ויהי ערב, ויהי בוקר

תעבירו את זה הלאה.
1. תמצאו מישהו לעזור לו. ברוב המקרים זה אפילו לא ממש דורש חיפוש – הם יגיעו אליכם ברגע שתתחילו לזוז, וזה לא משנה אם אתם משקיעים או יזמים. לכל אחד יש משהו לתרום ולכל אחד מאיתנו יש מישהו שהוא שלב אחד אחורה בתהליך והוא צריך את הטיפ או הדחיפה בנק’ שאתם מכירים.
לקח לי לא מעט שנים לעשות קפיצה בעסק, למעשה 2 קפיצות. בכל אחד מהמקרים הייתה שם דמות די אקראית וזרה באופן יחסית ששפכה עלי כ”כ הרבה ידע בשעה אחת שבסיום כל פגישה כזו: (א) אתה רוצה לדפוק את הראש בקיר על כל הזמן שבזבזת על שטויות (ב) אתה רוצה לרוץ לעשות את הדבר החדש הזה שלמדת.
דרך אגב וחשוב לא פחות – גם אם אתה כבר יודע את ה”חומר” הזה שעכשיו שמעת שוב –אחרי השיחה אתה יודע בוודאות שזה עובד ואיך ולמה זה עובד ורמת השכנוע שלך בדרך הזו עולה פלאים – וזה שווה את זה. אחרי החוויה המשנה חיים הזו – ידעתי שיבוא יום ויידרש ממני לתת את הזמן והידע שלך למישהו אקראי, ובאמת אני משתדל לעשות את זה כל אימת שמזדמן (אני חושב שאני נהנה יותר ממי ששומע, אבל זה כבר סיפור אחר).
אם טרם מצאתם לכם את האדם הזה שישנה לכם את התודעה או יקפיץ אתכם ואת העסק שלכם שנים קדימה בשיחה או שתיים – תמשיכו לחפש. הם שם. חפשו באופן אקטיבי. גיליתי שהרבה מהמשקיעים והיזמים, גדולים ככל שיהיו, שמחים לחלוק ידע. הגדולים באמת יודעים שיש מספיק לכולם וכשהם פוגשים מישהו שבאמת רוצה לדעת ומגיע בצורה של אוזן כדי לשמוע – הם יפנו את הזמן כדי להשמיע.
בפגישה עם הפרסונה השנייה, אדם יקר לכל הדעות, שתקתי רוב הפגישה, זה היה כלכך חריג שהוא האיר לי ושאל אם הכל תקין. עניתי לו, ולא מתוך חנפנות, שאני לא רוצה לבזבז את הזמן של הפגישה על שטויות שלי, אני רוצה לספוג כמה שיותר בזמן המעט שיש לי. תכינו את עצמכם ונסו את זה בסיטואציה הזו שתגיע – תשאלו שאלות ממוקדות שאתם חושבים שיקדמו אתכם ותשתקו בזמן שאתם מקבלים תשובות. אל תבזבזו זמן על לדבר – אתה כבר יודעים מה אתם רוצים להגיד גם ככה ותוכלו להגיד את זה לעצמכם בדרך הבייתה.
עד שתמצאו את הבנאדם הזה תשקיעו בספרים וקורסים. אני חושב עליהם כעל מכונת זמן שחוסכת זמן וכסף במקום ללמוד את הכל לבד ועל חשבוני. בנדל”ן, קורסים הרבה יותר זולים מטעויות. אל תתעצלו ואל תתקמצנו על ידע.
בעבר הלא רחוק במיוחד ישבנו לארוחה אם מי שהיה אמור להיות המתחרה הכי גדול בנישה שהתמקדנו בה. הוא היה טיפה פחות מנוסה דאז. שאמרנו לנו מה בדיוק הוא צריך לעשות כדי לעבור לשלב הבא במכרז – ראיתי שהוא קצת בהלם, אבל הגישה שיש מספיק לכולם מאפשר לחלוק, גם אם זה מתחרה כביכול, וזה נכון לארץ אז קל וחומר בארה”ב, “גולדן מדינה” היה מי שאמר ????.
(בשביל לשמוע אך אותו בחור מתחרה הפך להיות גיסי בלי להתחתן עם אחותי – כבר צריך פוסט אחר…, אבל איזה מזל שהייתי נחמד בשעתו, אה?).
2. בסעיף הראשון אומנם לא דברתי על יצירת תוכן לרשתות, הלאה על עזרה אישית שצריך, אבל יצירת תוכן זו גם דרך להעביר ידע וגם דרך מעולה ליצר חשיפה. אז למשקיעים שבכם, זכרו שהתוכן בחינם הוא חלק ממערך השיווק, קחו את זה בקלות ותזכרו לתרום מעט משלכם כשמזדמן לכם. זה יכול להיות תוכן, תגובה או שאלה טובה שמפתחת דיון. לייק או אפילו שיתוף לטובת האלגוריתם. אפילו לרכוש דבר מה, קטן או גדול מיותר התוכן שאתם מחבבים בכדי לשמור על האפיק הזה חי ובועט, אל תהיו פאסיבים לגמרי, זה לא נדל”ן מניב וזה מבאס.
אחד הדברים המוזרים ביצירת תוכן הוא לא לדעת למי הוא מגיע. אני לא יודע מי שמע או ראה את התוכן שיצרתי, אבל לקבל תגובות ברחוב זה תמיד מרים את המצב רוח ולי לפחות זה תמיד מגיע בהפתעה. אז תהיו בני-אדם, תעריכו את המאמץ ותגידו לחבר’ה שאתם מחבבים שאתם מחבבים אותם בכדי להרים להם ולדרבן אותם ליצור עוד כך שתוכלו להמשיך להנות ממה שיש להם להגיד. תאמינו לי, גם אם הם באוטו כבדרך אגב (ואפילו אם הם מנהלים את העולם מהאוטו!), או מצלמים מהאימון אופניים כאילו זה בלי מאמץ בכלל (התוכן בלי מאמץ, האופניים זה בטוח מאמץ)– לתחזק ערוץ עם תוכן קבוע ואיכותי זו עבודה, וזו עבודה קשה.
(אומנם, רשמתי את הפוסט הזה קצת לפני, אבל ממש השבוע Elhanan Magidovich העלה פוסט משלו בנושא, מוזמנים לקרוא גם את מה שיש לו לכתוב בנושא או פשוט לפרגן כאילו אין מחר וזה, תזכרו שזה חינם סה”כ.)
ומילה אחרונה חשובה, יצירת תוכן זו עבודה, אבל זו לא “העבודה”. גם אם יש ליזם/מלווה משקיעים/מתווך את הסרטונים הכי שווים והפוסטים הכי מרגשים – עדיין אתם חייבים לוודא שהוא/היא יודעים לעשות את העבודה האמיתית שבשבילה אתם משלמים. תקראו ותעקבו אחרי אנשים שעושים, מנוסים והצליחו, זה בחינם לפרגן, אבל הזמן שלכם לא בחינם. וכמובן, תזכרו: רואים ברשתות רק שבריר וגם הוא נבחר בקפידה על ידי מי שמשתף אותו.
בתמונות – אני מעביר את זה הלאה בפודקאסט, בקורס נדל”ן בשיתוף מועדון הנדל”ן של אונ’ בן-גוריון (תיכף מתחיל מחזור שני!) ובמסגרת עמותת “יוזמות עתיד”.
Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses