דיון על סינדיקציות, הגשמה וחברות נדלן שמשווקות לישראלים

דיון על סינדיקציות, הגשמה וחברות נדלן שמשווקות לישראלים

ארה"ב או ישראל - איפה כדאי להשקיע?

תאריך הפרסום המקורי בפורום נדל"ן ארצות הברית בפייסבוק:
2017-06-03T02:55:30+0000

דיון על סינדיקציות, הגשמה וחברות נדלן שמשווקות לישראלים

קישור לפוסט המקורי בפורום נדל"ן ארצות הברית בפייסבוק – עובד במחשב שולחני

את התגובות לפוסט ניתן לקרוא בתחתית הדף ולהצטרף לדיון

 • יוגב דרך טובה לעקוף מגבלות של זרים זה להשקיע בסינדיקציה דל מולטי יוניוס ושם מקבלים בעלות עם הרייטים של האמריקאים שמושכים הלוואת מסחריות מפאני מיי ופרדי מק
 • חברים שאלה – בעידן שלפני השליטה שלכם בהשקעות. יצא למישהו פה לעבוד עם חברת אמריקן איגל נכסים ויכול לחוות עליהם דעה?
 • http://invo.co.il/?gclid=CjwKEAjwsLTJBRCvibaW9bGLtUESJAC4wKw1YCjnTax6aqjjsmlCT8RD1_yaQbDMLQGffbsmbou9jBoC5o3w_wcB#main
 • מה היתרונות העקריים בזה שלהגשמה עכשיו יש תשקיף? שהכל גלוי ומבוקר יותר?
 • אוקי תודה. כי הם כלכך מתלהבים מהעובדה הזאת אבל שאלתי אותם למה ועוד לא קיבלתי תשובה. אולי זה מוריד את המגבלה של 35 משקיעים כי עכשיו זה מבוקר. אני יודע שהם עבדו הרבה זמן עם רשות המיסים שהכל יהיה כמו שצריך. עם כל הכבוד לאינבו קרמבו ודומיהם סומך רק על הגשמה.
 • אתה צודק שמוציאים תשקיף אין מגבלה של 35 משקיעים. עלות הוצאת התשקיף הוא משהו סביב 2 מיליון שקל וזה אומר שהחברה עובדת בסטנדרטים גבוהים ביותר של הרשות לני"ע.
 • להגשמה ולאבי כץ יש הרבה מה להפסיד מכל פשלה אז הם ילחמו חזק לפחות להחזיר למשקיעים את הקרן בהשקעות שלהם, ויש להם גם כיסים עמוקים למאבקין משפטיים או השלמת מימון במקרה הצורך. עם זאת כל השקעה צריכה כמובן להבדק ולהיות הגיונית כמט שציינתי בעבר.
 • .גם להגשמה הייתי שם כסף שבמקרה הכי גרוע אם אאבד אותו זה לא יהרוס לי את החיים. הם בעצמם מציינים זאת. לא אקח מימון בשביל זה ולא כסף שחסכתי לילדים לאוניברסיטה או שאני צריך בשביל לחיות. וגם בהגשמה אפשר לפזר סיכונים בהשקעות קטנות בשווקים שונים.
 • http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001183954&fid=8297
 • כמו כל דבר שמשקיעים בו רצוי להבין את העסק והקהל. נדל"ן תיירותי זה דבר שדורש יותר תחזוקה ושיווק בגלל הקהל המתחלף לעומת נדל"ן למגורים ששם אנשים יכולים לגור שנים ולא מסתמכים עלייך לכל דבר בנכס
 • ⁠⁠⁠⁠⁠שלוםחברים
  רציי להתייעץ
  אולי מישהו במקרה מכיר/שמע.

  בקשר להשקעה בנדלן תיירותי חברת bdp שעוסקת בזה בכמה מקומות בעולם

  מדובר שם על תשואות של כ 5-8% נטו באירופה – גרמניה

  האם מישהו מכיר/שמע?
  מה דעתכם על נדלן תיירותי,
  כמה מסוכן?
  אחוזי התשואה סבירים או נמוכים מידי?

 • באיזה תנאים הגשמה ודומיהם מגייסים את הכסף בבורסה? איזה ריבית?
 • מה אתם אומרים על ההשקעות דרך Hap בניו יורק?
 • מה שהגשמה כושים זה למעשה שכספי המשקיעים משמשים כ down payment בשביל הקבלן / יזם שהם עובדים מולו לשם לקיחת הלוואות מהבנק. היזם מתחייב על השגת הלוואה עד תום מועד שנקבע מראש. במידה ולא הצליח יש בחוזים של הגשמה בטחונות ליציאה מהעסקה.
 • אני מניח שעבדת דרך safe future ואכן אחת הבעיות שם היא התחרות שנוצרת בסיום הבנייה כי קיימת "הצפה" זמנית של בתים פנויים להשכרה באזור אני כאלו שלקח להם יותר זמן להשכיר
 • http://www.safefuture.us/
 • Safe Future היא חברת הנדל"ן הראשונה שמציעה לך אפיק השקעה אטרקטיבי, סולידי ומשתלם במיוחד.

  מענה לשינויים במגמת השוק
  שוק הנדל"ן בארה"ב מתאושש מהמשבר ומשתנה במהירות. Safe Future הייתה החברה הישראלית הראשונה שנערכה למצב השוק החדש וגיבשה כיווני השקעה חדשים וייחודיים, ובראשם יזמות נדל"ן בבנייה חדשה.
  בעשור האחרון כוונו מרבית השקעות הנדל"ן של ישראלים בארה"ב לרכישת נכסים קיימים, בדרך כלל מבנקים וכינוסים, אך נראה כי שוק זה הולך וממצה את עצמו. ההזדמנויות האמיתיות מתמעטות, ורבים מהנכסים שנותרו בשוק ומוצעים במחירים נמוכים הם מלכודות למשקיע הטירון.
  עם זאת, משבר הנדל"ן הוליד הזדמנויות חדשות. תופעת לוואי של המשבר הייתה עצירה כמעט מוחלטת של בנייה חדשה. באזורים מסוימים מורגש בימים אלה מחסור ממשי בבתים פנויים, ובייחוד בבתים חדשים למעמד הביניים.
  המשבר הותיר יזמים וקבלנים רבים עם קרקעות לבנייה באזורים מבוקשים, לעתים אף לאחר פיתוח סביבתי מלא והקמת תשתיות, אך ללא יכולת כלכלית לבנות עליהן. לעתים הנכס כבר נמצא בכינוס נכסים או בבעלות הבנק, או מועמד לכך. כאן נכנסת Safe Future לתמונה.

 • יש מעבר של חברות שעסקו בנכסי נדלן בארהב כמו SDB ואחרות ליזמות כי הם אומרים שההזדמנות מיצתה את עצמה וההזדמנות הבאה היא ביזמות.
 • לא הבנתי את ההבדל – אתה מדבר על כך שנכסים קיימים מיצו את הפוטנציאל ולכן עדיף לבנות? את זה אני בהחלט רואה. על מגרש חניה בהארלם הפך להשקעה פואמציאלית של הכשמה או HAP – נסעתי לראות את כולם.
 • כן. בגלל שמחירי הנכסים עולים והם פחות אטרקטיביים והתשואה יורדת לכן עברו ליזמות כמו סייף פיוצר של רכישת מגרשים ובניה עליהם ואני יודע עך עוד כמה כאלו שהחלו לעשות זאת.
 • קבלתי תשובה מהגשמה לגבי השינוי עם זה שעכשיו הם תחת תשקיף –

  השינוי שיש בתשקיף הוא לא גדול. אותה בדיקה, אותו פיקוח- רק השרשות לניירות ערך בחנה ונתנה את ההיתר שלה כמו שמנפיקים מניות או אג"ח
  (טוב למי שלא מכיר את התחום או את הגשמה ורוצה להרגיש בטוח תחת הפיקוח של הרשות ).

  מה שכן- זה מבטל לנו את המגבלה של 35 משקיעים- ואז יכולים להכנס מאות להשקעה אחת, ולכן הסכומים לכניסה נמוכים יותר-החל מ 30 אלף דולר

 • לגבי הדיון בווטסאפ על HAP – גם נפגשתי איתם. החסרון מהחינתי היה שהעבודה ישירות מול היזם. הגשמה הם גורם מתווך שהציל הרבה עסקאות שהסתבכו מול יזמים וזאת עם חוזים חזקים. כמו כן התשואה שהציעו לא נראה אטרקטיבית.
 • https://m.calcalist.co.il/article.aspx?guid=3714378

 • מה לבדוק אצל חברות שמספקות נכסים עם דייר ומנהלות בשבילך את הנכס – Turn-key Providers:

  1) Are you the actual owner of the property or are you just marketing it for someone else? (You're trying to find out if you're talking to a middleman)
  When researching turnkey sellers, you'll find that many of them don't actually own the properties they're selling. They are simply marketing properties for others, acting as middlemen between you and the true owners. There's not anything necessarily wrong with this concept, but it's your job to try and find the direct source. Doing so cuts out all the fat and gives you the best possible return on your investment.
  Finding the true owner can be tricky however, because middlemen are pros at disguising themselves as the actual owners of the properties they're selling. Not only that, they'll often insinuate they're principals of the management company that will be managing your property. Be careful you're not being referred to a management company that is one of their affiliates. If a seller refers to a person or company as one of their affiliates or partners in regards to the purchase, sale, renovation or management of a property, then you must know that the middleman has limited or no control over that aspect of your investment.
  The essential thing to remember about a middleman is that you won't know you're dealing with one unless you know the right questions to ask.
  Middlemen don't own the properties they're marketing and get paid 1 of 2 ways:
  They get a large kick back from the true owner. A typical example: A seller wants $50,000 for his property. A middleman comes along and says "Hi Mr. Owner, if I can bring you a buyer that will pay $60,000 for your property, will you give me $10,000 at closing?" Mr. Owner says "Sure, why not, what do I have to lose? I suck at marketing anyway." Mr. Middleman says, "Hey, do you mind if I take pictures of your property and put some details on my website?" …you get the picture.
  The second way middlemen make money is by finding cash flowing rental properties, putting them under contract with the owner, and marketing them at a higher price. Once they have a buyer on the hook, they do what's called a simultaneous closing. This means they purchase the property hours, if not minutes before you do, usually without your knowledge. The middleman makes a handsome profit and you've received no value from the increased sales price.
  Even though all middlemen are not dishonest, you should be on the lookout for misleading statements such as "We're so proud of our renovations" and "The quality of our property management is so high". While they may be marketing a quality product, they'll have to do so at a significant mark-up if they want to make money on the transaction themselves. You'll do much better if you purchase from the same source they do, the actual owner of the property.
  2) I see that the property at 123 Maple Street is located in Memphis, TN. Do you live in Memphis, and if so, how long have you lived there?
  It's impossible for a turnkey seller who lives in a different market as the subject property to be as efficient as a local turnkey provider.
  There are many components of being a turnkey rental provider. A turnkey seller that doesn't live in the market where they are buying, renovating, selling and managing property will suffer from loss of efficiency in every step of the process. Their inability to manage their business in person increases the cost of production (and thus the cost of the product) and most importantly diminishes the performance of management after the sale.
  3) How long have you been a full time turnkey investment provider?
  Typically the longer someone has been in business the better the business will operate. The main thing you want to be sure of is that your turnkey provider is a full-time professional. There is no way to run this type of business and hold down another job.
  4) Have you ever lost any of your investment properties to foreclosure?
  I know asking someone if they've ever lost a property to foreclosure is a tough question to ask, but it's very important not to take advice or do business with someone who does not have a fundamental understanding of how to make this business work. Do your homework. Ask sellers the tough questions, and then do your own research to verify their answers. This is your hard earned money we're talking about. Protect it. Many investors bought properties before 2007 when rental properties could be bought and financed at 100% loan to value. Most of those investors are now bankrupt. Their down fall was over leveraging. They didn't simply buy their properties and put loans on them for the amount of their investment. They made a poor business decision and participated in what has rightly become the dirty word in banking nowadays. They did "cash-out refinances". A cash-out refinance is a type of loan in which the owner refinances a property they'd previously purchased. Upon closing on the refinance, they pulled "cash out" ultimately removing the equity from the property. This was bad for several reasons:
  Because they pulled cash out on the refinance, they incurred more debt to service, which decreased their cash-flow.
  All of the closing costs associated with the second closing were rolled into the amount of the new loan. This added even more debt to service, further diminishing cash-flow.
  The owner now has an over-leveraged property that according to federal guidelines must now pay mortgage insurance as part of the monthly payment. This again further decreases cash-flow.
  Cash out refinance loans received higher interest rates because they were riskier. Higher interest rates = higher monthly payments = less cash flow.
  Investors kidded themselves into thinking the borrowed funds from the cash outs were profit and would float the negative cash-flow from their rentals. Because cash out refi's were easy, a lot of investors jumped on the bandwagon. They increased their lifestyles by doing as many of these as they could, and lived off the borrowed funds. When the music stopped and the cash out refis were no longer available, a lot of investors found out the hard way that their business models were very flawed. Their properties didn't cash flow in the long term because they couldn't withstand the occasional vacancy and repair associated with investment property. The only way their business model could sustain itself was through continued cash outs with new acquisitions. Needless to say, investors with this business model ultimately met with financial disaster. Most of these investors were never particularly good at renovating or managing property. They simply bought them, removed the equity with a cash-out refi, and handed their properties off to a third party management company. Today, you'll find a lot of these same individuals posing as successful turnkey real estate investors. Most of them still don't renovate or manage property. Their forte is now just good marketing. Because they're no longer able to secure financing, they market other peoples properties as their own, increasing the purchase price while rarely providing any additional value.
  5) How many rentals do you personally own?
  You want a turnkey seller that walks the walk, not just one that talks the talk. If a turnkey seller believes in the product they're selling, they will own a lot of rental properties themselves. Beware the cook that doesn't eat his own cooking.
  6) I see that your business model is selling properties that are in distressed condition, promising a quality renovation after my purchase. How can I be sure the renovations will be done in a timely manner, with a high level of quality, and without going over budget?

  If you purchase a distressed property from a seller that promises a good renovation after you purchase, please get very serious on your due diligence. Unless you are a very seasoned pro, I suggest you spend a few hundred bucks and hire an inspector to give you a detailed report on the condition of the property and an estimate of the cost of renovation. This is how I bought my very first house. Armed with the inspection report and an estimate of the cost to rehab the property, I revisited the seller with a much lower offer. I saved about $10,000 and a lot of heartache.
  7) Since I can't get a 30 year mortgage on the unrenovated property you're selling, I'll have to borrow money from a private lender and then do a second closing once the property is habitable. What are the pros and cons of this type of transaction versus buying a property that is already renovated and cash-flowing?
  I'll admit that this is a loaded question because there's hardly any comparison between the two options. Without a doubt one of the biggest ways new or out of town investors get in trouble is by purchasing distressed, vacant property based on the seller's opinions of the following:
  The supposed condition of the property
  The hypothetical cost of renovation
  The proposed market rent
  The estimated length of time between your purchase date and the day the property becomes occupied and cash-flowing
  Even if you're dealing with an ethical seller, any of the above factors can easily incur overruns or not go as expected, costing you money and lowering your anticipated return on investment. If everything were to go exactly as projected, you're still looking at several months without cash flow and the risks associated with vacant property. See question 15 for more info on the dangers of vacant property. In addition, if you're borrowing money from a financial institution, you'll have two closings, consequently doubling your closing costs. In short, if you're going to buy distressed property outside of your own market, please be extremely careful and certainly don't compare it with a true turnkey investment.
  8 ) What kind of guarantees do I have regarding the overall quality and depth of your renovations?
  Look for a turnkey seller that offers a one year home warranty. If you're buying a property, especially if you're from out of town, this should not be negotiable. If your seller is not confident enough in their product to offer a home warranty, you should at the very least insist on a detailed home inspection from a third party inspector. Home inspections typically cost $350-$500 and are a must-have if your property does not come with a one year warranty. We highly recommend Amerispec Home Inspections, a national Home warranty company. www.amerispec.com 1-888-634-9861 for more information.
  In question #12, we address the importance of your seller and property manager being one and the same, keeping all the accountability under one roof. Nothing is worse than finger pointing between the seller and property management company over repair and warranty issues.
  9) I've noticed that there are properties in your city selling for $125,000 with a $290/month cash flow, and there are properties that are selling for $62,000 with the same $290/month cash flow. What are the pros and cons of these two different types of investments?
  What you need to consider when comparing two investment properties with similar cash flows, but different purchase prices is this: What ultimately determines your overall return is the cost of your initial investment combined with the cost of vacancies over the long term.
  I advise each and every investor I counsel to treat their investment property like a business. One aspect of this is understanding that at some point in the future, your property will experience turnover. In this graph we compare a typical $62,000 investment property with a typical $125,000 investment property. You may be surprised by how two properties with identical gross cash-flows have such a large variance in returns. Notice how the difference in square footage and initial down payment drastically affect the return.

  *This Graph is based on 24 months of occupancy and 1 month of vacancy
  .**This graph assumes that all features and amenities are identical. However, the typical $125k rental property will need to come with a stove, refrigerator, microwave, dish washer, garbage disposal, and often an automatic garage door opener. All of the above are maintenance-heavy items and are not offered in lower end rental property. Continued service of these items over the life of your investment will even further decrease your return on investment B, beyond what is shown here.

  *This Graph is based on 24 months of occupancy and 1 month of vacancy. Annual ROI = 12 months of cash flow divided by your initial investment (down payment).
  As you can see, identical cash flows do not create identical returns.
  10) What type of neighborhoods are your properties in?
  The main thing you are trying to discern is whether or not the properties are in what investors call the "war zone". Different investors have different goals in regards to investment property. Some investors are more interested in long term appreciation, while others are looking for the highest cash flow possible. No matter what market you're interested in, all major cities will have neighborhoods you don't want to invest in, regardless of the price of the property. I've passed on property that was literally offered to me for free.
  If one end of the property spectrum is the war zone, the other end is the million dollar neighborhoods. Neither of these neighborhoods tend to be desirable from an investment perspective. In the question above, we addressed how investors can get into trouble on the high end of the spectrum. The war zone is of course the low end of the spectrum. Somewhere in the middle is what we call the sweet spot.

  The relationship between purchase price and market rental rates varies from city to city, and is one of the largest determining factors for how well your property will perform. It's your job to research and find the sweet spot in the market you want to invest in.

  11) Do you own the property management company that will be managing the property you're selling?
  The answer needs to be yes. If it's not, keep looking. Besides the purchase price of your property, the quality of management is the number one factor for how well your investment performs.
  The best performing properties experience positive returns because of the quality of the property, timely maintenance service and accessibility to management. When dealing with separate sellers and managers, there is often finger pointing from seller to manager and back again in regards to faulty performance. Do yourself a favor and leave the accountability in one spot under the same roof.
  Another small but distinct advantage of buying from a seller who owns the management company that will manage your investment, is that the maintenance will most likely be performed by the same crews that performed the renovation. If this is the case, their familiarity with the property will eventually save you money on repairs down the road.
  12) I know that the quality of the property management will ultimately determine how well my property performs. Tell me what your company will do to maximize the return on my investment?
  There is no way to overstate the importance property management plays in how well your investment will perform. Great deals can be managed into disaster with the wrong property management, and conversely, marginal deals can be managed to success, given enough time and quality management. You should spend as much time and effort researching property management as you spend researching the property itself.

  13) I see that 123 Maple Street is rented for $725 per month. Is $725 at, above, or below market rent?
  The best answer you can receive is that the property is rented at slightly below market rates. Keeping rents slightly below market increases the likelihood of a long term tenant. Vacancy, not slightly reduced rent, is the biggest killer of return on investment for rental property.
  For example, if market rent for a property is $725/month, it is wise to market and rent that property for $675-$700 per month. Although $25-$50 per month is not a lot of money to us investors, it is a lot of money to the tenant. This small difference, when combined with a rental that is in top condition, encourages lease renewals and will keep your property occupied and cash flowing for years to come. Utilizing this strategy will increase the return on your investment well above the additional $25-$50 per month you would have received in rent.

  14) Is the property currently occupied?
  If you're considering purchasing a vacant property you should be aware of the many potential problems associated with this type of purchase. Some of the problems that accompany the purchase of vacant property are:
  A) It's impossible to know how long the property will sit vacant before becoming occupied. Vacancies are the biggest killer of return on investment in real estate. It's a bummer to start your investment off with several months of vacancy, putting your ROI in the hole right from the start.
  B) One of the biggest "gotcha's" of purchasing vacant rental property is finding out market rental rates are significantly less than you were led to believe. Your decision to purchase was based on a cash flow that was unattainable. Regardless of whether or not the property you're about to purchase is vacant, you should check market rents to make sure the proposed rent of the subject property is on par for the area (or preferably slightly below. See question #14). For market rents, visit www.rentstalker.com or websites that offer a similar service.
  Typically, the only reason a tenant will pay above market rent is because they are not able to rent elsewhere. Most tenants paying above market rent have worse than average credit, often times with multiple evictions. These are not the types of tenants you want in your home.
  C) The potential for vandalism and theft increases exponentially when the property is vacant, regardless of the quality of the neighborhood.
  D) Most Landlord insurance policies have a 30 day vacancy clause. Unless you have a specific vacant property insurance policy, your property will be exposed to liability for fire, theft, vandalism, acts of God, etc.
  If you're going to buy a vacant property, don't close unless you have a vacant insurance policy. Get ready for sticker shock. Vacant insurance policies cost up to four times as much as a regular landlord policy.
  A true turnkey investment will provide cash flow within a very short time of closing and be free of the potential pitfalls associated with vacant property.
  15) What is your occupancy rate?
  This is one of the biggest indicators of how well a property management company is performing. A good turnkey seller/manager will be able to tell you how many vacancies they currently have on their books without flinching, and more importantly their percentage of occupancy. Regardless of the answer, probe as to how they market, average length of vacancy, what their criteria is for occupancy, etc…

  16) What is the longest vacancy currently on your books? (If they can't tell you, this should be a red flag)
  If a property has been vacant longer than 45 days, there is a potential problem. You're trying to find out what the problem is. Is it a two bedroom and the market is for three bedrooms? Is it in an undesirable part of town? Find out what the problem is and make sure to avoid purchasing similar properties. Sometimes a property that has a special price also has a special problem.
  17) Do you charge application fees to potential tenants?
  You can't allow this question to be a deal breaker when you're shopping because unfortunately, the overwhelming majority of turnkey outfits are going to answer "Yes". This is because application fees are a huge profit center for management companies. However, if you're lucky enough to stumble across a management company that absorbs the cost of applications, you've found a good one.
  A management company that absorbs the costs of screening applicants ensures that the maximum number of individuals will apply to rent your property. Having a larger pool of applicants to choose from allows them to select the absolute best tenant for your property. This type of management team is focused on finding the best quality tenant, (the lifeblood of all real estate investments) not
  making money on application fees. This is the hallmark of an owner-focused management style.
  18) Do you accept aggressive breed dogs?
  This is a sticky liability issue, and we are in no way real estate attorneys. However, in the opinion of the author, proper due diligence would include asking to see the lease the management company uses. If specific breeds aren't permitted, it will be stated in the lease. Do a little research and you'll find that other investors have had legal trouble over this issue.
  19) When my property has a major repair or turn over, will you send me a video of the repairs needed?
  This is an especially important question for out of town investors and you should expect nothing less. Handheld HD camcorders are now available for under $150 and any property management company worth its salt should offer this service to its investors.
  If a picture is worth a thousand words, then a video is worth a million. There's nothing like a detailed video explanation to give you confidence and understanding of the work to be performed on your property. As the saying goes, locks keep honest people honest and video doesn't lie. Insist on it.

 • https://www.prodigynetwork.com/
 • Yogev Lifchin
  אשמח לשמוע על התנסויות של אנשים עם קרן הגשמה, ועל ההבדלים בינה לבין השקעה עם סינדיקטורים מקומיים בארה"ב. Lior Liorchik
 • וואו פוסט היסטורי מלפני שנה 🙂 החזרתם לי זכרונות מהעבר. מישהו פה חפר עמוק בפורום – כל הכבוד. דרך אגב חש עוד המון חומר נהדר מלפני שנה וגם שנתיים ששווה לחפש.
 • אגב הדיונים על הגשמה, אני מניח שהיום התקשורת פחות מפרגנת לפרוייקטים שלהם.
  מהיכרותי הקטנה עם החברה, גם להם יש פרוייקטים יותר טובים ופחות טובים. לכן הגישה שלי לכל אלה ששאלו – תבדקו לא רק את החברה, אלא כמו ש Lior Liorchik אמר פה באחת התגובות – תבדקו את הפרוייקט עצמו.
  מה שחשוב עם החברות הללו זה בחינת הפרוייקט והסיכונים/סיכויים שלו. יש להם פרוייקטים שהמשקיעים שלהם מהללים אותם ויש להם פרוייקטים ש…איך נגיד את זה… פחות מהללים.
  אגב, כמו לכל גוף שפועל הרבה שנים.
  לעניין SDB ומה שאמרו, אני אישית מסכים עם הגישה לעבור ליזמות. אנחנו עובדים רק בפרוייקטים יזמיים. יש בזה המון יתרונות (וכמובן גם חסרונות לא מעטים) אבל ביזמות אתה יכול להקקטין את הסיכון בחלק מהקטגוריות (שכירות, שיפוץ, בעיות "שוטפות" וכדומה).
  מאחר ומחירי הנדלן עלו והמשקיעים מתחילים שוב לקבל עוד ועוד משכנתאות, יש ביקוש גובר לבנייה חדשה על חשבון יד שנייה וזהו אחד השיקולים המרכזיים ליזמות בארהב כיום.

Related Articles

יש לי חלום – גרסת פורום נדל"ן ארה"ב : אֲנִי שָׂמֵחִ לְהִצְטָרֵף אֲלֵיכֶם הַיּוֹם,…

יש לי חלום – גרסת פורום נדל"ן ארה"ב : אֲנִי שָׂמֵחִ לְהִצְטָרֵף אֲלֵיכֶם הַיּוֹם, בַּמֶּה שֶׁיֵּרָשֵׁם בְּדִּבְרֵי הַיָּמִים כִּגְדֹּלַת הָהַפְגָּנוֹת לְמַעַן הָחֹפֶשׁ בְּתוֹלְדוֹת אֻמָּתֵנוּ. לִפְנֵי שנה וחצי, אֲמֶרִיקָאִי דָּגוּל (ישראלי לשעבר), אֲשֶׁר בְּצִלּוֹ נֶחֱסֶה כַּיּוֹם, חָתַם עַל דִּבֵּר הַדְּרוֹר. דִּבֵּר זֶה הוּא מַשּׂוּאַת אוֹר שֶׁל תִּקְוָה לְמִילְיוֹנֵי גמדים, עֲבָדִים כלכליים אֲשֶׁר נִכְווּ בְּכִיב מְשַׁוֵּעַ שֶׁל…

5/9/17, 12:01 AM – Messages to this group are now secured with end-to-end encryption.…

5/9/17, 12:01 AM – Messages to this group are now secured with end-to-end encryption. Tap for more info. 5/3/17, 11:12 PM – ‪+972 50-372-4997‬ created group “‎‫באקדמיה לנדל״ן בארה״ב‬‎” 5/9/17, 12:01 AM – You joined using this group's invite link 5/9/17, 1:00 AM – ‪+972 54-433-6846‬ joined using this group's invite link 5/9/17, 1:00 AM…

שרשור עסקאות גרועות… אנו פותחים שרשור של עסקאות גרועות שבוצעו…fuck up deals לא עסקאות…

שרשור עסקאות גרועות… אנו פותחים שרשור של עסקאות גרועות שבוצעו…fuck up deals לא עסקאות שהתחילו רע והפכתם אותם.. אלא עסקאות כושלות…לכולם יש כאלה.. הנסיון השיתופי של כולנו ילמד אחרים… וזה תמיד טוב להסתכל אחורה לראות טעויות שנעשו וכמה למדתם מהם…. מי מתחיל?

0 0 vote
Article Rating
הרשמו
הודעה על
30 תגובות
החדש ביותר
הישן ביותר הכי מדורגות
Inline Feedbacks
View all comments
נדל"ן
1 שנה לפני

אגב הדיונים על הגשמה, אני מניח שהיום התקשורת פחות מפרגנת לפרוייקטים שלהם.
מהיכרותי הקטנה עם החברה, גם להם יש פרוייקטים יותר טובים ופחות טובים. לכן הגישה שלי לכל אלה ששאלו – תבדקו לא רק את החברה, אלא כמו ש Lior Liorchik אמר פה באחת התגובות – תבדקו את הפרוייקט עצמו.
מה שחשוב עם החברות הללו זה בחינת הפרוייקט והסיכונים/סיכויים שלו. יש להם פרוייקטים שהמשקיעים שלהם מהללים אותם ויש להם פרוייקטים ש…איך נגיד את זה… פחות מהללים.
אגב, כמו לכל גוף שפועל הרבה שנים.
לעניין SDB ומה שאמרו, אני אישית מסכים עם הגישה לעבור ליזמות. אנחנו עובדים רק בפרוייקטים יזמיים. יש בזה המון יתרונות (וכמובן גם חסרונות לא מעטים) אבל ביזמות אתה יכול להקקטין את הסיכון בחלק מהקטגוריות (שכירות, שיפוץ, בעיות "שוטפות" וכדומה).
מאחר ומחירי הנדלן עלו והמשקיעים מתחילים שוב לקבל עוד ועוד משכנתאות, יש ביקוש גובר לבנייה חדשה על חשבון יד שנייה וזהו אחד השיקולים המרכזיים ליזמות בארהב כיום.

נדל"ן
1 שנה לפני

וואו פוסט היסטורי מלפני שנה 🙂 החזרתם לי זכרונות מהעבר. מישהו פה חפר עמוק בפורום – כל הכבוד. דרך אגב חש עוד המון חומר נהדר מלפני שנה וגם שנתיים ששווה לחפש.

נדל"ן
3 שנים לפני

Yogev Lifchin
אשמח לשמוע על התנסויות של אנשים עם קרן הגשמה, ועל ההבדלים בינה לבין השקעה עם סינדיקטורים מקומיים בארה"ב. Lior Liorchik

נדל"ן
3 שנים לפני

מה לבדוק אצל חברות שמספקות נכסים עם דייר ומנהלות בשבילך את הנכס – Turn-key Providers:

1) Are you the actual owner of the property or are you just marketing it for someone else? (You're trying to find out if you're talking to a middleman)
When researching turnkey sellers, you'll find that many of them don't actually own the properties they're selling. They are simply marketing properties for others, acting as middlemen between you and the true owners. There's not anything necessarily wrong with this concept, but it's your job to try and find the direct source. Doing so cuts out all the fat and gives you the best possible return on your investment.
Finding the true owner can be tricky however, because middlemen are pros at disguising themselves as the actual owners of the properties they're selling. Not only that, they'll often insinuate they're principals of the management company that will be managing your property. Be careful you're not being referred to a management company that is one of their affiliates. If a seller refers to a person or company as one of their affiliates or partners in regards to the purchase, sale, renovation or management of a property, then you must know that the middleman has limited or no control over that aspect of your investment.
The essential thing to remember about a middleman is that you won't know you're dealing with one unless you know the right questions to ask.
Middlemen don't own the properties they're marketing and get paid 1 of 2 ways:
They get a large kick back from the true owner. A typical example: A seller wants $50,000 for his property. A middleman comes along and says "Hi Mr. Owner, if I can bring you a buyer that will pay $60,000 for your property, will you give me $10,000 at closing?" Mr. Owner says "Sure, why not, what do I have to lose? I suck at marketing anyway." Mr. Middleman says, "Hey, do you mind if I take pictures of your property and put some details on my website?" …you get the picture.
The second way middlemen make money is by finding cash flowing rental properties, putting them under contract with the owner, and marketing them at a higher price. Once they have a buyer on the hook, they do what's called a simultaneous closing. This means they purchase the property hours, if not minutes before you do, usually without your knowledge. The middleman makes a handsome profit and you've received no value from the increased sales price.
Even though all middlemen are not dishonest, you should be on the lookout for misleading statements such as "We're so proud of our renovations" and "The quality of our property management is so high". While they may be marketing a quality product, they'll have to do so at a significant mark-up if they want to make money on the transaction themselves. You'll do much better if you purchase from the same source they do, the actual owner of the property.
2) I see that the property at 123 Maple Street is located in Memphis, TN. Do you live in Memphis, and if so, how long have you lived there?
It's impossible for a turnkey seller who lives in a different market as the subject property to be as efficient as a local turnkey provider.
There are many components of being a turnkey rental provider. A turnkey seller that doesn't live in the market where they are buying, renovating, selling and managing property will suffer from loss of efficiency in every step of the process. Their inability to manage their business in person increases the cost of production (and thus the cost of the product) and most importantly diminishes the performance of management after the sale.
3) How long have you been a full time turnkey investment provider?
Typically the longer someone has been in business the better the business will operate. The main thing you want to be sure of is that your turnkey provider is a full-time professional. There is no way to run this type of business and hold down another job.
4) Have you ever lost any of your investment properties to foreclosure?
I know asking someone if they've ever lost a property to foreclosure is a tough question to ask, but it's very important not to take advice or do business with someone who does not have a fundamental understanding of how to make this business work. Do your homework. Ask sellers the tough questions, and then do your own research to verify their answers. This is your hard earned money we're talking about. Protect it. Many investors bought properties before 2007 when rental properties could be bought and financed at 100% loan to value. Most of those investors are now bankrupt. Their down fall was over leveraging. They didn't simply buy their properties and put loans on them for the amount of their investment. They made a poor business decision and participated in what has rightly become the dirty word in banking nowadays. They did "cash-out refinances". A cash-out refinance is a type of loan in which the owner refinances a property they'd previously purchased. Upon closing on the refinance, they pulled "cash out" ultimately removing the equity from the property. This was bad for several reasons:
Because they pulled cash out on the refinance, they incurred more debt to service, which decreased their cash-flow.
All of the closing costs associated with the second closing were rolled into the amount of the new loan. This added even more debt to service, further diminishing cash-flow.
The owner now has an over-leveraged property that according to federal guidelines must now pay mortgage insurance as part of the monthly payment. This again further decreases cash-flow.
Cash out refinance loans received higher interest rates because they were riskier. Higher interest rates = higher monthly payments = less cash flow.
Investors kidded themselves into thinking the borrowed funds from the cash outs were profit and would float the negative cash-flow from their rentals. Because cash out refi's were easy, a lot of investors jumped on the bandwagon. They increased their lifestyles by doing as many of these as they could, and lived off the borrowed funds. When the music stopped and the cash out refis were no longer available, a lot of investors found out the hard way that their business models were very flawed. Their properties didn't cash flow in the long term because they couldn't withstand the occasional vacancy and repair associated with investment property. The only way their business model could sustain itself was through continued cash outs with new acquisitions. Needless to say, investors with this business model ultimately met with financial disaster. Most of these investors were never particularly good at renovating or managing property. They simply bought them, removed the equity with a cash-out refi, and handed their properties off to a third party management company. Today, you'll find a lot of these same individuals posing as successful turnkey real estate investors. Most of them still don't renovate or manage property. Their forte is now just good marketing. Because they're no longer able to secure financing, they market other peoples properties as their own, increasing the purchase price while rarely providing any additional value.
5) How many rentals do you personally own?
You want a turnkey seller that walks the walk, not just one that talks the talk. If a turnkey seller believes in the product they're selling, they will own a lot of rental properties themselves. Beware the cook that doesn't eat his own cooking.
6) I see that your business model is selling properties that are in distressed condition, promising a quality renovation after my purchase. How can I be sure the renovations will be done in a timely manner, with a high level of quality, and without going over budget?

If you purchase a distressed property from a seller that promises a good renovation after you purchase, please get very serious on your due diligence. Unless you are a very seasoned pro, I suggest you spend a few hundred bucks and hire an inspector to give you a detailed report on the condition of the property and an estimate of the cost of renovation. This is how I bought my very first house. Armed with the inspection report and an estimate of the cost to rehab the property, I revisited the seller with a much lower offer. I saved about $10,000 and a lot of heartache.
7) Since I can't get a 30 year mortgage on the unrenovated property you're selling, I'll have to borrow money from a private lender and then do a second closing once the property is habitable. What are the pros and cons of this type of transaction versus buying a property that is already renovated and cash-flowing?
I'll admit that this is a loaded question because there's hardly any comparison between the two options. Without a doubt one of the biggest ways new or out of town investors get in trouble is by purchasing distressed, vacant property based on the seller's opinions of the following:
The supposed condition of the property
The hypothetical cost of renovation
The proposed market rent
The estimated length of time between your purchase date and the day the property becomes occupied and cash-flowing
Even if you're dealing with an ethical seller, any of the above factors can easily incur overruns or not go as expected, costing you money and lowering your anticipated return on investment. If everything were to go exactly as projected, you're still looking at several months without cash flow and the risks associated with vacant property. See question 15 for more info on the dangers of vacant property. In addition, if you're borrowing money from a financial institution, you'll have two closings, consequently doubling your closing costs. In short, if you're going to buy distressed property outside of your own market, please be extremely careful and certainly don't compare it with a true turnkey investment.
8 ) What kind of guarantees do I have regarding the overall quality and depth of your renovations?
Look for a turnkey seller that offers a one year home warranty. If you're buying a property, especially if you're from out of town, this should not be negotiable. If your seller is not confident enough in their product to offer a home warranty, you should at the very least insist on a detailed home inspection from a third party inspector. Home inspections typically cost $350-$500 and are a must-have if your property does not come with a one year warranty. We highly recommend Amerispec Home Inspections, a national Home warranty company. http://www.amerispec.com 1-888-634-9861 for more information.
In question #12, we address the importance of your seller and property manager being one and the same, keeping all the accountability under one roof. Nothing is worse than finger pointing between the seller and property management company over repair and warranty issues.
9) I've noticed that there are properties in your city selling for $125,000 with a $290/month cash flow, and there are properties that are selling for $62,000 with the same $290/month cash flow. What are the pros and cons of these two different types of investments?
What you need to consider when comparing two investment properties with similar cash flows, but different purchase prices is this: What ultimately determines your overall return is the cost of your initial investment combined with the cost of vacancies over the long term.
I advise each and every investor I counsel to treat their investment property like a business. One aspect of this is understanding that at some point in the future, your property will experience turnover. In this graph we compare a typical $62,000 investment property with a typical $125,000 investment property. You may be surprised by how two properties with identical gross cash-flows have such a large variance in returns. Notice how the difference in square footage and initial down payment drastically affect the return.

*This Graph is based on 24 months of occupancy and 1 month of vacancy
.**This graph assumes that all features and amenities are identical. However, the typical $125k rental property will need to come with a stove, refrigerator, microwave, dish washer, garbage disposal, and often an automatic garage door opener. All of the above are maintenance-heavy items and are not offered in lower end rental property. Continued service of these items over the life of your investment will even further decrease your return on investment B, beyond what is shown here.

*This Graph is based on 24 months of occupancy and 1 month of vacancy. Annual ROI = 12 months of cash flow divided by your initial investment (down payment).
As you can see, identical cash flows do not create identical returns.
10) What type of neighborhoods are your properties in?
The main thing you are trying to discern is whether or not the properties are in what investors call the "war zone". Different investors have different goals in regards to investment property. Some investors are more interested in long term appreciation, while others are looking for the highest cash flow possible. No matter what market you're interested in, all major cities will have neighborhoods you don't want to invest in, regardless of the price of the property. I've passed on property that was literally offered to me for free.
If one end of the property spectrum is the war zone, the other end is the million dollar neighborhoods. Neither of these neighborhoods tend to be desirable from an investment perspective. In the question above, we addressed how investors can get into trouble on the high end of the spectrum. The war zone is of course the low end of the spectrum. Somewhere in the middle is what we call the sweet spot.

The relationship between purchase price and market rental rates varies from city to city, and is one of the largest determining factors for how well your property will perform. It's your job to research and find the sweet spot in the market you want to invest in.

11) Do you own the property management company that will be managing the property you're selling?
The answer needs to be yes. If it's not, keep looking. Besides the purchase price of your property, the quality of management is the number one factor for how well your investment performs.
The best performing properties experience positive returns because of the quality of the property, timely maintenance service and accessibility to management. When dealing with separate sellers and managers, there is often finger pointing from seller to manager and back again in regards to faulty performance. Do yourself a favor and leave the accountability in one spot under the same roof.
Another small but distinct advantage of buying from a seller who owns the management company that will manage your investment, is that the maintenance will most likely be performed by the same crews that performed the renovation. If this is the case, their familiarity with the property will eventually save you money on repairs down the road.
12) I know that the quality of the property management will ultimately determine how well my property performs. Tell me what your company will do to maximize the return on my investment?
There is no way to overstate the importance property management plays in how well your investment will perform. Great deals can be managed into disaster with the wrong property management, and conversely, marginal deals can be managed to success, given enough time and quality management. You should spend as much time and effort researching property management as you spend researching the property itself.

13) I see that 123 Maple Street is rented for $725 per month. Is $725 at, above, or below market rent?
The best answer you can receive is that the property is rented at slightly below market rates. Keeping rents slightly below market increases the likelihood of a long term tenant. Vacancy, not slightly reduced rent, is the biggest killer of return on investment for rental property.
For example, if market rent for a property is $725/month, it is wise to market and rent that property for $675-$700 per month. Although $25-$50 per month is not a lot of money to us investors, it is a lot of money to the tenant. This small difference, when combined with a rental that is in top condition, encourages lease renewals and will keep your property occupied and cash flowing for years to come. Utilizing this strategy will increase the return on your investment well above the additional $25-$50 per month you would have received in rent.

14) Is the property currently occupied?
If you're considering purchasing a vacant property you should be aware of the many potential problems associated with this type of purchase. Some of the problems that accompany the purchase of vacant property are:
A) It's impossible to know how long the property will sit vacant before becoming occupied. Vacancies are the biggest killer of return on investment in real estate. It's a bummer to start your investment off with several months of vacancy, putting your ROI in the hole right from the start.
B) One of the biggest "gotcha's" of purchasing vacant rental property is finding out market rental rates are significantly less than you were led to believe. Your decision to purchase was based on a cash flow that was unattainable. Regardless of whether or not the property you're about to purchase is vacant, you should check market rents to make sure the proposed rent of the subject property is on par for the area (or preferably slightly below. See question #14). For market rents, visit http://www.rentstalker.com or websites that offer a similar service.
Typically, the only reason a tenant will pay above market rent is because they are not able to rent elsewhere. Most tenants paying above market rent have worse than average credit, often times with multiple evictions. These are not the types of tenants you want in your home.
C) The potential for vandalism and theft increases exponentially when the property is vacant, regardless of the quality of the neighborhood.
D) Most Landlord insurance policies have a 30 day vacancy clause. Unless you have a specific vacant property insurance policy, your property will be exposed to liability for fire, theft, vandalism, acts of God, etc.
If you're going to buy a vacant property, don't close unless you have a vacant insurance policy. Get ready for sticker shock. Vacant insurance policies cost up to four times as much as a regular landlord policy.
A true turnkey investment will provide cash flow within a very short time of closing and be free of the potential pitfalls associated with vacant property.
15) What is your occupancy rate?
This is one of the biggest indicators of how well a property management company is performing. A good turnkey seller/manager will be able to tell you how many vacancies they currently have on their books without flinching, and more importantly their percentage of occupancy. Regardless of the answer, probe as to how they market, average length of vacancy, what their criteria is for occupancy, etc…

16) What is the longest vacancy currently on your books? (If they can't tell you, this should be a red flag)
If a property has been vacant longer than 45 days, there is a potential problem. You're trying to find out what the problem is. Is it a two bedroom and the market is for three bedrooms? Is it in an undesirable part of town? Find out what the problem is and make sure to avoid purchasing similar properties. Sometimes a property that has a special price also has a special problem.
17) Do you charge application fees to potential tenants?
You can't allow this question to be a deal breaker when you're shopping because unfortunately, the overwhelming majority of turnkey outfits are going to answer "Yes". This is because application fees are a huge profit center for management companies. However, if you're lucky enough to stumble across a management company that absorbs the cost of applications, you've found a good one.
A management company that absorbs the costs of screening applicants ensures that the maximum number of individuals will apply to rent your property. Having a larger pool of applicants to choose from allows them to select the absolute best tenant for your property. This type of management team is focused on finding the best quality tenant, (the lifeblood of all real estate investments) not
making money on application fees. This is the hallmark of an owner-focused management style.
18) Do you accept aggressive breed dogs?
This is a sticky liability issue, and we are in no way real estate attorneys. However, in the opinion of the author, proper due diligence would include asking to see the lease the management company uses. If specific breeds aren't permitted, it will be stated in the lease. Do a little research and you'll find that other investors have had legal trouble over this issue.
19) When my property has a major repair or turn over, will you send me a video of the repairs needed?
This is an especially important question for out of town investors and you should expect nothing less. Handheld HD camcorders are now available for under $150 and any property management company worth its salt should offer this service to its investors.
If a picture is worth a thousand words, then a video is worth a million. There's nothing like a detailed video explanation to give you confidence and understanding of the work to be performed on your property. As the saying goes, locks keep honest people honest and video doesn't lie. Insist on it.

נדל"ן
3 שנים לפני

לגבי הדיון בווטסאפ על HAP – גם נפגשתי איתם. החסרון מהחינתי היה שהעבודה ישירות מול היזם. הגשמה הם גורם מתווך שהציל הרבה עסקאות שהסתבכו מול יזמים וזאת עם חוזים חזקים. כמו כן התשואה שהציעו לא נראה אטרקטיבית.

נדל"ן
3 שנים לפני

קבלתי תשובה מהגשמה לגבי השינוי עם זה שעכשיו הם תחת תשקיף –

השינוי שיש בתשקיף הוא לא גדול. אותה בדיקה, אותו פיקוח- רק השרשות לניירות ערך בחנה ונתנה את ההיתר שלה כמו שמנפיקים מניות או אג"ח
(טוב למי שלא מכיר את התחום או את הגשמה ורוצה להרגיש בטוח תחת הפיקוח של הרשות ).

מה שכן- זה מבטל לנו את המגבלה של 35 משקיעים- ואז יכולים להכנס מאות להשקעה אחת, ולכן הסכומים לכניסה נמוכים יותר-החל מ 30 אלף דולר

נדל"ן
3 שנים לפני

כן. בגלל שמחירי הנכסים עולים והם פחות אטרקטיביים והתשואה יורדת לכן עברו ליזמות כמו סייף פיוצר של רכישת מגרשים ובניה עליהם ואני יודע עך עוד כמה כאלו שהחלו לעשות זאת.

נדל"ן
3 שנים לפני

לא הבנתי את ההבדל – אתה מדבר על כך שנכסים קיימים מיצו את הפוטנציאל ולכן עדיף לבנות? את זה אני בהחלט רואה. על מגרש חניה בהארלם הפך להשקעה פואמציאלית של הכשמה או HAP – נסעתי לראות את כולם.

נדל"ן
3 שנים לפני

יש מעבר של חברות שעסקו בנכסי נדלן בארהב כמו SDB ואחרות ליזמות כי הם אומרים שההזדמנות מיצתה את עצמה וההזדמנות הבאה היא ביזמות.

נדל"ן
3 שנים לפני

Safe Future היא חברת הנדל"ן הראשונה שמציעה לך אפיק השקעה אטרקטיבי, סולידי ומשתלם במיוחד.

מענה לשינויים במגמת השוק
שוק הנדל"ן בארה"ב מתאושש מהמשבר ומשתנה במהירות. Safe Future הייתה החברה הישראלית הראשונה שנערכה למצב השוק החדש וגיבשה כיווני השקעה חדשים וייחודיים, ובראשם יזמות נדל"ן בבנייה חדשה.
בעשור האחרון כוונו מרבית השקעות הנדל"ן של ישראלים בארה"ב לרכישת נכסים קיימים, בדרך כלל מבנקים וכינוסים, אך נראה כי שוק זה הולך וממצה את עצמו. ההזדמנויות האמיתיות מתמעטות, ורבים מהנכסים שנותרו בשוק ומוצעים במחירים נמוכים הם מלכודות למשקיע הטירון.
עם זאת, משבר הנדל"ן הוליד הזדמנויות חדשות. תופעת לוואי של המשבר הייתה עצירה כמעט מוחלטת של בנייה חדשה. באזורים מסוימים מורגש בימים אלה מחסור ממשי בבתים פנויים, ובייחוד בבתים חדשים למעמד הביניים.
המשבר הותיר יזמים וקבלנים רבים עם קרקעות לבנייה באזורים מבוקשים, לעתים אף לאחר פיתוח סביבתי מלא והקמת תשתיות, אך ללא יכולת כלכלית לבנות עליהן. לעתים הנכס כבר נמצא בכינוס נכסים או בבעלות הבנק, או מועמד לכך. כאן נכנסת Safe Future לתמונה.

נדל"ן
3 שנים לפני
נדל"ן
3 שנים לפני

אני מניח שעבדת דרך safe future ואכן אחת הבעיות שם היא התחרות שנוצרת בסיום הבנייה כי קיימת "הצפה" זמנית של בתים פנויים להשכרה באזור אני כאלו שלקח להם יותר זמן להשכיר

נדל"ן
3 שנים לפני

מה שהגשמה כושים זה למעשה שכספי המשקיעים משמשים כ down payment בשביל הקבלן / יזם שהם עובדים מולו לשם לקיחת הלוואות מהבנק. היזם מתחייב על השגת הלוואה עד תום מועד שנקבע מראש. במידה ולא הצליח יש בחוזים של הגשמה בטחונות ליציאה מהעסקה.

נדל"ן
3 שנים לפני

מה אתם אומרים על ההשקעות דרך Hap בניו יורק?

נדל"ן
3 שנים לפני

באיזה תנאים הגשמה ודומיהם מגייסים את הכסף בבורסה? איזה ריבית?

נדל"ן
3 שנים לפני

נדל"ן
3 שנים לפני

נדל"ן
3 שנים לפני

⁠⁠⁠⁠⁠שלוםחברים
רציי להתייעץ
אולי מישהו במקרה מכיר/שמע.

בקשר להשקעה בנדלן תיירותי חברת bdp שעוסקת בזה בכמה מקומות בעולם

מדובר שם על תשואות של כ 5-8% נטו באירופה – גרמניה

האם מישהו מכיר/שמע?
מה דעתכם על נדלן תיירותי,
כמה מסוכן?
אחוזי התשואה סבירים או נמוכים מידי?

נדל"ן
3 שנים לפני

כמו כל דבר שמשקיעים בו רצוי להבין את העסק והקהל. נדל"ן תיירותי זה דבר שדורש יותר תחזוקה ושיווק בגלל הקהל המתחלף לעומת נדל"ן למגורים ששם אנשים יכולים לגור שנים ולא מסתמכים עלייך לכל דבר בנכס

נדל"ן
3 שנים לפני

.גם להגשמה הייתי שם כסף שבמקרה הכי גרוע אם אאבד אותו זה לא יהרוס לי את החיים. הם בעצמם מציינים זאת. לא אקח מימון בשביל זה ולא כסף שחסכתי לילדים לאוניברסיטה או שאני צריך בשביל לחיות. וגם בהגשמה אפשר לפזר סיכונים בהשקעות קטנות בשווקים שונים.

נדל"ן
3 שנים לפני

להגשמה ולאבי כץ יש הרבה מה להפסיד מכל פשלה אז הם ילחמו חזק לפחות להחזיר למשקיעים את הקרן בהשקעות שלהם, ויש להם גם כיסים עמוקים למאבקין משפטיים או השלמת מימון במקרה הצורך. עם זאת כל השקעה צריכה כמובן להבדק ולהיות הגיונית כמט שציינתי בעבר.

נדל"ן
3 שנים לפני

אתה צודק שמוציאים תשקיף אין מגבלה של 35 משקיעים. עלות הוצאת התשקיף הוא משהו סביב 2 מיליון שקל וזה אומר שהחברה עובדת בסטנדרטים גבוהים ביותר של הרשות לני"ע.

נדל"ן
3 שנים לפני

אוקי תודה. כי הם כלכך מתלהבים מהעובדה הזאת אבל שאלתי אותם למה ועוד לא קיבלתי תשובה. אולי זה מוריד את המגבלה של 35 משקיעים כי עכשיו זה מבוקר. אני יודע שהם עבדו הרבה זמן עם רשות המיסים שהכל יהיה כמו שצריך. עם כל הכבוד לאינבו קרמבו ודומיהם סומך רק על הגשמה.

נדל"ן
3 שנים לפני

מה היתרונות העקריים בזה שלהגשמה עכשיו יש תשקיף? שהכל גלוי ומבוקר יותר?

נדל"ן
3 שנים לפני

חברים שאלה – בעידן שלפני השליטה שלכם בהשקעות. יצא למישהו פה לעבוד עם חברת אמריקן איגל נכסים ויכול לחוות עליהם דעה?

נדל"ן
3 שנים לפני

יוגב דרך טובה לעקוף מגבלות של זרים זה להשקיע בסינדיקציה דל מולטי יוניוס ושם מקבלים בעלות עם הרייטים של האמריקאים שמושכים הלוואת מסחריות מפאני מיי ופרדי מק

בפורום זה תוכלו להתייעץ על כל נושא מתחום הנדל”ן בארה”ב, בנושאים כמו איך לפתוח חשבון בנק בארה”ב, איך לפתוח LLC, מה האיזורים המומלצים להשקעה כיום, איזור שכל אחד יכול לספר על כל העסקאות המוצלחות שעשה מא’ עד ת’ וכמו כן על הפאשלות, ניתוח של איזורים ספציפיים ביחד, משאל על האיזור המועדף על כולם להשקעה, אתרים מומלצים, הדרך הטובה ביותר להמיר כספים וכו’. כולנו מחפשים השקעות, ואנחנו בטוחים ש 100 מוחות ומנתחים עובדים יותר טוב ממוח אחד אז אל תתביישו להעזר במומחים שבפורום. הנהלת הפורום אינה אחראית לשימוש בתכני הפורום ואינה נושאת באחריות כלשהי לנכונות המידע. השימוש במידע נעשה באחריות המשתמש והמפרסם. בעת פרסום מידע בפורום, אתה מוותר על כל טענת זכויות יוצרים ואתה מאשר כי הנהלת הפורום יכולה לעשות שימוש חוזר במידע זה בכל דרך שמתאימה לך ובכל מדיה. שיהיה לכולנו בהצלחה!

All content listed here is Copyright © 2019

978-600-8229
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
X