ומה אם שותפויות נועדו לפירוק

#יזם השבוע קרנית וסלינג גפן# פוסט 6
באופן אישי אני מאד אוהבת קהילה ושיתופי פעולה בכל תחום בחיי. יחד עם זאת, כשמדברים איתי על שותפות, לאחר 23 שנים במקצוע, אני בדרך כלל נעזרת בבדיחת קרש על מנת להסביר, שהסיכוי של אלו לשרוד, לא טוב. כן, אני יודעת שאצלכם זה בטח אחרת. שותפויות מחזיקות זמן רב ומרוממות אתכם. אבל הניסיון שלי מלמד, ששותפויות טובות (במיוחד בין חברים ובני משפחה) עלולות להיגמר בריבים כל כך מכוערים… בטח שיש לי דוגמה.
יזמית צעירה איתרה נכס מהמם במחיר מצויין, ורצתה לרכוש אותו, אבל היו חסרים לה כ- 30% מערך הנכס, שהיא לא הצליחה לגייס. היא פנתה לאמא שלה, וביקשה הלוואה לטווח קצר יחסית. האם, שבעצמה חיפשה אופציות להשקיע כסף שהתפנה לה, הציעה ליזמית להיכנס איתה 50-50 בנכס. היזמית שמחה על ההצעה, והודיעה לברוקר, שניתן להתקדם עם העסקה. לא נחתם הסכם שותפות בין האם ליזמית. במסגרת בדיקת הנכס לפני הרכישה נתגלו מספר ליקויים חמורים, מחיר העסקה הופחת בהתאם וחוזה המכר נחתם. מיד לאחר הרכישה החלה היזמית לטפל בליקויים ובהשכרת הבית. האם לא היתה מעורבת, אך בשלב מסויים, משעבר זמן ותשלומי השכירות לא נכנסו, החלה לחשוד, שהיא אינה מקבלת את חלקה. היא פתחה את הנושא מול היזמית כשמובן נעלבה עד עמקי נשמתה. מכאן לשם התגלע בין השתיים, אמא ובת, סכסוך מכוער, שכלל הקלטות סתר, ייעוציים עם עורכי דין על הגשת תביעות לפירוק ותביעות נזק ומה לא. שווה את זה? ממש לא.
בהעדר הון אישי מספק או מתוך רצון לחלק את הביצים במספר סלים, שותפות יכולה להיות פתרון טוב. אבל, וזה חתיכת אבל, מדובר במערכת יחסים לכל דבר לרוב בלי הדבק של אהבה גדולה או עם אינטרסים שונים שמאפילים עליה. וכמו כל מערכת יחסים, אנחנו לכל היותר יודעים איך אנחנו מתחילים משם כל האופציות הטובות והפחות טובות פתוחות.
תבחרו בתבונה את השותף העסקי שלכם (תציצו גם ביורשים הפוטנציאלים); תאמו ציפיות; ותחתמו על חוזה שותפים. ככל שתהיו יותר ספציפיים ומדוייקים בשלב המשא ומתן ככה יחסכו בעיות עתידיות. כך למשל: מתי יימכר הנכס? באיזה אופן? האם תינתן לשותפים זכות ראשונים? מה קורה במקרים של חוסר שיתוף פעולה? האם מי מהשותפים הוא שותף מנהל? מי מהשותפים הינו מורשה חתימה? האם ישנן החלטות שלגביהן אין צורך בהחלטת השותפים כולם? כיצד ינוהלו כספי השכירות וההוצאות? מעמד היורשים? מנגנון היפרדות. תחתמו והלוואי שלא תצטרכו מרוב שהשותפות תפרח והחברות תגבר. שיהיה.
זהו פוסט אחרון לשבוע.
תודה רבה לאדמינים על ההזמנה -שמחתי ממש.
תודה לכל מי שקרא, הגיב, יצר קשר – תמיד מחמם את הלב.
מוזמנים להתייעץ ולהפנות בענייני נדל”ן בארה”ב כולה וגם ענייני משפט בינלאומי פרטי (משפחה, נדלן מסחרי). מניעת בעיות סבוכות ופתרונן היא המומחיות שלי ואני מטפלת בלקוחות שלי במקצועיות ורגישות גם בתל אביב וגם בניו יורק.
מוזמנים להיות בקשר – [email protected]
האתר של המשרד: www.kwg-law.com

Related Articles

Responses