מכירות הבתים ביוני יורדות לקצב האיטי ביותר מזה 14 שנים, כאשר המחסור חונק את השוק

נקודות מפתח

מכירות הבתים ביוני היו נמוכות ב-18.9% בהשוואה לשנה שעברה. זהו קצב המכירות האיטי ביותר ליוני מאז 2009.

“פשוט אין מספיק בתים למכירה”, אמר לורנס יון, הכלכלן הראשי של המתווכים.

המכירות של בתים בבעלות קודמת ירדו ב-3.3% ביוני בהשוואה למאי, בקצב שנתי מנוכי עונתיות של 4.16 מיליון יחידות, לפי איגוד המתווכים הלאומי.

בהשוואה ליוני אשתקד, המכירות היו נמוכות ב-18.9%. זהו קצב המכירות האיטי ביותר ליוני מאז 2009.

החולשה המתמשכת בשוק הדיור לא נובעת מחוסר ביקוש. הכל קשור למחסור קריטי באספקה. היו רק 1.08 מיליון בתים למכירה בסוף יוני, 13.6% פחות מיוני 2022. בקצב המכירה הנוכחי, זה מייצג היצע של 3.1 חודשים. היצע של שישה חודשים נחשב מאוזן בין קונה למוכר.

“פשוט אין מספיק בתים למכירה”, אמר לורנס יון, הכלכלן הראשי של המתווכים. “השוק יכול בקלות לספוג הכפלה של המלאי.”

הדינמיקה הזו שומרת על לחץ תחת מחירי הבתים. המחיר החציוני של בית קיים שנמכר ביוני היה 410,200 דולר, המחיר השני בגובהו שנרשם אי פעם על ידי המתווכים. המחיר ביוני האחרון היה הגבוה ביותר, אך בקושי של 1%. המדד החציוני הזה, לעומת זאת, משקף גם את מה שמוכר, וכרגע, עם שיעורי המשכנתאות גבוהים בהרבה מהשנה שעברה, הקצה הנמוך של השוק הוא הפעיל ביותר.

“מכירות הבתים ירדו, אבל מחירי הבתים החזיקו מעמד ברוב חלקי המדינה”, אמר יון. “היצע מוגבל עדיין מוביל למצבים של ריבוי הצעות, כאשר שליש מהבתים נמכרו מעל מחיר המחירון בחודש האחרון.”

סביר להניח שהמכירות לא יתאוששו בקרוב, מכיוון שריביות המשכנתא מכבידות על הנגישות. המתווכים מודדים את מכירות יוני על סמך סגירות, כך שחוזים שנחתמו ככל הנראה באפריל ומאי. שיעורי המשכנתא היו בטווח האמצעי של 6% במהלך הזמן הזה, ואז עלו ביותר מ-7% ממש בסוף מאי. התעריפים נשארו בטווח של 7% במשך כל חודש יוני, כאשר מחירי הבתים עלו.

קונים ראשונים מתקשים ביותר. חלקם במכירות ביוני ירד ל-26%, ירידה מ-30% ביוני 2022. זהו הנתח הנמוך ביותר מאז שהמתווכים החלו לעקוב אחר המדד הזה.

עם זאת, נראה שהקצה הגבוה של השוק מתאושש. בעוד שהמכירות ירדו בכל נקודות המחיר, הן ירדו לפחות בקצה הגבוה יותר. זה לא היה המקרה בשנה שעברה, כאשר מכירות בתים במחירים גבוהים יותר ירדו בחדות.

ככל שהתחרות מתחממת, הקונים משתמשים יותר ויותר במזומן כדי לזכות במוכרים. המכירות במזומן היוו 26% מהעסקאות ביוני, מעט גבוה יותר ממאי ויוני אשתקד.

המכירות לא צפויות להתאושש בקרוב בשוק הבית הקיים, אבל מכירות של בתים חדשים שנבנו קוטפים את הפירות. בונה הבתים הגדול ביותר במדינה, DR Horton, דיווח על קפיצה גדולה בהזמנות חדשות שקפצו בפרסום הרווח האחרון שלה ביום חמישי.

“למרות המשך העלייה בשיעורי המשכנתאות והלחצים האינפלציוניים, הזמנות המכירות נטו שלנו עלו ב-37% מהרבעון המקביל אשתקד, מכיוון שההיצע של בתים חדשים וקיימים בנקודות מחיר סבירות נותר מוגבל והדמוגרפיה התומכת בביקוש לדיור נותרה חיובית”, אמר דונלד הורטון, יו”ר הדירקטוריון, בהודעה.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses