שוק הדיור כה הדוק עד כדי כך שמחירי הבתים גבוהים יותר ב-44% מאשר לפני המגיפה

מחיר הבית החציוני בארה”ב הוא בסביבות $419,000, או 44% גבוה יותר מינואר 2020, כך עולה מנתוני Redfin.
קבוצת הנדל”ן אמרה גם שיש 39% פחות בתים למכירה בהשוואה לקדם-מגיפה.
פרדי מאק מעריכים ששוק הדיור האמריקאי עומד בפני מחסור של כ-3.8 מיליון יחידות דיור.


בית בארה”ב עולה היום בכ-44% יותר ממה שהיה לפני המגיפה.
מחיר הבית החציוני עומד כעת על 419,103 דולר, לפי נתוני Redfin, בעוד בינואר 2020 הוא עמד על 290,264 דולר.
מלאי נמוך, שיעורי משכנתא גבוהים ומחסור בבעלי בתים עכשוויים שמוכנים להזיז עלויות אשראי זולות יותר גורמים לשוק בלתי סביר מבחינה היסטורית.
למעשה, דו”ח נפרד של Redfin ביום חמישי הראה שיש 39% פחות בתים למכירה כעת בהשוואה לפני המגיפה, וההערכות האחרונות של פרדי מאק מעמידות את חוסר המלאי על כ-3.8 מיליון יחידות דיור.
בינתיים, שיעורי המשכנתא עדיין נעים קרוב ל-7%, כמעט כפול ממה שהיו לפני שנתיים, כאשר הריבית הנמוכה הניעה זינוק בקניית בתים.
תעריפים גבוהים סיפקו “אזיקי זהב” לבעלי הבתים הנוכחיים, מכיוון שזה יותר אטרקטיבי ומשתלם להישאר עם עלויות אשראי זולות יותר מאשר לעבור דירה ולקחת על עצמה ריבית על משכנתא יקרה יותר.
וכשיו”ר הפדרל ריזרב, ג’רום פאוול, מאותת בשבוע שעבר כי העלאות ריבית נוספות עדיין על הפרק, ייתכן שריבית המשכנתאות לא תרד הרבה בקרוב.
אדוארד סיילר, סגן נשיא שותף של איגוד בנקאי המשכנתאות לכלכלת דיור, אמר ל-Insider בראיון שנערך לאחרונה כי רוכשי בתים חדשים עומדים בפני השוק הכי פחות משתלם אי פעם.
מדד התשלום של יישומי רכישה של הקבוצה, המודד את תנאי סבירות הלווים, הגיע לשיא ביוני.
“עבור רוכשי בתים חדשים, זהו המצב הגרוע ביותר מאז סוף המיתון הגדול”, אמר סיילר. “בעלי בתים נוכחיים שהתמזל מזלם לקבל ריבית של 2.75% בשנת 2022 נמצאים בעמדה מצוינת, אבל עבור רוכשי בתים חדשים המעוניינים לרכוש בית ראשון, או אלו המעוניינים לעבור לבית אחר, זו הצעה מרתיעה מאוד”.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses