שיעורי המשכנתאות יורדים שוב, אך בהמתנה למכירת הבתים

שיעורי המשכנתאות ממשיכים לצעוד כלפי מטה, אך נתוני מכירות הבתים הממתינים אינם זזים

שיעורי המשכנתאות ירדו שוב השבוע בסימן מעורר תקווה עבור קונים פוטנציאליים, אך מכירות בתים ממתינות מצביעות על הירידות האחרונות עד כה לא הספיקו כדי להניע שוב את שוק הדיור.

סקר שוק המשכנתאות הראשוני האחרון של פרדי מאק שפורסם ביום חמישי הראה שהשיעור הממוצע של המשכנתא הקבועה ל-30 שנה ירד השבוע ל-6.61%, ירידה מ-6.67% בשבוע שעבר, אך עדיין גבוה מ-6.42% לפני שנה.

במקביל, הריבית על המשכנתא הקבועה ל-15 שנים ירדה כמעט בנקודה שלמה, בממוצע של 5.93% לאחר שהגיעה בשבוע שעבר ל-6.95%. לפני שנה, השיעור הקבוע ל-15 שנים עמד בממוצע על 5.68%.

בינתיים, המדד האחרון של איגוד המתווכים הלאומי למכירות בתים ממתינות שפורסם ביום חמישי הראה כי חוזים לרכישת בתים שהיו בבעלות קודמת שנשארו יציבים בשפל שיא בנובמבר.

כלכלנים שנסקרו על ידי Refinitiv ציפו לעלייה של 1% מהקריאה של 71.4 באוקטובר, שהייתה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז יצירת המדד בינואר 2001, המשקפת את הנזק שהאינפלציה, שיעורי המשכנתאות הגבוהים ומחסור בהיצע גרמו למדינות שוק הדיור.

עם זאת, משרד המסחר דיווח כי התחלות הדיור זינקו ב-14.8% בחודש שעבר, מה שמסמן על התקדמות בשוק הקיפאון.

“הקונים בשנה האחרונה נמשכו לכיוון בנייה חדשה מכיוון שהיצע בתים קיימים נותר מוגבל והבונים מוכנים לתמרץ רכישות בתעריפים נמוכים יותר”, אמרה הכלכלנית הראשית של Realtor.com דניאל הייל.

“הנתונים של היום מאותתים שפעילות מכירות בתים עלולה להירשם טוב מהצפוי בתחזית הדיור של Realtor.com לשנת 2024 אם שיעורי המשכנתא יצליחו להחזיק מעמד בשיפור שנצבר בחודשיים האחרונים, שהיה מהיר מהצפוי”, אמרה הייל.

היא הוסיפה, “כשמחירי הבתים צפויים להישאר גבוהים, הריבית על המשכנתא תהיה גורם מכריע חשוב הן בעלות סבירות והן בפעילות הכוללת”.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses