מחירי הבתים בארה”ב הגיעו לשיא כל הזמנים בדצמבר

מחירי הבתים בארה”ב הגיעו לשיא של כל הזמנים בדצמבר, לפי נתונים שפורסמו ביום שלישי.

המחירים עלו ב-0.2% מהחודש הקודם, כך הראו נתונים מנוכי עונתיות ממדד מחירי הבתים הלאומיים של S&P CoreLogic Case-Shiller. זה ממשיך רצף של שבעה שיאים רצופים ב-2023.

בהשוואה לשנה שעברה, גם המדד הלאומי המשולב עלה, עם עלייה של 5.5% במחירים מדצמבר 2022. זו הייתה עלייה מהעלייה השנתית של 5% בנובמבר.

המחירים במחצית מ-20 שווקי המטרו ניצחו שיאים קודמים, כולל לאס וגאס, שהייתה השוק שעלה במהירות הגבוהה ביותר בדצמבר, לאחר ההשפעות העונתיות.

“מחירי הבתים בארה”ב התמודדו עם רוח נגד משמעותית ברבעון הרביעי של 2023”, אמר בריאן לוק, ראש תחום סחורות, נכסים ריאליים ודיגיטליים ב-S&P Dow Jones Indices, בהודעה.

אבל, במבט לאחור על השנה, נראה כי הגאות העולה העלתה את כל הסירות, בהתחשב בביצועים רחבים במגזר הדיור בארה”ב, אמר לוק. מחירי הבתים עלו בצורה מוצקה לאחר ירידה בערך מאמצע 2022 לתחילת 2023 על רקע עליית ריבית ואינפלציה גבוהה. הצמיחה השנתית בשנת 2023 עלתה על העלייה השנתית הממוצעת במחירי הבתים ב-35 השנים האחרונות.

כל 20 השווקים דיווחו על עליות שנתיות לראשונה השנה, אמר לוק, כאשר ארבעה שווקים עלו ב-8%. אפילו פורטלנד, אורגון, שרשמה 11 חודשים של ירידות, ראתה צמיחה משנה לשנה.

מבחינה אזורית, המערב התיכון והצפון מזרחי חוו שניהם את העלייה השנתית הגדולה ביותר, עם 6.7%.

המחירים צפויים להמשיך לטפס, אך בקצב איטי יותר

עליית המחירים היא חדשות טובות לבעלי בתים, שרואים מה הוא בדרך כלל המרכיב הגדול ביותר של עושר משק הבית שלהם עולה בערכו, אמר ביל אדמס, הכלכלן הראשי של בנק קומריקה.

“התייצבות מחיר הבית ולאחר מכן העלייה ב-2023 עזרו לאמריקאים להרגיש טוב יותר לגבי מצבם הכלכלי של משק הבית והגביר את אמון הצרכנים”, אמר בהצהרה.

אבל, הוא הוסיף, היצע וביקוש לדיור נמצאים במקום מאוד מוזר.

“ההיצע מוגבל על ידי בעלי בתים שננעלו על שיעורי משכנתא והערכות מס נמוכות לפני שנים, שאולי ימכרו בשוק נורמלי אבל יושבים בצד בזה”, אמר אדמס. “הביקוש מוגבל על ידי שיעורי משכנתא גבוהים, כמו גם מחירים גבוהים התורמים לתמונה כללית קשה עבור סבירות רכישת בתים.”

לדבריו, כשההיצע והביקוש שניהם מתכווצים, האיזון בין השניים למעשה נורמלי יותר מאשר במהלך הזינוק המטורף בביקוש לדיור ב-2020 ו-2021.

האיזון הזה, יחד עם תמונת תעסוקה חזקה במשק, מצביעים על כך שהמחירים לא יתקררו הרבה, אם בכלל, השנה.

“סביר להניח שזה יתורגם לעליות נוספות במחירי הדירות ב-2024, אבל בקצב איטי יותר מאשר ב-2023”, אמר.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses