הפד פשוט נתן הפסקה לשוק הדיור: הריבית על המשכנתא צפויה לרדת בהרבה

הפדרל ריזרב האמריקני פשוט נתן לרוכשי בתים לחוצים כלכלית הפסקה נדירה.

הפד החזיק את הריבית יציבה ביום רביעי, וסירב להעלות אותן החודש במאבקו לבלימת האינפלציה. זה צפוי להוזיל מעט את ריבית המשכנתאות עד סוף השנה, מה שעלול לחסוך לרוכשים קצת כסף. (בעוד שריביות המשכנתא נפרדות מהריביות של הפד, הן נעות לרוב באותו כיוון.)

“סביר להניח ששיעורי המשכנתאות הגיעו לשיא”, אומרת הכלכלנית הראשית של Realtor.com® דניאל הייל. “אבל אנחנו לא הולכים לראות ירידה פתאומית או חדה. זה הולך להיות הדרגתי”.

עד סוף השנה, שיעורי המשכנתאות ברמה הלאומית עלולים לרדת לטווח הנמוך של 6% כל עוד האינפלציה ממשיכה להאט, צופה הייל. היא מצפה שהם ירדו בסופו של דבר לסביבות 5% במהלך השנים הקרובות.

שיעורי המשכנתא היו בממוצע 6.71% עבור הלוואות בריבית קבועה ל-30 שנה בשבוע שהסתיים ב-8 ביוני, לפי פרדי מק. הם היו בממוצע 6.95% נכון ליום רביעי, לפי Mortgage News Daily. הם ירדו מתחת ל-3% ב-2020 וב-2021.

“הפעילות במגזר הדיור נותרה חלשה, בעיקר משקפת ריבית גבוהה יותר של משכנתאות”, אמר יו”ר הפד ג’רום פאוול במהלך מסיבת עיתונאים ביום רביעי. “בוודאי, דיור מאוד רגיש לריבית, וזה המקום הראשון, באמת, או אחד המקומות הראשונים, שנעזר בתעריפים נמוכים יותר או מעוכב על ידי שיעורים גבוהים יותר. ובהחלט ראינו את זה במהלך השנה האחרונה. אנו רואים כעת דיור מכניס תחתית ואולי מתקדם מעט למעלה. אנחנו צופים במצב הזה בזהירות”.

האטת האינפלציה כנראה סייעה לפד להחליט שלא להעלות את הריבית עוד יותר החודש. בחודש מאי עלתה האינפלציה ב-4% משנה לשנה. בעוד האינפלציה כפולה בערך מיעד 2% של הפד, האינפלציה לא עולה כמו הזינוק של 4.9% באפריל משנה לשנה, על פי מדד המחירים לצרכן של הממשלה. וזה הרבה מתחת לזינוק של 9.1% של יוני האחרון.

בנוסף, עלות הדיור, המהווה כשליש מהסחורות והשירותים המשמשים למדידת אינפלציה, צפויה לרדת השנה. זה יהיה בעיקר תוצאה של ירידת מחירי השכירות, אם כי מיתון עלויות בעלות על בתים יכול גם לעזור להוריד את האינפלציה.

הפד גם לא רוצה להפעיל לחץ נוסף על תעשיית הבנקאות, לאחר שכמה בנקים נכשלו לאחרונה.

“יש לנו עוד דרך לעבור, אבל התקדמנו משמעותית באינפלציה”, אומרת הייל.

עם זאת, הפד ציין כי ככל הנראה יעלה את הריבית בחודש הבא אם האינפלציה לא תרד עוד יותר והכלכלה תמשיך ברצף החם שלה. עלייה נוספת עשויה לקרות גם בהמשך השנה.

סביר להניח שזה יגדיל את שיעורי המשכנתא הגבוהים מכפי שהייל ציפתה במקור.

“אנחנו עדיין נהיה מתחת ל-6.5%”, היא אומרת. “פשוט לא נתקרב ל-6%”.

ירידת מחירי הבתים יכולה גם לעזור לרוכשים חסרי מזומן. ברמה הלאומית, מחיר המחירון החציוני של הבית ירד לראשונה משנה לשנה מאז החלה Realtor.com לאסוף נתונים שבועיים באמצע 2017. המחירים ירדו ב-0.9% לשבוע שהסתיים ב-10 ביוני, לפי הנתונים העדכניים ביותר.

המוכרים נאלצו להתאים את המחירים שלהם למציאות שבה תקציבי הקונים לא יכולים להימתח עוד כל כך גבוה. מחירי המכירה ירדו עבור בתים קיימים, שלא כולל בנייה חדשה, מאז פברואר, על פי האיגוד הלאומי של המתווכים®. עכשיו, המחירים המבוקשים מדביקים את הקצב.

“תהיה הקלה מסוימת”, אומרת הייל. “מספר הבתים למכירה עדיין די מוגבל, אז אנחנו לא מצפים לראות ירידות מחירים גדולות”.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses