תעשיית הדיור דוחקת בפאוול ובפד להפסיק את העלאת הריבית

האיגוד הלאומי של בוני בתים, איגוד בנקאי המשכנתאות והתאחדות המתווכים הלאומית כתבו את המכתב “כדי להעביר דאגה עמוקה” לגבי הענף.

מנקודת מבט של פעולה, הקבוצות מבקשות מהפד לא “לשקול העלאות ריבית נוספות” ולא למכור באופן אקטיבי את אחזקותיו בניירות ערך משכנתא.

בכירי הנדל”ן והבנקאות קוראים לפדרל ריזרב להפסיק להעלות את הריבית מכיוון שהתעשייה סובלת מעלויות דיור ו”מחסור היסטורי” בבתים זמינים למכירה.

במכתב שנשלח ביום שני למועצת הנגידים של הפד וליו”ר ג’רום פאוול, הביעו הפקידים את דאגותיהם לגבי כיוון המדיניות המוניטרית וההשפעה שיש לה על שוק הנדל”ן המצומצם.

האגודה הלאומית של בוני בתים, איגוד בנקאי המשכנתאות והאיגוד הלאומי של מתווכים אמרו שהם כתבו את המכתב “כדי להעביר דאגה עמוקה המשותפת בין חברינו הקולקטיביים כי אי הוודאות המתמשכת בשוק לגבי מסלול הריבית של הפד תורמת להעלאות הריבית ולתנודתיות האחרונות.”

מנקודת מבט של פעולה, הקבוצות מבקשות מהפד לא “לשקול העלאות ריבית נוספות” ולא למכור באופן אקטיבי את אחזקותיו בניירות ערך משכנתאות לפחות עד ששוק הדיור יתייצב.

“אנו מפצירים בפד לנקוט בצעדים הפשוטים הללו כדי להבטיח שהמגזר הזה לא יזרז את הנחיתה הקשה שהפד ניסה כל כך להימנע ממנו”, אמרו בקבוצה.

המכתב מגיע כאשר הפד שוקל כיצד עליו להמשיך במדיניות המוניטרית לאחר שהעלה את ריבית ההלוואה העיקרית שלו 11 פעמים מאז מרץ 2022.

בימים האחרונים, מספר גורמים רשמיים ציינו כי הבנק המרכזי יכול להיות בעמדה לעכב עליות נוספות מכיוון שהוא מעריך את ההשפעה שהייתה לקודמים על חלקים שונים של הכלכלה. עם זאת, נראה שיש מעט תיאבון להקלה, כאשר ריבית הקרנות המוזנות בנצ’מרק נמצא כעת בטווח שבין 5.25%-5.5%, הגבוה ביותר מזה כ-22 שנים.

במקביל, שוק הדיור סובל מרמות מלאי מוגבלות, מחירים שקפצו בכמעט 30% מאז הימים הראשונים של מגיפת קוביד והיקפי מכירות שירדו ביותר מ-15% מלפני שנה.

המכתב מציין כי העלאות הריבית “החריפו את סבירות הדיור ויצרו שיבושים נוספים לשוק הנדל”ן שכבר מתאמץ להסתגל לנסיגה דרמטית הן ביצירת המשכנתאות והן בהיקף מכירת הבית. אתגרי השוק הללו מתרחשים בתוך מחסור היסטורי בדיור בר השגה”.

בפגישות האחרונות הודה פאוול בתזוזה בשוק הדיור. במהלך מסיבת העיתונאים שלו ביולי, ציין היו”ר “זה ייקח קצת זמן לעבוד. אני מקווה שעוד אספקה תגיעה.”

שיעור המשכנתא הממוצע ל-30 שנה הוא כעת רק ביישן מ-8%, לפי Bankrate, בעוד שמחיר הבית הממוצע טיפס ל-407,100 דולר, עם מלאי זמין שווה ערך ל-3.3 חודשים. פקידי NAR מעריכים שהמלאי יצטרך להכפיל את עצמו כדי להוריד מחירים.

“המהירות והעוצמה של עליות הקצב הללו, וכתוצאה מכך נקע בתעשייה שלנו, כואבים וחסרי תקדים בהיעדר סערה כלכלית גדולה יותר”, נכתב במכתב.

הקבוצות גם מציינות כי המרווחים בין ריבית המשכנתא ל-30 שנה לתשואת האוצר ל-10 שנים הם ברמות גבוהות היסטורית, בעוד שעלויות המקלט הן המניע העיקרי לעליית מד האינפלציה של מדד המחירים לצרכן.

כחלק מהמאמץ לצמצם את אחזקות האג”ח שלו, הפד צמצם את אחזקותיו במשכנתאות בכמעט 230 מיליארד דולר מאז יוני 2022. עם זאת, הוא עשה זאת באמצעות מתן אפשרות פסיבית לאג”ח מתבגרות להתגלגל מהמאזן שלו, במקום השקעה מחדש. היה חשש שהפד עשוי להיות אגרסיבי יותר ויתחיל למכור באופן אקטיבי את אחזקותיו בניירות ערך מגובי משכנתאות לשוק, אם כי לא הוכרזו תוכניות לעשות זאת.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

XX Auburndale Ave, The Villages, FL 32162

Property Description: Single Family Year Built: 2003 Lot: 0.31 acres Roof: 4 Years old (HOA covered) A/C: 4 Years old Pool: YES HOA: 700$ annually Sewer City Water BEDS: 3 BATH: 2 SQFT: 1,600 ASKING – $371,000 ARV – 440K STATUS: owner occupied (vacant at closing) ALL UTILITIES ARE AVAILABLE ON LAND!!! GREAT INVESTMENT!!! THE FULL ADDRESS WILL BE PROVIDED ONCE WE RECEIVE A RESPONSE EXPRESSING YOUR […]

Responses