צוות לעניין זה לא רק

#יזםהשבוע שרי אטיאס-ירון #פוסט4

על חשיבות הצוות המקומי הנכון.
תקציר הפרקים הקודמים (פוסט אחד, אבל תזרמו נו): אני ודקלה מובילות עסקת פליפ קלאסית: רכישת נכס, שיפוץ ומכירה. מעבירות כסף לחברת הטייטל בארה”ב, מגלות שהכסף נעלם, מאתרות אותו, משלימות עסקה וכמעט מאחלות לזוג המוכרים המבוגר והחביב בהצלחה בדירה החדשה רגע לפני שנהפוך את הבית שלהם לנכס מושבח וחתיך. אבל כאמור, הדרמה לא נגמרה, למה? כי בתוך כל העיכובים יצא שזוג המוכרים לא יכלו להשלים את העסקה הנגדית וכתוצאה, אין להם לאן לעבור… מיד החלטנו לתת להם גרייס להשאר בנכס ואם כבר השיפוץ נדחה, קפצנו לסינסינטי לבחון את הדברים מקרוב.
עכשיו, תראו. הקבלן שהוא ראש הצוות המקומי שלנו, בעצמו יזם שמתמחה בעסקאות השבחה, יכל לנצל את ההזדמנות הזו לרווח קל מבחינתו בכיף – מדובר כאן בשיפוץ בעלות לא קטנה (כ- 90,000$), אבל אם מוסיפים למשוואה את גודל וסגנון הבית (עתיק, בן שלוש קומות ומשתרע על שטח עצום) זה ממש כמו נישואין: אתה יודע לאן אתה נכנס, אבל אין לך מושג איך תצא מזה, בטח אם קירות יתחילו להשבר (ציטוט מדוייק: “לא רוצה לצלצל אליכן באמצע הלילה, אחרי הקיר הראשון ששברתי ולומר לכן להתחיל לפתוח תכניות חסכון”), אבל לאור שיחות רבות שלנו איתו, טרם בחירתו כקבלן, לבד מהיותו בעל אתיקה מקצועית גבוהה, עמדה לנגד עיניו השותפות העתידית איתנו, ולא עסקה בודדת.
אז אחרי סיעור מוחות איתו ועם המתווך עימו הוא עובד שנים רבות בשיתוף פעולה, החלטנו להוציא את הנכס לשוק ולמכור אותו As is, הואיל וממילא רכשנו את הנכס בסכום נמוך משמעותית ממחיר השוק. פחות משלושה ימים מהרגע שפרסמנו אותו הוא נמכר ברווח של 45,000$ על מחיר הרכישה.
כל האפיזודה הזו, הציפה עבורנו תובנה חשובה מאוד בעסקאות נדל”ן מעבר לים – כמה חשוב שהשותף המקומי יהיה מקצועי, אמין ויסודי. כמה חשוב שהוא חי את המקום, את השוק, את העסק ובאיזו מהירות ויעילות הדברים נעשים על ידו עם חסכון גדול בהוצאות לכל הצדדים. ניהול מהשטח הוא מה שעושה את ההבדל בין עסקה כדאית וכלכלית לבין עסקה מפסידה.
זו גם הסיבה, שלפני כשלוש שנים, כשבסינסנטי משבר הקורונה נתן את אותותיו, ודקלה ואני החלטנו לעבור לשוק של נכסים מניבים ולקחת פסק זמן מעסקאות השבחה, בין שאר השיקולים הברורים מאליהם, חשיבות הצוות המקומי היא שעמדה לנגד עינינו והחיבור עם שותף המקומי שלנו היה טבעי ונכון (ועל זה כבר בפוסט הבאJ).
כל ההתנהלות גם חידדה עבורי תובנה נוספת – כמה נכון בחרתי בבעל, שמצידו לאורך כל התהליך היה אדיש לאפשרות שבעסק החדש של אשתו והשותפה שלה נעלמו 170,000$, מתוך תחושת בטחון מוחלטת שדקלה ואני נפתור את הכל בצורה הטובה ביותר (או כפי שהוא ניסח כל כך טוב: “בכלל, הרבנות סגורה ביום העצמאות”).
לסיום, הפליפ לא היה פליפ קלאסי, הנכס לא שופץ אבל הוא לגמרי נמכר עם רווח מצוין ומעל לכל דקלה ואני זכינו בצוות בנייה מקומי מדהים, איתו המשכנו לעוד הרבה עסקאות פליפ מוצלחות, בתובנות עסקיות ואישיות חשובות ובהבנה מהו משקלם החיוני של האנשים שאיתך, מעבר לים, כחלק משותפות מצליחה.
במאמר מוסגר –אחד הקווים המנחים את דקלה ואותי מתחילת דרכינו, הוא שחשוב לתגמל יושרה ביושרה (בוודאי כשמדובר בניהול מרחוק). לכן, למרות שההצעה למכירת הנכס הועלתה דווקא על ידי הקבלן והמתווך, החלטנו למכור את הנכס דווקא באמצעות המתווכת שהייתה אמונה על איתור העסקה מתחילתה המבטיחה ועד סופה המאתגר והיצירתי, על מנת שתתוגמל על מאמציה לשימור ואיתור העסקה, ובוודאי על מכירתה.
בפוסט הבא – על חשיבותה של הגמישות המחשבתית

Related Articles

Responses