סימנים ראשונים מופיעים בעונת שוק הנדל”ן המקומי בפלורידה

ספטמבר הביא סימנים מבורכים של התחדשות לשוק הנדל”ן. בהשוואה של ספטמבר 2022 לספטמבר 2023, מדדים שונים הראו שיפורים משמעותיים: רישומים חדשים זינקו ב-29.2%, המכירות הממתינות עלו ב-36.5%, המכירות הסגורות גדלו ב-6.3% והמלאי גדל ב-38.4%. נתונים אלה מצביעים ביחד על עלייה מבטיחה, כאשר המחיר החציוני נשאר יציב על 547,950 דולר, המייצג עלייה של 43,450 דולר. ראוי לציין שדרום מערב פלורידה התמודדה עם ההשפעה של הוריקן איאן במהלך שלושת הימים האחרונים של ספטמבר 2022.

“זה לא מופרך לחשוב שהמומנטום שראינו בחודש שעבר יכול להימשך עד לרבעון הרביעי”, אמר סטיב קולנדה, ברוקר מנהל במשרד בוניטה ספרינגס של ברקשייר האת’ווי פלורידה רילטי. “הנתון הבולט הוא העובדה שלמרות העלייה המתמשכת בריביות המשכנתא, העסקאות הממומנות נותרו חזקות; למעשה, הם ירדו ב-2.0%. ריביות גבוהות נוטות להשפיע פחות על תחום זה בגלל האחוז הגבוה בעקביות של עסקאות מזומן”.

בספטמבר האחרון, ריבית משכנתא ממוצעת ל-30 שנה עמדה על 6.1%. באותו זמן, אזור Bonita Springs-Estero היה עד ל-39.0% מהעסקאות שבוצעו ברמה מסוימת של מימון. לעומת זאת, הריבית הממוצעת לספטמבר עומדת כעת על 7.3%, ואחוז העסקאות הממומנות עלה ל-40.7%

מתווכים וברוקרים מקומיים מעודדים מהעובדה שהקונים אינם נרתעים מהריביות הנוכחיות. הקונצנזוס שלהם הוא, ‘תתחתן עם הבית ותצא עם התעריף’. רבים סקרנים וממליצים לקונים פוטנציאליים לנקוט משנה זהירות כשהריביות סוף סוף יורדות.

ארין מקדונלד, מתווכת מנהלת ב-Premier Sotheby’s International Realty, הביעה את עמדתה ואמרה, “חיוני להדגיש שכאשר אנו רואים את הריבית יורדת, אנו עשויים להיות עדים לעלייה בקונים שהיו בעבר על הגדר או בעלי בתים שלא היו מוכנים לעשות זאת. לוותר על המשכנתאות הנוכחיות של 3%. זה עלול ליצור טירוף קניות. אני מעודד את כל הקונים הפוטנציאליים לנצל את השוק הנוכחי, שבו יש פחות תחרות, אפילו עם ריביות גבוהות יותר, מכיוון שזה עלול לעלות לך פחות עכשיו מאשר בתרחיש עם תעריפים נמוכים יותר ותחרות גבוהה יותר. היתרון הנוכחי לרוכשים הוא גם הגידול במספר הימים בשוק שקפוץ מ-33 ימים בשנה שעברה ל-58 ימים השנה. למרות העלייה של 75.8%, מדד עבור ימים בשוק מתחת ל-60 יום עדיין משקף שוק חזק”.

רמות המלאי נותרו אתגר מתמשך באזור דרום מערב פלורידה, ועומדת כיום על 779 יחידות עם מלאי של 3.2 חודשים. למרות העלייה לעומת השנה הקודמת, התקופה שלפני המגפה שמרה על רמה של 6.0 חודשים.

“בדרך כלל אני רואה את המלאי גדל בזמן הזה, אבל אני לא בטוח אם נראה את זה השנה. המצב הזה יכול ליצור שוק צפוף ומעניין עבור רוכשי החורף”, אמר מייק יוז, ברוקר מנהל במשרדי דאונינג-פריי ריאלטי בנאפולי ובוניטה. “אנו מקווים לראות מספר ניכר של נכסי בנייה חדשים שנכנסים לשוק בחורף הקרוב. ירידה בריבית עלולה להניע בעלי בתים שלא ששים לוותר על הריבית הנמוכה הנוכחית שלהם כדי לרשום את נכסיהם ולעשות מהלך”. 

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses