים משמעותיים של מוכרים יהיו מוכנים לסחור בריבית המשכנתא הסופר נמוכה שלהם”.

Responses