חפש כתבות

קטגוריות

Recent Posts

דפדפו לכתבות הבאות

תגיות

Latest updates

Groups

Members

צור קשר

צרו קשר - ייעוץ חינם!

Join Our Articles Newsletter

Get a weekly update about Real Estate investments, straight to your email.

האם מחירי הבתים ירדו? האם שיעורי המשכנתא יעלו? למה לצפות בשוק הדיור בסתיו

רכישת בית מעולם לא הייתה פשוטה. עם זאת, במהלך השנים האחרונות, התהליך הפך להרקולרי באמת, כאשר הקונים נדחקו לגבולות רגשיים וכלכליים. המוכרים, לעומת זאת, הצליחו ברובם לשבת בחיבוק ידיים וליהנות מהנסיעה, שבדרך כלל הגיעה לשיאה ביום תשלום אדיר.
שוק הדיור השתנה באופן דרמטי במהלך החודשים האחרונים. שיעורי משכנתא גבוהים יותר דיללו את מאגר הקונים, החלו לרסן את מחירי הבתים הבורחים, ואילצו מוכרים רבים לחזור לשולחן המשא ומתן. השינויים מובילים את הקונים והמוכרים לתהות מי על העליונה בימים אלה.
אז כשהנדל”ן ממשיך להתקרר יחד עם מזג האוויר, מה אנחנו יודעים על שוק הדיור בסתיו הצפוי של השנה?
“שוק הדיור ימשיך להיות בתקופת הסתגלות כאשר קונים ומוכרים מנסים להבין מה צפוי”, אומרת הכלכלנית הראשית של Realtor.com, דניאל הייל. “הכלכלה נמצאת בנקודת מפנה, וזה יגרום לאי ודאות בקרב קונים ומוכרים. אנשים מודאגים ממיתון יותר ממה שהם היו”.
היא צופה שלקונים יהיו יותר הזדמנויות ופחות תחרות בסתיו הקרוב לרכוש בתים. יהיו יותר בתים למכירה ככל שנכסים רבים יישארו בשוק זמן רב יותר. הקונים לא יצטרכו להגיש הצעות תוך שעות מרגע סיור בבית, והם יוכלו להתעקש על בדיקות ודברים לגיטימיים אחרים. בשווקים רבים, הם אפילו לא יצטרכו להציע יותר מהמחיר המבוקש – ואולי אפילו יוכלו לנהל משא ומתן על מחיר נמוך יותר.
עם זאת, מחירי הבתים וריביות המשכנתא – שהאחרון שבהם יותר מהכפיל את עצמו בשנה האחרונה – צפויים להמשיך ולעלות, ולהשאיר את הרוכשים בסתיו הקרוב עם תשלומים חודשיים גבוהים משמעותית מאלה שהיו מקבלים מוקדם יותר השנה. וקונים לא צריכים לצפות שזרם גדול של בתים יגיע לשוק כדי לספק הקלה כלשהי.
“שוק הדיור בסתיו עדיין יהיה מאתגר עבור הקונים והמוכרים”, אומרת אלי וולף, הכלכלן הראשי של ייעוץ הנדל”ן זונדה. “לרוכשים יש יותר אפשרויות ממה שהיו להם בתחילת השנה, אבל מי שמחפש בתים לא ישמע אפשרויות”.
סביר להניח שריביות המשכנתא ימשיכו לעלות
גורלו של שוק הדיור בסתיו הקרוב, ומה שיקרה בסופו של דבר עם המחירים, יהיה תלוי במידה רבה בריביות המשכנתא. כעת הם הגבוהים ביותר שהם היו מאז 2008 ויותר מכפול ממה שהיו רק לפני שנה, לפי פרדי מק. הריבית הגיעה לממוצע של 6.02% עבור הלוואות בריבית קבועה ל-30 שנה בשבוע שהסתיים ב-15 בספטמבר – עלייה מ-2.86% שנה קודם לכן, לפי פרדי מק.
הריבית על המשכנתאות צפויה להמשיך לעלות כאשר הפדרל ריזרב האמריקאי ממשיך להעלות את הריבית שלו כדי להילחם באינפלציה. שיעורי המשכנתא בדרך כלל הולכים לפי מסלול דומה.
כל נקודת אחוז נוספת יכולה לייקר משמעותית את תשלומי המשכנתא החודשיים ולהוסיף עשרות אלפי דולרים לאורך חיי הלוואה ל-30 שנה. הקונים של היום משלמים כשני שליש יותר מדי חודש עבור אותו בית ממה שהיו משלמים לפני שנה, הודות לשילוב מעניש של תעריפים ומחירים גבוהים יותר.
“השיעורים לא צפויים לרדת בטווח הקרוב ואף עלולים לעלות”, אומר לן קיפר, סגן הכלכלן הראשי של פרדי מאק.
החדשות הטובות עבור הקונים הן התעריפים משתנים מאוד בהתבסס על ההלוואה והמלווה כפקידי הלוואות מתחרים על העסקים. זה נותן הזדמנויות לחיסכון.
“זה עשוי להועיל ללווה לשקול קניות בסביבה”, אומר קיפר.
האם מחירי הבתים ירדו?
מי שמקווה לעוד בועת דיור שתצוץ – ומחירי הדירות יצנחו – לא צריכים לעצור את נשימתם.
התרסקות נוספת לא נראית סבירה. אבל למרות שעדיין עולה יותר לקנות את אותו בית היום מאשר לפני שנה, צמיחת המחירים יורדת ככל ששיעורי המשכנתאות עלו. שיעורי משכנתא גבוהים יותר פירושם שלקונים יש פחות כסף לבזבז על בתים, מה שיוצר מעין מכסה כדי לשמור על המחירים בקנה אחד עם התקציבים שלהם.
“המחירים יירדו קצת יותר ממה שהיה נפוץ עונתי”, אומר הייל. “אבל הם עדיין יהיו גבוהים יותר ממה שהיו לפני שנה.”
בעוד שמחירי הבתים יכולים ממש לרדת, “הסיפון מוערם נגד” זה קורה, אומר הייל. אין מספיק בתים למכירה לכל מי שרוצה. גם דמי השכירות עולים, מה שהופך את הסיכוי לנעול תשלום משכנתא קבוע לאטרקטיבי במיוחד.
מומחי נדל”ן רבים מחשיבים את ימיהם של מחירי הבתים המזנקים בלי סוף. במקום זאת, הם מצפים שהמחירים ישתטחו השנה, ויכולים אפילו לרדת מעט ב-2023. הקונים כבר דוחקים בלמים בשווקים החמים ביותר, שבהם המחירים עלו הכי הרבה בקליפ המהיר ביותר. (חשבו על הדרום-מערב ועל ההר המערבי, כמו אוסטין, טקסס; פיניקס; ובויס, איידהו.)
“אנחנו אמורים שמחירי הבתים ירדו מעט. זו לא התרסקות”, אומרת וולף מזונדה. היא צופה שהמחירים יירדו ב-5% עד 10% ברמה הלאומית, אם כי הירידה תשתנה משוק לשוק.
“במהלך השנתיים הקרובות, חלק מהשווקים הקציפים ביותר עשויים לראות ירידות מחירים שעשויות להיראות יותר כמו 20% ירידה”, היא מוסיפה.
המוכרים כבר החלו להוריד את המחירים שלהם ברצינות, והבונים מציעים כל מיני תמריצים כדי לפתות קונים. כ-19.4% מהמוכרים נאלצו להוריד את מחירי המחירון שלהם באוגוסט – עלייה מ-11% שנה קודם לכן, לפי נתוני Realtor.com.
כעת, כשהשוק התקרר, רוב המוכרים כבר לא מקבלים 15 הצעות, כולן מעל המחיר המבוקש, מחציתן במזומן ללא תנאים מוקדמים תוך שעות מרגע יציאת בתיהם לשוק. במקום זאת, מלחמות הצעות המחיר דעכו ככל שמספר הקונים בשוק ירד.
“אם מישהו מנסה לקנות בית משופץ באזור בית ספר נהדר, שוק הדיור עדיין תחרותי ביותר. ואתה עדיין צריך לצפות לעבור מלחמת הצעות”, אומרת וולף. “אבל אם הבית צריך קצת עבודה, לא נמצא בשכונה הכי טובה או שמתומחר גבוה, אז הקונים לא ימצאו מלחמת הצעות. ייתכן שהם יוכלו לנהל משא ומתן על הורדת המחיר או לא לוותר על מגרות”.
אל תצפו לזינוק של בתים לעלות למכירה
בעוד שלקונים יש יותר כוח משא ומתן ממה שהיה להם במשך שנים, הם לא צריכים לעורר תקוות שתהיה נהירה של בתים שיצאו לשוק בסתיו הקרוב.
עוד שלטי “למכירה” עלו בסוף האביב והקיץ, כאשר המוכרים ניסו להרוויח כסף בזמן שהם יכולים. עם זאת, יש להם פחות תמריץ לרשום את הנכסים שלהם כעת, כשהשוק התקרר והבתים כבר לא עוברים חוזה תוך מספר ימים.
“השינוי הגדול הזה במלאי שעזר להעביר את השוק לכיוון ידידותי לקונים איבד קצת מומנטום”, אומר הייל. “אנחנו לא רואים שבעלי בתים רבים מחליטים למכור.”
כמובן, רוב המוכרים הם גם קונים – וזו דרך קשה עבור הקבוצה הזו. אז הרבה מוכרים בוחרים להישאר במקום.
“קשה יותר לגרום למתמטיקה הזו להצליח במעבר מכיוון שהעלויות כל כך גבוהות ממה שהיו”, אומר הייל. “אם אתה צריך לקחת משכנתא חדשה, ברור שהיא תהיה הרבה יותר גבוהה היום.”
מעט בתים ועלויות גבוהות פירושם פחות מכירות בתים בעתיד. חלק מהקונים הפוטנציאליים עשויים להעדיף לחכות כדי לראות אם המחירים יורדים או שהמדינה נכנסת למיתון. אחרים פשוט מתומחרים.
בקשות למשכנתאות לרכישת בתים ירדו ב-28.6% משנה לשנה בשבוע שהסתיים ב-9 בספטמבר, לפי איגוד בנקאי המשכנתאות. חוסר קונים זה יעזור להפוך את המטוטלת לטובתם.
“בסתיו, נראה את החזרה של שוק הקונים בכמה אזורים ברחבי המדינה. בשווקים אחרים, זה עדיין יותר ידידותי לקונים”, לפי זונדה. “אתה לא צריך להציע הצעה ביום שבו הבית נרשם. אתה לא חייב להציע מעל המחיר המבוקש. ואתה לא צריך לוותר על הילד הבכור שלך.”

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Responses

Responses

בחר או חפש כתבות נוספות

אולי יעניין אתכם גם...

X