יש מחסור בבתים למכירה. כאן המלאי ירד הכי הרבה.

נהיה קשה יותר עבור ציידי בתים למצוא בית לקנות, במיוחד בערים גדולות, מכיוון שתעשיית הדיור מתמודדת עם מחסור במלאי.

מספר הבתים למכירה בשנת 2023 ירד ב-21 מתוך 50 המטרופולינים הגדולים ביותר בהשוואה לתקופה זו בשנה שעברה, על פי דוח חדש של Realtor.com. סן חוזה, קליפורניה, ראתה את הירידה החדה ביותר, עם 35% פחות בתים שנרשמו למכירה השנה. סקרמנטו, קליפורניה, דורגה במקום השני הגבוה ביותר, עם ירידה של 27%; ואחריו הרטפורד, קונטיקט, שם נרשמה ירידה של 26%.

סוכני נדל”ן באותן ערים אמרו ל-CBS MoneyWatch כי בנוסף לירידות המלאי, מחירי הבתים הגבוהים ושיעורי המשכנתא שינו את הדרך שבה קונים מבצעים קניות ודיככו את להיטות המוכרים למכור.

“בסקרמנטו, בתים מתחת ל-500,000 דולר זזים מהר מאוד מכיוון שלקונים בטווח המחירים הזה אין הרבה אפשרויות”, אמר דיוויד אור, סוכן של Redfin בסקרמנטו. “המלאי ממש צפוף כי המוכרים מהססים לרשום את ביתם הנוכחי כאשר יש להם ריבית כה נמוכה”.

ככל הנראה לבעלי בתים יש ריבית נמוכה יותר על המשכנתא הנוכחית מזו שיציעו להם אילו היו מממנים בית היום.

שיעורי הריבית טיפסו השבוע לכמעט 7% עבור הלוואת בתים בריבית קבועה ל-30 שנה, לאחר ירידה של עד 6% בפברואר. מחיר רישום הבית החציוני צמח ל-430,000 דולר באפריל, לעומת 406,000 דולר בתחילת השנה, לפי Realtor.com.

בעוד שהתחרות על בתים היא עזה בעיר הבירה של קליפורניה, אור אמרה שהקונים נזהרים לגבי ההצעות שלהם ומבקשים מהמוכרים לעזור עם עלויות הסגירה או לשלם עבור ריבית מופחתת.

“אני רואה הצעות מרובות, אבל זה לא כמו בשנה שעברה, כשכולם אמרו ‘היי, אני הולך לתת לך ילד בכור יחד עם ההצעה הזו'”, אמר “עכשיו, אנשים קצת מציעים הצעות מעל או מתחת למחיר המבוקש.”

מלחמות הצעות מחיר הן נורמה חדשה

ברקסטון וורן, סוכן נדל”ן בקומפאס, אמר שבתי סקרמנטו מתומחרים נמוך יותר מסיאטל וסן פרנסיסקו הסמוכות, מה שמעורר גם שם תחרות לוהטת.  

“ציידי בתים הכירו במחסור באפשרויות, אבל הגיעו לקבל את המציאות של המצב”, אמר וורן ל-CBS MoneyWatch. “הבתים נמצאים תחת מלחמת הצעות עם 20-30 קונים כולם בתור לאותו בית”.

בינתיים, בקונטיקט, אזור הרטפורד “היה עד לירידה משמעותית במלאי, וכתוצאה מכך לשינוי בשוק”, אמר דיוויד קרסנוף, מתווך בקומפאס.

“מלחמות הצעות מחיר הפכו לנורמה מכיוון שכל בית במחיר סביר מביא הצעות מרובות, שלעתים קרובות עולה על מחיר הרישום”, אמר קרסנוף. 

ערים אחרות שראו ירידות מלאי משנה לשנה הן:

סן דייגו (26%)

מילווקי (23%)

סינסינטי (23%)

סן פרנסיסקו (20%)

שיקגו (18%)

וושינגטון די.סי. (16%)

רוצ’סטר, ניו יורק (13%)

סיאטל (11%)

פרובידנס, רוד איילנד (11%)

ניו יורק סיטי (10%)

לוס אנג’לס (10%)

בולטימור (8%)

פילדלפיה (6%)

דטרויט (5%)

בוסטון (4%)

וירג’יניה ביץ’, וירג’יניה (2.5%)

מיניאפוליס (2%)

ריברסייד, קליפורניה (1%)

קליבלנד (.5%)

ערים שבהן גדל מספר הבתים למכירה היו בעיקר בדרום, כולל אוסטין, טקסס; ברמינגהאם, אלבמה; ג’קסונוויל, פלורידה; נאשוויל; וסן אנטוניו.

מחסור במלאי כלל ארצי הפך לכותרת ראשית בשוק הדיור, כאשר רוכשי בתים עומדים כעת בפני מכת משולשת של ריבית גבוהה יותר של משכנתא, מחירים גבוהים ומעט אפשרויות לבחירה.

המלאי הכולל גדל במאי בהשוואה לשנה לפני, אך קצב הצמיחה הואט בשלושת החודשים האחרונים, לפי Realtor.com. מחסור בעובדים מיומנים בענף הבנייה אשם בחלקו בירידה בבתים חדשים למכירה, אמר האיגוד הלאומי של בוני בתים.

למרות המחירים הגבוהים יותר, יותר מ-4.2 מיליון אנשים קנו בתים באפריל, לפי איגוד המתווכים הלאומי.

“החדשות הטובות למוכרים הן שהקונים עדיין נמצאים שם והצמיחה האיטית יותר של החודש במלאי הפעיל של בתים למכירה מעידה על כך שהקונים נמצאים בשוק ומחפשים באופן פעיל אחר בתים המתאימים לצרכים ולתקציב שלהם”, דניאל הייל, הכלכלנית הראשית של Realtor.com, אמרה בהצהרה.

Related Articles

Responses