לא מגיעה ירידה ענקית: השוק הרב-משפחתי צפוי להישאר חם עד 2023

שוכרים ומשקיעים עדיין מחפשים שטח רב משפחתי. והביקוש למגורים בדירות לא מראה סימנים של האטה, לדברי קיה קרומס, סגנית נשיא האזור של אזור המערב התיכון של מלך פרוסיה, מורגן נכסים מפנסילבניה.
שוחחנו עם קרומס על החוזק המתמשך של השוק הרב-משפחתי ומדוע מורגן נכסים להוטה להרחיב את אחזקות הדירות שלה במערב התיכון. הנה מה שהיה לה לומר.
מדוע הביקוש נשאר כל כך חזק לנכסים רב-משפחתיים במשך כל כך הרבה זמן? מהם הגורמים שמזינים את הרצף החם הארוך של קבוצת הנכסים הזו?
קיה קרומס: הכלכלה בהחלט עזרה. הייתה גידול מצוין בעבודה בארצות הברית. השכר ליחידים ממשיך לעלות. לאנשים יש גישה למזומן. יחד עם זאת, בעיות שרשרת האספקה נמשכות. זה מקשה לבנות כמה בתים חדשים שאנשים רוצים. שכירות, אם כן, היא אופציה מצוינת עבור אנשים כיום.
גם מחירי הדירות גבוהים. זה נותן השראה ליותר אנשים לשכור. אנו רואים יחס שימור מצוין בכל הנוגע לחידוש שכירות. אנשים אפילו מוכרים את בתיהם, מוציאים את הכסף ומצמצמים לדירות ולבתים עירוניים. הם רוצים את אורח החיים ואת חוסר התחזוקה שמגיע עם השכרה במקום בעלות.
מה לגבי עליית ריבית? איזו השפעה יש לזה על מספר האנשים שרוצים לשכור במקום לקנות?
קרומס: כאשר הריבית גבוהה יותר, אנשים נוטים יותר לשכור. אבל המשקיעים שלנו עדיין מתלהבים גם מנכסים רב-משפחתיים. המשקיעים שלנו ממשיכים להתלהב משווקים שונים, במיוחד כשמדובר במערב התיכון. ישנם שווקים רבים במערב התיכון שתמיד חזקים.
מורגן נכסים ביצעה כמה רכישות רב משפחתיות לאחרונה. נכנסנו לשוק אינדיאנפוליס עם נכס של יותר מ-2,100 יחידות. לאחרונה נכנסנו גם לפרברי שיקגו עם רכישות באלגין, פלטין ושאומבורג. אנחנו ממשיכים למצוא דרכים לבנות את תיק העבודות שלנו.
למה לעשות את המעבר לאינדיאנפוליס? מה משך אותך לשוק הזה?
קרומס: כארגון, אנו רווי יתר בנכסים באזורי החוף המזרחי ואזור סאנבלט. אינדיאנפוליס הייתה שוק לא מנוצל עבורנו. אנחנו אוהבים את פוטנציאל הצמיחה באזור אינדיאנפוליס. יש שם כמה נכסים טובים של בשר ותפוחי אדמה כשמדובר בנכסים מסוג ב’. יש שם שוק ב’ שאינו מנוצל ובבית ההגה שלנו. אנחנו עושים את החלק הזה של השוק היטב. אנחנו אוהבים לקנות את הנכסים האלה ולהוסיף להם ערך.
מה מחפשים היום שוכרים מנכסים רב משפחתיים?
קרומס: ביציאה ממגיפה, אנשים מחפשים כעת להיות בחוץ. הם מחפשים יותר מקום. הם מחפשים הכל ממטבחי חוץ וחללי צלייה ועד בורות אש שיוכלו להשתמש בהם בערבים. הם רוצים באמת לחיות ולהתכנס עם משפחה וחברים. לכן אנחנו אוהבים את קהילות הדירות בסגנון גן ב’. יש כל כך הרבה הזדמנויות עם ערך מוסף. אנחנו יכולים להוסיף הרבה למרחבים החיצוניים בקהילות האלה.
איך שאנשים חיים היום, דברים כמו גינות כלבים הפכו חיוניים יותר לאנשים. הם רוצים את התרגיל הזה ללא רצועה לחברים הפרוותיים שלהם. הם רוצים מטבחים פתוחים בחוץ או פארקים להתזה יחד עם בריכות שחייה. כל דבר שכרוך בבילוי עם משפחה וחברים חשוב היום.
עם זאת, אין רשימה מתאימה לכולם של שירותים. מה שעובד במישיגן אולי לא יעבוד בניו ג’רזי.
אם כבר מדברים על המגיפה, נראה שהמגזר הרב-משפחתי החזיק מעמד ממש טוב גם במהלך הימים הגרועים ביותר של COVID ושהמגזר התחזק אפילו יותר היום.

קרומס: היו כמה תעשיות שנפגעו קשות מהמגיפה, כמו אירוח וקמעונאות. ראינו רכות מסוימת בכל הנוגע לאיסוף שכר דירה, אבל חברי הצוות שלנו היו טובים בלהיות מומחים כשזה הגיע לעזור לאנשים למצוא את הכספים האלה. הממשלה וסוכנויות אחרות הציעו סיוע כספי שנוכל לחבר אליו אנשים. לא היו ימי חופש לצוות שלנו במהלך המגיפה. היינו שם כדי לשרת את התושבים.
כיום שוכרים רבים נשארים במקום ומחדשים את חוזי השכירות שלהם. רבים עושים זאת מכיוון שהם עצבניים לקראת המעבר לרכישת בית חד-משפחתי עם עליית הריבית. אולי אין להם כסף למקדמה. כל זה הופך ריבוי משפחתי לאופציה חזקה עבור אנשים.
האם אתה מתכנן לרכוש נכסים נוספים במערב התיכון?
קרומס: אנחנו כן. אנחנו תמיד מחפשים הזדמנויות צמיחה. גם אם היינו רוצים לנוח, המשקיעים והעובדים שלנו לא יאפשרו זאת. זה כל כך משתלם שם עכשיו במרחב הרב-משפחתי. אנו מעוניינים באותן הזדמנויות בעלות ערך מוסף שבהן נוכל למצוא יותר בשר על העצם על ידי שדרוג דירות ובתי עיר והשירותים בחללים הללו. זה בבית ההגה שלנו. זה המקום שבו אנחנו מנצחים ושם אנחנו תמיד מחפשים להתרחב ולצמוח.
האם אתה משדרג את מאפייני Class-B מספיק כדי להפוך אותם לחלל Class-A?
קרומס: לפעמים זה קורה. זה תלוי בהוצאות ובדמוגרפיה שאנו מנסים לשרת. זה לגבי מה שהשוק מכתיב לנכס. אנחנו רוצים לעשות את השינויים שאנשים רוצים לראות, להביא את מה שהיה חסר בפיתוח. זה המתכון. עשינו את זה שוב ושוב, אבל כל נכס הוא שונה. אותם שירותים לא עובדים בכל מקום. אנו עושים את בדיקת הנאותות שלנו בכל הנוגע לשוק. אנחנו לומדים מה אנשים רוצים לראות.
השוק הרב-משפחתי היה חזק כל כך הרבה זמן. האם אתה רואה שהביקוש לדירות, משכירים ומשקיעים כאחד, ממשיך להחזיק מעמד או לעלות לאורך שאר השנה הנוכחית ולתוך הבא?
קרומס: נמשיך לראות מספרים חזקים. שווקים מסוימים עשויים להתרכך מעט, אבל אני לא רואה שום ירידה ענקית שמתרחשת. בעיות שרשרת האספקה עדיין לא תוקנו בכל הנוגע לבניית בתים צמודי קרקע חדשים. עדיין אין לנו מספיק דיור כדי להכניס את הראש של כולם למיטות. ילדים בוגרים שחזרו עם הוריהם יעזבו שוב כדי למצוא מקומות מגורים משלהם. אנשים מסתעפים ומשיגים דירות ובתי עיר משלהם. משק בית אחד הופך כעת לשניים. האם אני רואה שהתפוסה במגזר הרב-משפחתי מתרככת מעט? בטוח. אבל אני לא רואה ירידה גדולה. מספר התפוסה שלנו והביקוש לדירות יישארו שניהם גבוהים.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses