כל תוכנית היא בסיס לשינויים

#יזםהשבוע אלירן אמיתי #פוסט3
אל אחת המתווכות הראשונות שאיתה עבדנו הגענו דרך המלצה בפוסט שראינו באחת מקבוצות הפייסבוק המקומיות של אינדיאנאפוליס. בסוף השיחה הראשונה שלנו איתה היא שלחה לנו פרטי קשר של כמה משקיעים שעובדים איתה בשביל לשמוע מהם שהיא יודעת לעבוד עם משקיעים לא מקומיים ובניהם משקיעה ישראלית אחת.
בסוף 2020, בעודנו מנסים להתקדם ולמצוא את העסקה המיוחלת, הרגשתי שאנחנו נמצאים לבד בעשייה ואנחנו על פול גז בניוטרל.
אני מאמין גדול במשפט המפורסם של איינשטיין: “אי שפיות היא לעשות את אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות”.
היינו חייבים שינוי בשביל להתקדם, ולכן עלה לנו רעיון להתחבר למישהו עם ניסיון בשביל לקבל יותר ביטחון ולהימנע מטעויות.
נזכרנו שהכרנו כמה חודשים קודם את המשקיעה הישראלית ובשיחה איתה אז, הבנו שיש לה טראק רקורד נחמד של כמה רנטלים ופליפים, אז חשבנו על זה והגענו למסקנה שבגלל שאנחנו כל הזמן מחפשים עסקאות, יכול להיות כאן Win Win – היא תביא את הניסיון ואנחנו נביא את הפעילות למציאת העסקה.
היא נענתה בחיוב להצעה והתחלנו לבחון ביחד נכסים. מה גם, שתוך כדי העבודה ביחד גם גילינו שהיא הייתה מחזור אחד לפנינו באותו קורס.
אחרי תקופה של כמה חודשים שאנחנו ממשיכים לחפש עסקאות, היא הציעה לנו להיכנס איתה לפרויקט שהמתווכת שלה ובעלה (של המתווכת) יוזמים – רכישת קרקעות שבבעלותם, בניה ומכירה (או במילים פשוטות – בנייה חדשה) תוך ניהול הפרויקט על ידם מקצה לקצה כשבעלה ינהל את הפרויקט בשטח.
לאף אחד מאיתנו לא היה ניסיון קודם בפרויקט מסוג כזה ולכן זאת הייתה הזדמנות מעניינת, בייחוד בגלל שהם הולכים לנהל את הפרויקט הזה ולא הכל יהיה עלינו.
התחלנו לחקור את האזור של הקרקעות, לדבר עם אנשים שיש להם ניסיון בתחום, לחקור האם יש ביקוש של בנייה חדשה באזור, קומפסים, הערכות רלוונטיות של sqft/$ לבניה חדשה באזור וכו’ וכמובן בחינת התוכנית העסקית. הגענו למסקנה שהפרויקט עובד לנו במספרים והחלטנו להתקדם בתהליך.
התחלנו בהכנת תכניות הבנייה, תשתיות, והגשת פרמיטים לעירייה.
לפי התוכנית המקורית הפרויקט היה אמור להסתיים תוך חצי שנה ולעלות למרקט, אבל מכיוון שהיו עיכובים בפרמיטים שגרמו לזה שהבנייה תהיה בסמוך לחורף ומכיוון שגילינו שהתזמון יצא מחורבן ויש כל מיני דברים שיכולים לדפוק את הפרויקט, כמו זה שצריך לחפור ולצקת את היסודות של הבית לפני שהאדמה קופאת או חוסר האטרקטיביות של מכירת בית בחורף, שקלנו דחייה של הפרויקט בחצי שנה.
לצערנו, תוך כדי התהליך המתווכת שלנו חלתה והייתה צריכה לעבור טיפולים לא פשוטים במשך מספר שבועות ואחרי כמה שבועות הסתבר לנו שהמצב שלה מחמיר ובעלה עדכן אותנו שהם מרגישים שהם לא יכולים לקחת אחריות על הפרויקט הזה ולהיות שלמים עם הערך שהם נותנים לנו.
בנוסף לזה, התחילו עליות מחירים על חומרי בנייה והקבלן חטף רגליים קרות ואמר שהוא עשה טעות חמורה בתמחור של עלות הפרויקט.
התהליך הזה לקח מספר חודשים והבנו שלמרות שהדברים נראים אחרת לגמרי ממה שאנחנו תכננו, אנחנו צריכים לקבל החלטה.
מצד אחד חשוב לנו להיכנס לפרויקט כזה עם מישהו שאנחנו סומכים עליו ושיש לו ניסיון בפרויקט מהסוג הזה ומצד שני ראינו את זה כהזדמנות טובה אחרי המחקר שעשינו על האזור. אז אחרי הרבה מחשבות והתחבטויות החלטנו לקנות את הקרקעות מבלי לבנות עד שאנחנו נראה לנכון לפעול איתן.
בצער רב, בסוף התהליך המתווכת זיכרונה לברכה שהייתה יקרה לנו ולהמון אנשים אחרים נפטרה בספטמבר 2021 ????

Related Articles

Responses