קונים לראשונה אופטימיים לגבי שוק הדיור

מחקר שנערך על ידי TD Bank של יותר מ-1,000 רוכשי בתים ראשונים מצא גם שכמעט כולם (97%) עשו את הצעדים הראשונים בתהליך הרכישה למרות שיש להם כמה חששות לגבי הישגיות.

צ’רי היל, ניו ג’רזי – למרות החששות המתמשכים לגבי סבירות וריביות, רוב רוכשי הבתים הראשונים עדיין מרגישים אופטימיים לגבי שוק הדיור ב-2024 ומוכנים להוציא, לפי מחקר שנתי של TD Bank.

כאשר מחירי הבתים ירדו באופן זמני למטה בעקבות שיא כל הזמנים שלהם בשנת 2023, על פי מדד קייס-שילר של ינואר, הדופק השנתי של רוכשי בתים בפעם הראשונה של TD מצא כי מבין אלו המעוניינים לרכוש בית בשנה הבאה, כמעט שלושה מתוך ארבעה ( 74% מהנשאלים חשו אופטימיות לגבי שוק הדיור. וכמעט כולם (97%) כבר החלו לנקוט בצעדים ראשוניים בתהליך רכישת הדירה.

TD Bank סקר 1,009 אמריקאים שמתכננים לקנות את ביתם הראשון בשנת 2024 כדי לאסוף תובנות לגבי תחושותיהם בשוק הדיור הנוכחי, כמו גם את מחשבותיהם לגבי המוכנות הכוללת לגבי מלאי הבית והעלויות הכרוכות ברכישת בית.

התנאים הכלכליים עדיין מעוררים דאגה, אבל הקונים נשארים חיוביים

אולי עם תקווה מחודשת לתעריפים נמוכים יותר באמצע 2024, 40% מהנשאלים הסכימו שכרגע זה זמן טוב לקנות בית. בנוסף, יותר משלושה רבעים (78%) מרוכשי הבתים הראשונים חשו שמצבם הכלכלי האישי יציב בשנת 2024.

“בהתבסס על הקונצנזוס בענף, רוכשי בתים יכולים לצפות להורדת המחירים מעט, אבל הצעדים הפיננסיים הדרושים לרכישת בית צריכים להישאר בראש, כאשר אחד החשובים ביותר הוא לדבר עם איש מקצוע בתחום המשכנתאות בשלב מוקדם של התהליך. ,” אמר סטיב קמינסקי, ראש ההלוואות למגורים בארה”ב בבנק TD. “תעריפים הם מרכזיים למחירים נוחים עבור רבים, אך עם ירידה מתונה בתעריפים החזויים, הרוכשים עדיין יצטרכו להתמודד עם היצע בתים נמוך ומחירי בתים גבוהים יחסית. מלווה מנוסה יכול לעזור לצרכנים לנווט בסביבת הריבית והדיור על ידי מתן אפשרויות משכנתא שיכולות לתמוך בתקציב שלהם ולהתאים בצורה הטובה ביותר למצבם הכלכלי”.

למרות שהורדת ריבית מסוימת בשנת 2024 נראית קרובה, כמעט שני שלישים (63%) מרוכשי הבתים הראשונים ציינו את הריבית כדאגה לגבי יכולתם לממן בית בשוק של היום. מדובר בירידה של 1% בלבד בהשוואה לשנה שעברה, מה שחשף שלמרות האופטימיות, הריבית נותרה דאגה מרכזית עבור מי שמחפש לרכוש בית.

אופטימיות זו החלה לפעול כאשר כמעט כל המשיבים (97%) כבר נקטו בצעדים בתהליך רכישת הבתים. כמחצית (47%) החלו לחסוך למקדמה וכמעט שניים מכל חמישה משיבים (38%) קבעו תקציב לרכישת ביתם.

הסקר גם חשף שרוכשי בתים בפעם הראשונה מוכנים להוציא יותר על הבתים הראשונים שלהם, כאשר 40% ציינו שהם מתכננים להוציא 300,000$ או יותר, עלייה של 9% מהשנה שעברה.

יש עוד מה ללמוד לקונים בפעם הראשונה

למרות 79% מהנשאלים עם הכנסה נמוכה עד בינונית (LMI) שהביעו אמון או ניטרליות באוריינות הפיננסית שלהם בנוגע למשכנתאות וקניית בתים, 46% מפתיעים עדיין אינם מודעים לתוכניות סיוע בתשלומים הדורשים השקעות ראשוניות נמוכות יותר.

בנוסף, למעלה מארבעה מתוך חמישה משיבים של LMI ציינו את סבירות המקדמה (82%) ואת סבירות המשכנתא/הוצאות חודשיות אחרות (81%) כאחד משלושת החסמים המובילים שעומדים בפניהם כשהם מתחילים בתהליך רכישת הדירות.

“תשלומי מקדמה נותרו מכשול עבור כלי העושר של בעלות על בתים, אבל יש כלים להקל על חלק מהעלויות המקדימות המכבידות”, אמר קמינסקי. “חינוך רוכשי בתים ראשונים לגבי המשאבים שתוכניות הסיוע במקדמה יכולות לספק, כמו גם העלויות החודשיות הנלוות של בעלות על בתים, יכול לעזור להם להגשים את חלומם לבעלות על בית ולחזק את מצבם הכלכלי בטווח הארוך.”

הבתים של Forever הם בראש מעייניהם, העדפות המיקום משתנות

נתוני השנה ראו גם עלייה ברצון של המשיבים לבתים לנצח, כאשר 48% מהנשאלים הביעו את כוונתם לרכוש אחד, עלייה של 7% משנת 2023. לעומת זאת, העניין בבתי מתקן או בתים מתחילים ירד, עם 52 בלבד % מהמשיבים שוקלים נכסים כאלה, ירידה של 7% מהשנה שעברה. בקרב המחפשים בתי פיקסר אפר או למתחילים, 40% מקווים למצוא בית זול יותר.

בכל הנוגע לסדרי עדיפויות ברכישת הבית שלהם, קרבה לבתי ספר ומקומות עבודה התגלתה כדאגות מרכזיות עבור רוכשים לראשונה. יותר מרבע (26%) ציינו גישה לבתי ספר איכותיים וטיפול בילדים כאחד משני השיקולים המובילים שלהם, בעוד ש-22% הדגישו את היותם קרובים למקום העבודה שלהם. בנוסף, שירותים כגון חצרות אחוריות או בריכות (20%), גישה למסעדות וקניות (20%) וקרבה למשפחה (19%) היו בראש סדר העדיפויות.

יש גם רצון בולט למגורים בפרברים בקרב רוכשי בתים בפעם הראשונה. יותר משניים מכל חמישה (43%) רוכשי בתים בפעם הראשונה מעדיפים אזורים פרבריים על פני מגורים בעיר (28%), ערים קטנות (17%) ואזורים כפריים (12%).

גם מגורים עירוניים צומחים בפופולריות, כאשר מספר רוכשי הבצתים הראשונים שמעדיפים ערים גדולות או אזורי מטרו גדל ב-6% בשנה האחרונה. יש לציין כי רוכשי בתים מדור Z מניעים במיוחד את העניין במגורים עירוניים, כאשר 31% מביעים רצון למגורים בעיר גדולה/אזורי מטרו, בהשוואה ל-29% מבני דור המילניום ורק 22% מבני דור ה-X והבייבי בומרס.

שיקולים מובילים אחרים

נותרו חששות לתשלום יתר: לאור מחירי הדיור בשנים האחרונות והשוק התחרותי, כמעט שני שליש (62%) מהנשאלים חששו מהוצאות יתר על ביתם הראשון.

חלוקה על מעורבות מלווה: בשיקוף תוצאות 2023, סביר להניח שהמשיבים יאמינו שהזמן הטוב ביותר לתקשר עם מלווה הוא ברגע שהם מחליטים לקנות בית, לפני שהם מסתכלים (42%). אחד מכל שלושה (33%) מרגיש שהזמן הטוב ביותר הוא לאחר שהם מתחילים להסתכל על בתים, 25% מאמינים שאין צורך בשירותי מלווים עד שהם מוצאים את הבית שהם רוצים לקנות.

עלייה בפופולריות של ARMs וסיוע בתשלומים: בעוד 84% מהרוכשים הראשונים מתכננים ללוות לרכישת ביתם, כאשר 64% בוחרים במשכנתאות, ישנה עלייה חדה בריבית במשכנתאות בריבית מתכווננת (ARMs), עם 23% בהתחשב בהם – עלייה מ-12% בשנת 2023. בנוסף, למעלה מ-2 מכל חמישה קונים (42%) צופים שימוש בתוכניות סיוע בתשלום מקדמה, עלייה מ-35% בשנת 2023. מגמות אלו משקפות נכונות גוברת בקרב קונים לבחון אפשרויות מימון מגוונות כדי להשיג בעלות על בית.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses