רחמנות על היורשים

#יזם השבוע קרנית וסלינג גפן# פוסט 4
לפני מספר שנים פנו אלי ילדיו של אזרח ישראלי. מסתבר שאביהם נשבה בחלומות גדולים להגדיל את הונו בקלות על ידי השקעה בסינגלים ברחבי ארה”ב לאחר שנפגש עם ישראלי שעוסק בתחום. הוא מכר את דירת המגורים שלו במרכז תל אביב וקנה לא פחות מתשעה נכסי נדל”ן בפיזור מוגזם בין מדינות שונות. חלק מהנכסים היו מניבים ומטופלים וחלק אדמות בחורים נידחים (חשוב אבל לא רלוונטי לפוסט – קשה עד בלתי אפשרי למצוא סוכן נדלן שימכור עבורך נכס ששוויו 3000 דולר וכדאי לקחת את זה בחשבון כשמשקיעים במקומות נידחים מרחוק). למרבה הצער האיש נפטר. היורשים בתמימותם הודיעו לבנק האמריקאי ממנו ירדו התשלומים השוטפים של הנכסים (ביטוחים, מס רכוש/ארנונה וכו’) על פטירת אביהם, והבנק כמו בנק, מיד עצר את כל הפעולות בחשבון. מאחר והבנק עצר את הפעולות, והיורשים לא היו מודעים לתשלומים השוטפים שלא טופלו, הצטברו חובות ארנונה (property tax) ומספר ערים התחילו הליכי הוצאה לפועל, שהעמידו בסיכון במיוחד את הנכסים המניבים.
כאב ראש רציני אבל פתיר. מה שלא נלקח בכלל בחשבון על ידי המנוח, הוא מס העזבון. מאחר והמנוח לא היה אזרח אמריקאי הפטור הכולל על העזבון עמד על 60,000 דולר. כל השאר היה חשוף למס עזבון מלא.
אז מה אני אומרת? תחשבו על היורשים שלכם. תעבדו מסודר. תסמיכו לפחות בן משפחה אחד שיהיה בעניינים וידע לתפעל את העסק לחילופין תכינו מסמך משפטי מתאים או תמנו בעל מקצוע. וחשוב מהכל, אם אתם לא אזרחים אמריקאים או בעלי גרין-קארד תתייעצו לגבי מס העזבון, ותכינו תוכנית פעולה. אחרת הממשל הפדרלי יגזול כמעט מחצית משווי הירושה שתשאירו, לא חבל?
מה כן אפשר לעשות? חברה זרה אינה חשופה למס עזבון; ביטוח חיים אמריקאי זול משמעותית מהישראלי וניתן לקנות עד גיל 100 אם רוצים וכך לכסות את המס; יצירות משפטיות כמו נאמנות לאזרח אמריקאי ועוד. הכל תלוי בנסיבות. תתייעצו ותטפלו. היורשים שלכם יודו לכם.
בברכת עד 120 בבריאות טובה ויורשים מאושרים,

Responses