מומחים: מחירי הבתים לא יירדו ב-2024

למרות התחזיות שמחירי הבתים ירדו, הערכים ממשיכים לעלות ב-2024. הסיבה? המלאי הנמוך.

למורת רוחם של רוכשי בתים עתידיים, מחירי הנכסים פשוט ממשיכים לעלות. נראה ששום דבר – אפילו לא שיעורי המשכנתא הגבוהים ביותר מזה כמעט 23 שנים – יכול לעצור את המשך העלייה במחירי הבתים.

המחירים עלו שוב בדצמבר, על פי איגוד המתווכים הלאומי (NAR), אשר מדווח כי מחירי הבתים הקיימים עלו ב-4.4% לעומת השנה שעברה – החודש השישי ברציפות של זינוקים משנה לשנה. בהשתקפות נוספת של עליות מתמשכות, מדד מחירי הבתים האחרון של S&P CoreLogic Case-Shiller הראה זינוק של 4.8% באוקטובר שייצג עליות בחודש התשיעי ברציפות.

עד כאן הרעיון ש”מיתון דיור” יהפוך חלק מעליות המחיר המוגזמות בבתים. שוק הדיור בארה”ב החל סוף סוף להאט בסוף 2022, ונראה היה כי מחירי הבתים עומדים לקראת תיקון. אבל דבר מוזר קרה בדרך להתרסקות שוק הדיור: ערכי הבתים החלו לעלות שוב.

נתוני NAR מראים שמחירי המכירה החציוניים של בתים קיימים קרובים לשיאים. החציון של דצמבר 2023 של 382,600 דולר הוא פחות מהשיא של כל הזמנים של 413,800 דולר, אבל לא בהרבה, במיוחד בתקופה שקטה בדרך כלל בשנה. (תנודות עונתיות במחירי הבתים הופכות את יוני לחודש במחיר הגבוה ביותר של רוב השנים – שיא כל הזמנים הושג ביוני 2022.) “מיתון הדיור בעצם נגמר”, אומר לורנס יון, הכלכלן הראשי של NAR.

ערכי הבתים שמרו על יציבות גם כאשר שיעורי המשכנתאות זינקו ל-8% באוקטובר 2023, והגיעו לרמות הגבוהות ביותר מזה יותר מ-23 שנים. (מאז הם צנחו בחזרה, וירדו מתחת ל-7% בשבועות האחרונים.) האשם העיקרי הוא חוסר היצע דיור. המלאי נותר צר בצורה מתסכלת, כאשר נתוני דצמבר של NAR מראים היצע של 3.2 חודשים בלבד.

“לא תראה את מחירי הבתים יורדים”, אומר ריק ארביאלו, ראש חברת המשכנתאות New American Funding. “פשוט אין מספיק מלאי.”

סקיילר אולסן, כלכלנית ראשית ב-Zillow, מסכימה לגבי חוסר האיזון של היצע וביקוש. התחזית האחרונה שלה אומרת שמחירי הבתים ימשיכו לעלות לתוך 2024 – חדשות מבורכות למוכרים אך לא כל כך נהדרות עבור קונים ראשונים שנאבקים להפוך לבעלי בתים. “אנחנו לא נמצאים במרחב שבו הדברים יהיו פתאום נוחים יותר”, אומרת אולסן.

למעשה, המגמה הפוכה לגמרי. לפי דוח מגמות שוק הדיור של Realtor.com מדצמבר 2023, שיעורי המשכנתא הגבוהים הגדילו את העלות החודשית של מימון הבית הטיפוסי (לאחר מקדמה של 20%) ב-6.1% מאז השנה שעברה. זה שווה 123 דולר יותר בתשלומים חודשיים ממה שקונה בדצמבר האחרון היה רואה.

ריבית המשכנתא ירדה בחדות בסוף דצמבר, מהלך שהגביר את רמת הסבירות. עם זאת, שיעורי משכנתא נמוכים יותר גם מושכים יותר קונים לשוק. “הפוטנציאל לירידה בריביות המשכנתא מצטלב עם הזמן העיקרי של רכישת בתים בשנה – אם אתה יכול למצוא אחד לקנות, כלומר”, אומר גרג מקברייד, האנליסט הפיננסי הראשי של Bankrate.

בהתחשב בכל זה, כלכלני דיור ואנליסטים מסכימים שכל תיקון שוק צפוי להיות צנוע. אף אחד לא מצפה לירידות מחירים בהיקף הירידות שחוו במהלך המיתון הגדול.

מגיעה התרסקות? לא. עדיין יש יותר קונים ממוכרים, וזה אומר שירידת מחירים משמעותית לא יכולה לקרות: “פשוט אין מספיק היצע”, אומר מארק פלמינג, כלכלן ראשי בחברת הביטוח First American Financial Corporation. “יש יותר אנשים ממלאי דיור. זה Econ 101”.

דייב ליניגר, מייסד תיווך הנדל”ן RE/MAX, אומר שהעלייה החדה בריביות המשכנתאות הטיה את השוק. קונים עתידיים רבים חיכו לירידת הריבית – אבל אם שיעורי המשכנתא אכן יורדים, זה עלול לגרום לקונים חדשים להציף לשוק, ולגרום לעלייה במחירי הבתים.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses