מחירי הבתים ראו קפיצת שיא בנובמבר

CoreLogic Case-Shiller מצאה שמחירי הבתים בארה”ב עלו ב-45% מאז מרץ 2020, העליות הגדולות ביותר מאז דצמבר 2022. CoreLogic צופה שמחירי הבתים יעלו ב-3% בממוצע השנה.

לוס אנג’לס – ברומטר שוק הדיור שנצפה מקרוב מראה שמחירי הבתים בארה”ב בנובמבר רשמו את העלייה השנתית הגדולה ביותר מזה יותר משנה.

מדד מחירי הבתים הלאומי של S&P Dow Jones Indices של CoreLogic Case-Shiller עלה ב-5.1% במהלך 12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. זהו העלייה השנתית החמישית ברציפות של המדד והגדולה ביותר מאז דצמבר 2022, על פי נתונים שפורסמו השבוע.

הקפיצה “די חזקה, בהתחשב במקומות שבהם היו שיעורי המשכנתאות וההשפעה על סבירות השגה”, אמרה סלמה הפ, כלכלנית ראשית ב-CoreLogic.

מחירי הבתים בארה”ב עלו כעת ב-45% מאז מרץ 2020, הימים הראשונים של המגיפה.

היצע הדוק של בתים למכירה ארצית שמר על לחץ כלפי מעלה במחירי הבתים למרות צניחה חמורה בשוק הדיור שהועמקה על ידי עלייה חדה בריביות המשכנתאות בסתיו האחרון.

הריבית הממוצעת על ריבית משכנתא ל-30 שנה הגיעה ל-7.79% בסוף אוקטובר, לפי רוכש המשכנתאות פרדי מק. מאז, עלויות ההלוואות לבתים הצטמצמו בעיקר, אם כי הן נותרו הרבה מעל לרמות הנמוכות שנראו לפני שלוש שנים בלבד.

שיעורי משכנתא גבוהים ומחסור בבתים זמינים גרמו לשוק הדיור האמריקאי לשקוע בשפל בשנתיים האחרונות. המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב ירדו לשפל של כמעט 30 שנה בשנה שעברה, צנחו ב-18.7% מ-2022.

בעוד העליות השנתיות במחירי הבתים נותרו יציבות, השינויים מחודש לחודש במדד האחרון מציירים תמונה פחות סופית של מגמות מחירי הבתים.

קחו בחשבון, קריאת נובמבר ירדה ב-0.2% לעומת אוקטובר, מה שמציין את הירידה החודשית הראשונה במדד מחירי הבתים מאז ינואר 2023.

“עליית שיעורי המשכנתאות בסוף 2023 החלה להשפיע על המחירים בנובמבר, שירדו מהחודש הקודם”, אמרה הפ. “זה מצביע על סיבוב של רווחים שנתיים במהלך החודשים הקרובים.”

CoreLogic צופה שמחירי הבתים בארה”ב יעלו השנה ב-3% בממוצע.

גרסה של המדד העוקבת אחר ערך הבתים ב-20 אזורי מטרופולין מרכזיים בארה”ב הראתה שמחירי הבתים בחודש נובמבר עלו בכל המטרופולין במדד מלבד אחד: פורטלנד, אורגון.

בין המרוויחות הגדולות: דטרויט, שבה המדד זינק לעלייה שנתית של 8.2%, וסן דייגו, שבה רשם המדד עלייה שנתית של 8%.

כלכלנים רבים צופים כי שיעורי המשכנתא יהיו נמוכים בשנת 2024, אם כי בתחזיות, בדרך כלל, הריבית הממוצעת של הלוואת דירה ל-30 שנה נעה סביב 6% עד סוף השנה.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses