נדל”ן: זילו אומרים שלקונים יהיה יותר ‘מרווח נשימה פיננסי’ ב-2024

שוק הדיור חווה עליות ומורדות במהלך השנים האחרונות. עבור קונים רבים, רכישת בית הפך להיות מאוד יקר. זילו דיווחו כי ריבית המשכנתא נמצאת כיום בשיא של 20 שנה.

למרבה המזל, זילו גם העריו שקונים צריכים לראות “קצת יותר מרחב נשימה פיננסי בשנת 2024” מבחינת מספר הבתים הזמינים למכירה, מחירי בתים נמוכים יותר, ועוד חוות דעת על השכרה.

5 סיבות לשוק הדיור לשנת 2024 יהיה נוח יותר עבור הקונים

סקיילר אולסן, הכלכלן הראשי של זילו, הסביר, “אני מצפה שתחילתו של תהליך ריפוי ארוך יתחיל בשוק הדיור בשנה הבאה. אנו יודעים שיש מספר עצום של משקי בית בגילאי רכישת בתים מעולים שמחכים שהרוחות יפנו לטובתם. למרות שעדיין מציג אתגרים, השוק יהיה טוב יותר עבור הקונים, עם יותר בתים לבחירה ומחיר משתפר”.

היא המשיכה ואמרה כי בעוד שרבים ימשיכו לשכור, מכיוון שהביקוש להשכרה חד-משפחתית יהיה חזק, המשלוחים האחרונים צפויים לשמור על צמיחת שכר הדירה והקלות גבוהות.

1. עלויות רכישת בתים יצטמצמו, ויתנו לקונים סיכוי בשוק

נתוני זילו הראו שרוכש בתים טיפוסי באוקטובר 2023 היה מוציא 40% מדהימים מהרווחים שלו על תשלום המשכנתא, שיא כל הזמנים שלא נראה מאז שנות ה-90.

למרות שהמחיר הנגיש ללא ספק יישאר הדאגה העיקרית עבור רוכשי בתים פוטנציאליים בשנת 2024, יש סיבה לצפות שהאתגרים הללו יקלו מעט. סביר להניח שהמחירים יישארו במקומם למשך מספר חודשים נוספים, אך עלות רכישת הבית בשנת 2024 אמורה לרדת ככל ששיעורי המשכנתא יורדים, לפחות מעט. תעריפים נמוכים יותר יאפשרו ליותר אנשים לקבל מספיק תקציב חודשי כדי להביא בחשבון את תשלום המשכנתא.

2. בינה מלאכותית (AI) תשנה את האופן שבו קונים מחפשים בתים

למרות שמעט ידוע, זילו ממנפת טכנולוגיות בינה מלאכותית מאז 2006 כדי ליצור את תכונת ה”Zestimate” שלה, שנותנת אומדן של מה ימכור בית בהתבסס על מגמות ומיקום בשוק. עם העלייה בכלי הבינה המלאכותית הגנרטיבית בשנת 2023, זילו מצפה שבינה מלאכותית תמלא תפקיד גדול הן בחוויית קניות הבית והן בחוויית רכישת הבית בשנה הבאה. בנוסף, בינה מלאכותית תסייע גם לסוכנים ולברוקרים ליצור רישומי בתים ולשפר את אופן התקשורת שלהם עם קונים ומוכרים.

3. השכרות בתי קרקע יהיו הבית ההתחלתי החדש

בעוד שהמחירים הנגישים לבית צפויים להשתפר בשנת 2024, רבים מהם עדיין יתומחרו. הנתונים הראו כי השוכר החציוני הוא כעת בן 41 – עלייה מ-37 בשנת 2000 – וסביר להניח שסוגי ההשכרות שהם מעוניינים בהם השתנו.

אפשרות נוספת שתניע את מגמת ההשכרה החד-משפחתית הזו היא שבעלי בתים יכולים להחליט להפוך את ביתם לנכס להשקעה ולהשכיר אותו, במקום למכור אותו כשהם רוצים לעבור דירה. הסיבה? בעלי בתים נוכחיים שהתמזל מזלם לנעול שיעורי משכנתא נמוכים במיוחד לפני שהרקיעו שחקים לא רוצים למכור ולהפסיד את הריבית הנוחה שיש להם.

4. רוכשי בתים מסורתיים יתחרו עם משדרגי בתים על בתים הזקוקים לשיפור

משדרגי בתים, אלה שרוכשים בתים רעועים שצריכים מעט (או הרבה) טיפול אוהב עדין לפני שהם יכולים למכור אותם לקונה חדש, יהיו יותר הזדמנויות בשוק.

ריבית נמוכה מעט אמורה להגדיל את מלאי הבתים הזמינים בשוק ככל שהביקוש של הקונים עולה. זה יוביל ליותר היפוך בית ולתחרות מוגברת בין סנפירים לבין קונים שמחפשים לרכוש בית. חלק מהקונים יהיו מוכנים להתעלם מפגמים קטנים, כגון מטבח או חדר אמבטיה מיושן, כדי להבטיח בית.

5. הביקוש להשכרה יגדל ליד אזורי מרכז העיר כמו בניו יורק

המגיפה הובילה לעלייה במחירי השכירות באזורים פרבריים, שכן רבים נמלטו מערים כשהחלו הסגרות. אבל עכשיו, כשהמגיפה הסתיימה, הביקוש שעבר ממרכזים עירוניים לפרברים יחזור לערים.

נתונים נוספים הראו שיש ביקוש עצור להשכרות באזורי מרכז העיר. לדוגמה, הביקוש להשכרה באזורים עם אפשרויות נסיעה רבות וגישה נוחה למרכז העיר או למרכז מנהטן עולה. בינתיים, אזורים רחוקים יותר משכונות ממוקדות עסקים מתחילים לראות מעט פחות ביקוש. חלק מבעלי הדירות אפילו מציעים הקלות לשוכרים באזורים עירוניים כדי לתמרץ אותם להמשיך לעבור לשם.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses