ארה”ב מתמודדת עם ‘שוק דיור מאוד לא בריא’, אומר מומחה הנדל”ן הזה. הנה למה ומה לעשות בנידון

האם שוק הדיור רשמית על הקרח? או נע במהירות לקראת הקפאה עמוקה? אף על פי שאולי אין אמת במידה פורמלית למיתון נדל”ן, אל תטעו – שיעורי המשכנתאות מרקיעי שחקים והאספקה המתמעטת מעבירה צמרמורת במגזר החיוני הזה של כלכלת ארה”ב.

כאשר שיעורי המשכנתא עלו על 6% בשנת 2022, המדינה חוותה ירידה היסטורית במכירות הבתים. כעת, עם שיעורים יציבים בטווח של 7%, אנליסט הנדל”ן לוגאן מוהטשאמי מ-HosingWire מזהיר כי 8% אינם רחוקים מאחור – שיעור פוטנציאלי אוסר שיתדלק שוק “מאוד לא בריא” עבור קונים ומוכרים כאחד.

אז איך הגענו לכאן – במיוחד בכלכלה חזקה אחרת – ואיך אתה יכול לנווט בשוק נדל”ן מסובך להפליא ועלול להיות יקר?

מדוע שוק הדיור מתקשה

שוק הדיור בארה”ב רוכב על רכבת הרים כבר שנים. תיאור השוק של מוהטשאמי אולי נראה חמור, אבל הוא מדגיש בצורה ראויה את תנאי הליבה העומדים בפני הקונה והמוכר כאחד:

חוסר איזון בין היצע וביקוש. פשוט אין מספיק בתים זמינים כדי לענות על הביקוש של קונים פוטנציאליים. המחסור מעלה את המחירים, מה שמקשה יותר ויותר על רוכשים ראשונים ומשדרגים לרכוש בית. מוהטשאמי אומר שהשיעורים העולים רק מחמירים את המצב מכיוון שהם לוכדים קונים ומוכרים ב”משחק המתנה”. עבור הקונים, האתגר ברור: מחירים ותעריפים גבוהים יותר משתווים לתשלומי משכנתא חודשיים גבוהים יותר.

זכרו, עם זאת, שמחירים גבוהים יותר הם נהדרים למוכרים – כלומר, עד שהם הופכים גם לקונים. והגורם הזה שומר על מוכרים רבים מהצד ועל מלאי נמוך.

בנייה ומחסור בכוח אדם. תעשיית הבנייה מתמודדת עם המהומה הכפולה של עליית עלויות החומרים ומחסור בבנאים וקבלני משנה מיומנים. זה הוביל לעיכובים בבנייה ושיפוצים של בתים, והגביל עוד יותר את היצע בניינים חדשים ובתים ישנים.

עליית מחירי הבתים. מחירי הבתים זינקו, עלו על צמיחת השכר עבור אמריקאים רבים אפילו בשוק עבודה חם. זה מציג מכשולים גדולים עבור אנשים ומשפחות המנסות לחסוך עבור מקדמה. אפילו אלה עם הרבה חסכון וציוני אשראי מצוינים יגלו שהם מתמודדים עם שיעורים גבוהים – כאשר רק לפני שנה הם אולי קיבלו שיעור נמוך בהרבה.

מלחמות תחרות והצעות מחיר. אספקת דיור מוגבלת מאלצת קונים להיכנס למלחמות הצעות מחיר, שמעלות מחירים, מתסכלות מציעים מפסידים ומפחידות אחרים משוק מכירות הבתים.

מה אתה יכול לעשות בנידון

אפילו כשכל זה פועל נגדם, לקונים לעתיד יש אפשרויות לייעל את כוח הקנייה שלהם.

תהיה מציאותי. אם אתה בשוק לקנות, הגדר ציפיות סבירות ביחס למיקום, גודל וכמה אתה באמת יכול להרשות לעצמך. מעבר למה שכל מלווה אומר שאתה זכאי אליו, הבינו שאולי לא תמצאו את בית החלומות שלכם בטווח המחירים הרצוי. תעדף את הצרכים שלך והתכונן להתפשר.

קבל אישור מראש. אישור משכנתא מראש נותן לך יתרון בשוק חם. המוכרים נוטים יותר לקחת את ההצעה שלך ברצינות ברגע שיש לך אותה, כי היא מראה שאתה קונה מחויב ומוסמך. מכתב האישור מראש שלך גם יעזור לך להבין טוב יותר את הגבולות הפיננסיים שלך.

בדוק לגבי סיוע בתשלום מקדמה. בדוק תוכניות סיוע בתשלום מקדמה שעשויות להיות זמינות באזור שלך. תוכניות אלו יכולות לעזור לרוכשים הראשונים לגשר על הפער אם חסכונותיהם אינם מהמקדמה הנדרשת באמצעות מענקים במזומן, הלוואות בריבית נמוכה ותמריצי מס עבור קונים זכאים. אולי תצטרך לעשות קצת מחקר וניירת, אבל מענק של 25,000 דולר למילוי בקשה הוא עדיין עסקה די מתוקה.

התמקדו בבריאות כלכלית. בעוד שהנגישות לבעלות בתים עומדת בפני עתיד לא ברור, התמקדות בבריאות הפיננסית הנוכחית שלך באמצעות פירעון חובות והגדלת החסכונות שלך יכולה להביא אותך למצב טוב יותר מבחינה כלכלית ומנטלית. ברגע שהשוק יתאושש לטובתך, אתה תהיה במקום יציב יותר להתחיל את מסע בעלות הבית שלך.

התייעצו עם אנשי מקצוע. סוכני נדל”ן, יועצים פיננסיים ומתווכי משכנתאות יכולים לספק תובנות יקרות ערך המותאמות למצב הספציפי שלך. קיימות תוכניות המציעות ייעוץ פיננסי בחינם, כך שגם אם יש לך קושי במזומן, אל תפחד לחפש מומחים ולבקש עזרה. אלה כוללים את האגודה לתכנון פיננסי (FPA), המספקת תכנון פיננסי פרו-בונו לקהילות מוחלשות באמצעות יועצים מתנדבים.

Related Articles

Responses