עליות בנייה חדשות בפברואר

הגידול מגיע כאשר בונים מדווחים שהם אופטימיים יותר לגבי השוק.

בונים הראו אופטימיות מחודשת בפברואר, משכו היתרים נוספים והחלו בבנייה של יותר יחידות דיור, כך מסרו היום (חמישי) הלשכה למפקד האוכלוסין ומחלקת השיכון והפיתוח העירוני.

מספר ההיתרים עלה ב-13.8% לשיעור שנתי של 1.5 מיליון, בעוד שמספרו של ינואר עודכן מעט כלפי מעלה. התחלות הבנייה גדלו ב-9.8% ל-1.45 מיליון שנתי מהשיעור המתוקן של החודש הקודם של 1.32 מיליון.

עם זאת, רמת הפעילות נותרה כ-18% מתחת לפני שנה. הרבה מהרווחים הגיעו בבנייה רב-משפחתית. העליות היו החזקות ביותר בדרום ובמערב.

“העלייה בהתחלות חדשות החודש משקפת ביקוש מתאושש של רוכשי דירות ושיפור אמון הבונים”, אמרה ליסה סטרטבנט, הכלכלנית הראשית של ברייט MLS. “עם זאת, הצרות האחרונות בענף הבנקאות עלולות לבטל את המומנטום שהצטבר בתחום הדיור החדש”.

אמון הקבלנים עלה במרץ בשתי נקודות, על פי האיגוד הלאומי של בוני בתים/וולס פארגו מדד שוק הדיור שפורסם ביום רביעי. זו הייתה העלייה החודשית השלישית ברציפות בסנטימנט הקבלנים.

“אפילו כשבונים ממשיכים להתמודד עם עלויות בנייה גבוהות באופן עקשני ושיבושים בשרשרת האספקה של חומרים, הם ממשיכים לדווח על ביקושים עצורים כאשר הקונים מחכים לירידת הריבית ופונים יותר לשוק הבית החדש בגלל מחסור בנכסים קיימים. מלאי”, אמרה יו”ר NAHB, אלישיה הואי, בונה ומפתחת בתים מותאמים אישית מברמינגהם, אלבמה. “אבל לאור חששות חוסר היציבות האחרונים במערכת הבנקאית ותנודתיות בשיעורי הריבית, הבונים מאוד לא בטוחים לגבי התחזית לטווח הקרוב והבינוני”.

הסקר החודשי מצא כי בונים מסתמכים על תמריצים למכירת בתים, כאשר 31% דיווחו שהם הורידו את המחירים בחודש מרץ, זהה לפברואר אך נמוך ממה שדווח בסוף השנה שעברה.

“התנאים עדיין נחשבים “עלובים” בסך הכל, אבל השיפור מאותת כי בונים מרגישים אופטימיים זהיר”, אמרה אודטה קושי, סגנית הכלכלן הראשי בחברת הביטוח First American, לפני פרסום נתוני הבנייה.

“אחד המניעים מאחורי סנטימנט גבוה יותר של בנאים הוא היעדר מלאי בית קיים זמין למכירה”, הוסיפה קושי. “המחסור במלאי בתים קיים אומר שיותר ויותר קונים יכולים לפנות לשוק הבית החדש. ולמרות ששלושה חודשים של סנטימנט גבוה יותר של בוני בתים עשויים להצביע על נקודת מפנה לבניית בתים חד-משפחתיים, בונים ממשיכים להתמודד עם רוחות נגד בדמות עלויות בנייה גבוהות יותר ושוק דיור מוגבל במחיר סביר”.

קלי מנגולד מ-RCLCO ייעוץ נדל”ן, אמרה כי, “בנימה חיובית, מספר הבתים הקיימים בשוק הגיע לרמות נמוכות שיא מה שמעניק לבתים חדשים פחות תחרות – ולעתים קרובות הם אחת האפשרויות היחידות עבור קונים בעלי מוטיבציה.”

“אנחנו נמצאים כרגע בתקופה של אי ודאות כלכלית, וייתכן שנוכל לראות שיפורים ככל שהשנה מתקדמת, או שהתחלות יכולות לחוות ירידה מתמשכת אם ניכנס למיתון אמיתי”, אמרה.

Related Articles

Responses