ריבית המשכנתא לטווח ארוך לא זזה

הריבית הממוצעת לטווח ארוך נשארה בטווח של 6% באמצע, לפי פרדי מאק. ריבית המשכנתא בריבית קבועה ל-15 שנים, הפופולרית למחזרי בתים, ירדה ל-5.90% מ-5.94% בשבוע שעבר.

ריבית המשכנתא הממוצעת לטווח ארוך בארה”ב עלתה השבוע, המשקפת עלייה לאחרונה בתשואת האוצר ל-10 שנים.

הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה עלתה ל-6.64% מ-6.63% בשבוע שעבר, כך אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי. לפני שנה עמד השיעור בממוצע על 6.12%.

“ריבית המשכנתא נותרה עומדת, ונעה בטווח של 6% באמצע במהלך השבועות האחרונים”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

המהלך מהדהד עלייה השבוע בתשואת האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. התשואה עלתה השבוע מעל 4% כאשר סוחרי האג”ח הגיבו לדוח המשרות של הממשלה מינואר. הדו”ח החזק להפליא עורר דאגות שהוא יכול לשכנע את הפדרל ריזרב להמתין זמן רב יותר לפני שיתחיל להוריד את הריבית.

תקווה לקיצוץ כזה על רקע סימנים לכך שהאינפלציה ירדה משיאה לפני שני קיצים היו הסיבה העיקרית לכך שהתשואת האוצר ל-10 שנים נסוגה בעיקר מאז אוקטובר, אז טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 2007.

תקוות לקיצוץ כזה על רקע סימנים לכך שהאינפלציה ירדה משיאה לפני שני קיצים היו הסיבה העיקרית לכך שהתשואת האוצר ל-10 שנים נסוגה בעיקר מאז אוקטובר, אז טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מאז 2007.

ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שהפד עושה עם שיעורי הריבית יכולים להשפיע על ריביות המשכנתא.

עלות מימון מחדש של בית ירדה מעט השבוע. עלויות האשראי של משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנים, הפופולריות בקרב בעלי בתים המממנים מחדש את הלוואות הבית שלהם, ירדו השבוע, והורידו את הריבית הממוצעת ל-5.90% מ-5.94% בשבוע שעבר. לפני שנה עמדה על 5.25% בממוצע, לפי פרדי מאק.

עלות מימון הבתים הולכת ופוחתת בעיקר מאז סוף אוקטובר, אז הגיע הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה ל-7.79%, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2000. עד כה השנה הממוצע השבועי נע בין 6.60% ל-6.69%.

הירידה הכוללת בתעריפים מאז השיא שלהם בסתיו האחרון סייעה להורדת תשלומי המשכנתא החודשיים, וסיפקה יותר מרווח נשימה פיננסי לרוכשי בתים המתמודדים עם עליית מחירים ומחסור בבתים למכירה עם התקרבות עונת רכישת הבתים באביב.

ובכל זאת, הריבית הממוצעת של משכנתא ל-30 שנה נותרה גבוהה באופן חד מאשר לפני שנתיים בלבד, אז עמד על 3.69%.

כלכלנים רבים צופים כי שיעורי המשכנתא ימשיכו לרדת השנה, אם כי תחזיות מצביעות על כך שהריבית הממוצעת להלוואת בית ל-30 שנה נעה סביב 6% עד סוף השנה.

“רוכשי בתים צריכים לצפות ששיעורי המשכנתאות יורידו ככל שנגיע לשנת 2024, אבל זה לא בהכרח אומר שיהיה קל יותר לקנות בית”, אמרה ליסה סטרטבנט, כלכלנית ראשית ב- Bright MLS. “המתנה לקנייה מאוחר יותר השנה עשויה לומר שקונה יכול לקבל תעריף נמוך יותר, אבל המחירים עדיין עולים, והמלאי עדיין יהיה צפוף, מה שאומר שהשוק עדיין יהיה תחרותי”.

שיעורי משכנתא גבוהים ומחסור בבתים זמינים השאירו את שוק הדיור בארה”ב שקוע בשפל בשנתיים האחרונות. המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב ירדו לשפל של כמעט 30 שנה בשנה שעברה, צנחו ב-18.7% מ-2022.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses