מנהל מרכז ההוריקנים הלאומי אמר שכולם בפלורידה, לא משנה היכן במדינה, נמצאים בסיכון לנזקי סערה. העונה מתחילה ב-1 ביוני.

עם תחילת עונת ההוריקנים בעוד פחות מחודש, לגורמים רשמיים אמריקאים שחוזים, מתכוננים ומגיבים לאסונות טבע היו מסר לפלורידיאנים ביום שישי: זה לא עניין של אם סופת הוריקן תפגע, אלא מתי.

עונת ההוריקנים של 2024 צפויה להיות עמוסה יותר מהממוצע. כדי להבטיח שאנשים בכל מקום ערוכים, גורמים רשמיים ביקרו בתושבים בסנפורד, עיר ללא חוף באמצע מדינת השמש.

גם אם הם לא גרים על החוף, אמרו הגורמים הרשמיים לתושבים, הם צריכים לדעת את הסכנה הפוטנציאלית שהוריקנים מציבים לרכושם, כמו הצפות; ולהרכיב תוכנית חירום הכוללת ערכת אספקה.

“כולם בפלורידה נמצאים בסיכון”, אמר מייקל ברנן, מנהל מרכז ההוריקנים הלאומי.

כאילו כדי לנקד את הפגיעות של פלורידה למזג אוויר מזיק, משב רוח של 71 קמ”ש (114 קמ”ש), רק נרתעים מעוצמת הוריקן, נרשמו בתחילת יום שישי בטלהאסי, שם מתכת מעוותת ופסולת אחרת ממבנים שניזוקו פיזרו חלקים בעיר הבירה של המדינה.

הגורמים הרשמיים בסנפורד הביאו איתם שני מטוסי “צייד הוריקן” הנועזים של טיסה באמצע הסערות כדי לאסוף נתונים על עוצמתם וכיוונם.

ה-WP-3D, המופעל על ידי המינהל הלאומי לאוקיאנוס ואטמוספירה, וה-WC-130J, המוטס על ידי חיל האוויר האמריקני, טסים היישר אל חומת העין של הסערות, בדרך כלל שלוש פעמים במהלך טיסה. מטרת הטיולים הנועזים היא לאסוף מידע שיכול לסייע לגורמים בשטח לקבל החלטות כמו מתי להורות לאנשים להתפנות.

במטוס המדחף של NOAA יש בדרך כלל 11 עד 17 אנשים על הסיפון במהלך טיסות דרך הוריקנים, כולל הצוות והמדענים. מכיוון שהטיסות נמשכות בדרך כלל שמונה שעות, אנשי הצוות מביאים שפע של חטיפים, ויש מיקרוגל, מקרר ופלטה לבישול ארוחות משוכללות יותר.

למרות שהנסיעות יכולות להיות מהמורות מאוד, לפעמים הן לא סוערות כצפוי וחברי הצוות לא מבינים שהם כבר נמצאים בעין של הוריקן, אמר ויליאם ויסינגר, מהנדס טיסה של NOAA שטס בתריסר משימות דרך סופות הוריקן.

“אני משווה את זה לרכיבה על רכבת הרים ישנה מעץ בזמנים הגרועים ביותר”, אמר ויסינגר.

מרכז ההוריקנים הלאומי צופה כי עונת האוקיינוס האטלנטי והמפרץ הקרובה, הנמשכת בין ה-1 ביוני ל-30 בנובמבר, תחרוג מהממוצע השנתי של שבע סופות טרופיות ושבע סופות הוריקן, וששלוש מהסופות יהיו גדולות. לא כל סופות ההוריקנים יורדות ליבשה.

תושבי פלורידה יהיו חכמים לזכור לפני 20 שנה כשארבעה סופות הוריקן הגיעו ברציפות תוך שבועות ספורים בלבד, חצו את המדינה וחצבו נתיבים של אסון, אמר דיוויד שארפ, מטאורולוג אחראי בשירות מזג האוויר הלאומי במלבורן.

“רבים זוכרים את פגעי ההוריקנים צ’רלי, פרנסס, איבן וז’אן – יריעות כחולות ובידוד ורוד בכל מקום, יחד עם חיים עקורים”, אמר שארפ. “צלקות על הארץ אבל גם צלקות על הנפש של עמנו”.

מאות אלפי תושבים חדשים הגיעו לפלורידה מאז עונת ההוריקנים האחרונה, וחשוב שידעו למה לצפות וכיצד להתכונן, אמר רובי ברג, מטאורולוג תיאום אזהרה במרכז ההוריקנים הלאומי.

“דבר עם השכנים שלך,” אמר ברג. “הרבה אנשים בפלורידה חוו את הסערות האלה והם יכולים לעזור לך לעבור סערה אם מעולם לא עברת כזו בעבר.”