“יהיה בסדר”

#יזם השבוע קרנית וסלינג גפן# פוסט 2
אנחנו הישראלים טיפוסים אופטימיים במהות. זה נובע לדעתי מהיכולת שלנו לעבד מהר טראומות ולהמשיך ללכת. אם היטלר לא הצליח, מדינות ערב הובסו כנגד כל הסיכויים, אנחנו כנראה עם נבחר ומישהו שומר עלינו… ומכאן בכל בית שחוק מרוב שימוש צמד המילים: “יהיה בסדר”. ואני, אני בעד כמנטרה לחיים. לא בעסקים ובטח לא מול בנקים אמריקאים.
הנה הסיפור: יזמים ישראלים הגיעו לשוק הנדלן האמריקאי קצת אחרי המשבר של 2008. נחושים להצלחה נכנסו לשוק המולטי-פמילי באיזורי C אי שם במידווסט. נכס ראשון מוכח כהצלחה ומוביל לעוד ועוד פרוייקטים. משקיעים מרוצים והכסף מתגלגל לעוד מגוון סוגי השקעות. החברה שהם הקימו מטפלת בעצמה גם בתחזוקה השוטפת של המבנים. עד שיום אחד, דייר אחד עם בעיית עובש לא פתורה, מדרג את החברה בגוגל. ביקורת נוקבת ולא נעימה. העריה שלחה פקח לבדוק את הנכס, והפקח קבע שהנכס לא עומד בסטנדרט של נכס למגורים. כל מה שהם ניסו לעשות לא עזר. הנכס פונה מהשוכרים, ועמד ריק. די מהר התחילו הטלפונים מהבנק, שחשש ליכולת כיסוי המשכנתא שהיתה על הנכס. הם חשבו שיהיה בסדר, הם מכירים את הפקיד כל כך הרבה שנים, והכל התנהל בתקינות ולשביעות רצון הבנק. חברים, בנקים אמריקאים הם לא מזרחי קרית שמונה וגם לא פועלים ראשון לציון. וגם אם ההורים שלך מנהלים את הסניף, אין שום דבר שהם יוכלו לעשות בשבילך ברגע שהבנק יחליט להגיש בקשה לפירוק.
אז מה עושים? עצת הזהב שלי היא לא לחכות אפילו שניה. תזכרו שכשכדור השלג בדמות “בקשה לפירוק החברה” בארה”ב מתחיל להתגלגל הוא לא עוצר עד שהמטרה מושגת. ולכן ברגע שמתעוררת בעיה אפילו קטנה עם דיירים, עריה, בנק או כל גוף אחר, שעשויה להביא לפינוי הנכס ובקשת פירוק – יש לפעול כאילו סוף העולם הגיע.
איך פועלת חברה שסוף העולם מאיים עליה? היא פונה לבית המשפט בבקשה להגנה מפני הליכי פירוק החברה על ידי נושים (שנקראת צ’פטר 11). זה הליך פופולרי שבמסגרתו מבקשת החברה לעצור כל פעילות של גביית חובות עד להגשת תוכנית להסדר חובות והבראה לאישור בית המשפט. באופן זה שומרת החברה על קיומה וכן על עצמאות הניהול של דירקטוריון החברה ומנהליה. שימו לב, צ’פטר 11 לא מעיד על תחילת הליכי חדלות פירעון. הוא פשוט מאפשר לחברה בנחת להגיע להסדר על חובות קיימים. תמיד אפשר למשוך את הבקשה. אל תניחו לבנק להיות הראשון שפועל.
בברכת שלא נדע,
קרנית

Responses