נדל”ן: 51% מהאמריקאים מוכנים לחיות עם ההורים כדי שיוכלו לקנות בית

שוק הדיור אינו מראה סימני הקלה. שילוב של מחירים גבוהים, מלאי נמוך – בין השאר בשל בעלי בתים שמעדיפים להישאר במקום בשל המשכנתאות הנמוכות שהבטיחו לפני כמה שנים – ושיעורי משכנתא מתפרצים הופכים את הדרך לבעלות על בתים כמעט בלתי אפשרית עבור אמריקאים רבים.

פתרון אחד? עוברים לגור עם אמא ואבא. סקר חדש של Realtor.com מצא כי 29% מהאמריקאים המתכננים לקנות בית בשנה הבאה כבר עברו לגור עם הוריהם כדי לחסוך קצת כסף. בנוסף, עוד 22% ישקלו לעשות זאת. זו לא הפעם הראשונה שהמעבר לגור עם המשפחה נחשב כדרך למסלול מהיר של בעלות על בתים.

הסקר גם ציין כי נשאלים צעירים יותר נטו יותר לשקול לעבור לגור עם הוריהם, כאשר שליש מהם עברו לגור עם בני משפחה אחרים ועוד 24% שקלו לעשות זאת.

בינתיים 62% חשבו (או היו) שוקלים לעבור ליחידה להשכרה קטנה יותר – או לעבור לשכונה פחות מבוקשת כדי לחסוך כסף לרכישת בית.

רכישת בית ראשון נותרה אתגר

“רכישת בית ראשון תמיד הייתה משימה יקרה, ועם מחירי הבתים קרובים לשיאים האחרונים ושיעורי המשכנתא בשיאים של יותר מ-20 שנה, זה אפילו יותר מרתיע עבור רוכשי הבתים הראשונים של היום”, אמרה דניאל הייל, הכלכלנית הראשית של Realtor.com. “כתוצאה מכך, משקי בית המנסים לנווט בשוק המאתגר מחפשים את המשפחה והחברים שיעזרו להוזיל את עלויות הדיור הנוכחיות שלהם ולחסוך כסף לעתיד”.

לדברי הייל, בהתחשב בהקשר הנוכחי, זה לא מפתיע לראות אנשים מסגלים את התנהגותם.

“כשהשוק מציב כמה אתגרים יוצאי דופן עבור רוכשי בתים, אנשים יהיו יצירתיים כדי למצוא דרכים לנווט סביב מכשולים”, אמרה, וציינה שזה מעניין עד כמה השינויים הללו בהתנהגות הצרכנים נפוצים.

“אנחנו כבר יודעים שעלות רכישת הבית היום עולה ביותר מ-12% בהשוואה לשנה לפני. נתוני הסקר הזה מראים לנו כיצד משקי בית מתמודדים עם העלויות הגבוהות ומממשים באופטימיות את חלומם לבעלות על ידי גמישות במצב החיים הנוכחי והעתידי שלהם”, הוסיף הייל.

האם מגמה זו תימשך בעתיד הקרוב?

כל עוד עלות סבירות נשארת אתגר מרכזי, הייל אמרה שהיא מצפה שנראה משקי בית פונים לחברים ובני משפחה כדי להרחיב את אפשרויות הדיור שלהם.

“שיעורי המשכנתאות שרחפו הרבה מעל 7% שחקו את כוח הקנייה של הרוכשים בתקופה שבה המספר הנמוך בעקביות של בתים למכירה השאיר את שוקי הדיור תחרותיים בצורה מפתיעה”, אמרה.

והנתונים מדברים בעד עצמם: נכון ל-12 באוקטובר, המשכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה (FRM) הייתה בממוצע של 7.57% – הרמה הגבוהה ביותר ב-23 שנים, לפי פרדי מק.

כדי לשים את הנתון האחרון הזה בהקשר, לפני שנה בזמן הזה (שבוע שהסתיים ב-12 באוקטובר 2022), ה-FRM ל-30 שנה עמד על 6.92% בממוצע. ובאותה תקופה של השנה ב-2021, הוא עמד על 3.05% בממוצע.

מה עוד יכולים רוכשי בתים צעירים לעשות?

הפחתת עלויות הדיור (סעיף התקציב הגדול ביותר עבור רובם) היא דרך מפתח לעזור לחסוך ברכישת בית, לפי הייל.

הייל הוסיפה כי מעבר לעלויות הדיור, רוכשי בתים צעירים יותר יכולים גם לחפש קיצוצים אחרים בתקציב – בין אם בקטגוריות חוזרות עיקריות כמו תחבורה, או בקטגוריות שיקול דעת יותר כמו בידור.

“אם קיצוצים נוספים בתקציב לא יצליחו, רוכשי בתים צעירים יותר יכולים לשקול לנצל את הכישרונות שלהם במהומה צדדית כדי להרוויח הכנסה נוספת כדי להגיע ליעד החיסכון שלהם מהר יותר”, אמרה.

בנוסף, היא ציינה כי בחינת תוכניות סיוע בתשלומים שהם עשויים להיות זכאים להן היא דרך נוספת שרוכשי בתים פוטנציאליים יכולים להגיע ליעדים שלהם.

“כשהם מוכנים להתחיל בחיפוש אחר בתים, שימוש בכלי שוק כמו מחשבוני סבירות ומשכנתא ב-Realtor.com יכולה לעזור להבטיח שהחיפוש שלהם ממוקד בצורה שתשמור על התקציב שלהם על המסלול”, הוסיפה.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses