שיעורי המשכנתא פשוט צנחו בכיוון מפתיע: מה המשמעות של “הכרטיס הפראי” הזה עבור הנדל”ן

שיעורי המשכנתאות ירדו השבוע, אפילו כשהפדרל ריזרב הודיע שהוא מיישם העלאת ריבית נוספת כדי לרסן את האינפלציה המתמשכת.

שיעורי הריבית עבור משכנתא קבועה ל-30 שנה היו בממוצע 6.39% בשבוע שהסתיים ב-4 במאי, כך הודיע פרדי מאק ביום חמישי. זה נמוך רק באופן חלקי מ-6.43% בשבוע שעבר, אבל רבים צופים שריביות המשכנתא יירדו עוד יותר בהמשך השנה.

אבל אפילו עם הסימון האחרון, התעריפים עדיין גבוהים מספיק כדי להפוך את בעלות הבית ליקרה מדי עבור אמריקאים רבים. יתרה מכך, כלכלנים רבים מאמינים יותר ויותר שהעלאות הריבית הבלתי פוסקות של הבנק המרכזי – 10 מאז מרץ 2022 – הזיקו לכלכלה, במיוחד בעקבות הכישלון הבנקאי האחרון של הרפובליקה הראשונה.

“העלאת הריבית האחרונה של הפדרל ריזרב היא מיותרת ומזיקה”, אמר הכלכלן הראשי של איגוד המתווכים® לורנס יון בהצהרה לאחר פגישת הפד ביום רביעי.

“אינפלציית המחירים לצרכן הצטמצמה ותמשיך”, הסביר יון. “כבר מתרחשת הידוק מדיניות מוניטרית משמעותית נוספת”.

ובהתחשב בעובדה שמערכת הבנקאות נמצאת על קרקע רעועה כרגע, יון חושש שהפד עלול להגזים.

“העלאות הריבית המהירות של הפד העלו את המאזנים של בנקים אזוריים קטנים רבים”, המשיך. “הם הופכים לבנקים דמויי זומבים, שאינם מסוגלים להלוות אפילו לעסקים טובים, מכיוון שהם מודאגים יותר מדשדוש מאזן לצורך הישרדות.”

האם זה גם אומר שבנקי הזומבים האלה לא יכולים לחלק כמה שיותר הלוואות דירות לקונים זכאים?

הנה מה שמספרים סטטיסטיקות דיור ומומחים בפרק האחרון שלנו של “איך שוק הדיור השבוע?”

מדוע שיעורי המשכנתא נשארים ‘כרטיס פראי’

כאשר הכלכלה בסערה והאשראי למשכנתאות הופך לקשה יותר להשגה, שוק הדיור נותר במין לימבו מאובן.

“שיעורי המשכנתא נותרו כרטיס פראי גדול עבור קונים ומוכרים מכיוון שהם רגישים מאוד לנתונים נכנסים ולהתפתחויות האחרונות במגזר הבנקאות”, אמרה דניאל הייל, הכלכלנית הראשית של Realtor.com®, בניתוח השבועי שלה. “בתוך כל המערבולת הכלכלית והפיננסית, שעשויה להחמיר בשבועות הקרובים ככל שארה”ב מתקרבת לתקרת החוב, שוק הדיור ממשיך להתאמץ ברמות פעילות נמוכות יחסית”.

כל זה, ומחירי הדירות עדיין לא הפסיקו לטפס: בשבוע שהסתיים ב-29 באפריל, מחירי הרישום עלו ב-2.4% בהשוואה לשנה שעברה. ועם המחיר החציוני של בתים שנע על 430,000 דולר באפריל, אין זה מפתיע שרוכשי הדירות עייפים וחוששים להרחיב את עצמם כלכלית.

מדוע מוכרי בתים מושפעים מ”נעילת תעריפים”

שיעורי משכנתא גבוהים ממשיכים להטיל צל לא רק על הקונים, אלא גם על המוכרים.

סקר שנערך לאחרונה על מוכרי בתים של Realtor.com מצא ש-82% מהמוכרים הפוטנציאליים מודאגים מ”נעילת תעריפים”, או שיצטרכו לסחור בתעריף הנמוך במיוחד על ביתם הנוכחי בתעריף גבוה בהרבה אם הם היו מוכרים ואז מנסים לקנות. 

בשבוע שהסתיים ב-29 באפריל, 22% פחות רישומים חדשים יצאו לשוק בהשוואה לתקופת זמן זהה שנה קודם לכן. מגמת הירידה הזו נמשכת כבר 43 שבועות עצומים, בערך אותה תקופה שבה הפד העלה את הריבית.

ובמשך כמעט אותו פרק זמן, בתים ישבו בשוק זמן רב יותר, כשהם נשארו 18 ימים יותר בשבוע האחרון של אפריל מאשר שנה קודם לכן.

“שוק הדיור של 2023 רחוק מהטירוף שחווה בשנתיים האחרונות”, ציינה הייל. “במילים אחרות, למוכרים אין את כל היתרונות כפי שהם עשו בשנתיים האחרונות, אבל הם עדיין בעמדה טובה מאוד”.

קונים, אולי לא כל כך.

ובכל זאת, הייל רואה חצי כוס מלאה: “גם אם מומנטום השוק ממשיך לפגר מאחורי השנים האחרונות”, אמרה, “השבועות הבאים טומנים בחובם הזדמנויות עונתיות רבות לקונים בתקווה לראות כמה אפשרויות חדשות”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses