ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך יורדת ל-6.63%

הכלכלן הראשי של פרדי מאק אמר שהרביות ימשיכו לרדת ככל שהאינפלציה תאט. שיעורי המשכנתא הם ברמה הנמוכה ביותר מאז מאי.

לוס אנג’לס – ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב ירדה השבוע, חדשות מבורכות עבור רוכשי בתים פוטנציאליים עם התקרבות עונת רכישת הבתים באביב.

הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה ירדה ל-6.63% מ-6.69% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.09%.

עלויות האשראי של משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנה, הפופולרית בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואות הבית שלהם, ירדו גם הן השבוע, והורידו את הריבית הממוצעת ל-5.94% מ-5.96% בשבוע שעבר. לפני שנה הוא עמד על 5.14% בממוצע, לפי פרדי מאק.

עלות מימון הבית הולכת ופוחתת בעיקר בשבועות מאז הגיע הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה ל-7.79%, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף שנת 2000. עד כה השנה הממוצע השבועי נע בין 6.60% ל-6.69%. 

הירידה בתעריפים מאז שיא הסתיו שעבר סייעה להורדת תשלומי המשכנתא החודשיים, וסיפקה יותר מרווח נשימה פיננסי לרוכשי בתים המתמודדים עם עליית מחירים ומחסור בבתים למכירה.

הנסיגה בריביות המשכנתא עוקבת באופן רופף אחר המהלכים בתשואת האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. התשואה ירדה במידה רבה על תקוות שהאינפלציה התקררה מספיק משיאה לפני שני קיצים כדי שהפדרל ריזרב יתחיל להוריד את הריבית השנה.

ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שהפד עושה עם שיעורי הריבית יכולים להשפיע על שיעורי ההלוואות לדיור.

ביום רביעי, הפד הותיר את הריבית העיקרית שלו יציבה והבהיר שהוא “לא מצפה שזה יהיה הולם” להוריד את הריבית “עד שיקבל ביטחון רב יותר שהאינפלציה נעה באופן בר קיימא לעבר יעדה של 2%. זה גם סימן שסביר להניח שהוא לא יתחיל להוריד את הריבית במרץ, משהו שסוחרים רבים בוול סטריט הימרו עליו.

עם זאת, כלכלנים רבים צופים כי שיעורי המשכנתא ימשיכו לרדת השנה, אם כי תחזיות מצביעות על כך שהריבית הממוצעת למשכנתא ל-30 שנה נעה סביב 6% עד סוף השנה.

“ריביות המשכנתא היו יציבות כבר כמעט חודשיים, אבל עם האטה מתמשכת באינפלציה אנו צופים שהריבית תרד עוד יותר”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

אם התעריפים ימשיכו לרדת, זה אמור לעזור להגביר את כוח הקנייה עבור רוכשי בתים פוטנציאליים באביב הקרוב, התקופה העמוסה ביותר למכירות בתים.

שיעורי משכנתא גבוהים ומחסור בבתים זמינים גרמו לשוק הדיור האמריקאי לשקוע בשפל בשנתיים האחרונות. המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב ירדו לשפל של כמעט 30 שנה בשנה שעברה, צנחו ב-18.7% מ-2022.

לעת עתה, הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה נותרה גבוה באופן חד מאשר לפני שנתיים בלבד, אז עמד על 3.55%.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses