חפש כתבות

קטגוריות

Recent Posts

דפדפו לכתבות הבאות

תגיות

Latest updates

Groups

Members

צור קשר

צרו קשר - ייעוץ חינם!

כרים ראשיד: המעצב הורוד

"אם לוקחים את העיצוב מה נשאר?” – כרים ראשיד

Karim Rashid - Portrait

אחד המעצבים המשפיעים ביותר בזמננו, כרים ראשיד יצר יותר מ-3000 עיצובים, זכה ביותר מ-300 פרסים ועבד בלמעלה מ-40 מדינות.

הוא ידוע באהבתו העצומה לצבע הוורוד, הוא ידוע גם בכך שהוא מעצב לשוק הרחב ולהמונים ולא רק לעשירים, כמו שמרבית מעצבי-העל נוהגים לעשות.

כרים ראשיד (נולד ב-1960) הוא מעצב תעשייתי יליד מצרים וגדל בקנדה. העיצובים שלו כוללים מוצרי יוקרה, רהיטים, תאורה, עיצוב משטחים ואריזות מגזין טיים תיאר אותו כ”המעצב התעשייתי המפורסם ביותר בכל אמריקה” ו”נסיך הפלסטיק”.
הוא מבוסס בעיר ניו יורק, כמו גם בבלגרד, מיאמי ומקסיקו.

למד באוניברסיטת קרלטון באוטווה והמשיך את לימודי העיצוב שלו לתואר שני באיטליה אצל אטורה סוטטאס. כיום הוא מנהל את הסטודיו הפרטי שלו בניו יורק, שם הוא עובד בפרויקטים החל ממוצרים, ריהוט ותאורה ועד לפריטי פנים ופריטי אופנה. הוא מגדיר את סגנונו כ”מינימליזם חושני”, שמטרתו  ליצור רגשות חיוביים אצל הצרכן ולעצב רהיטים שגורמים לאנשים להרגיש בנוח.

מה הניע אותך להתחיל קריירה בעיצוב?

כרים ראשיד: הבנתי את משימת חיי בגיל 5 בלונדון. הלכתי עם אבי לצייר כנסיות בימי ראשון. הוא לימד אותי לראות – הוא לימד אותי פרספקטיבה בגיל הזה – הוא לימד אותי שאני יכול לעצב כל דבר ולגעת בכל ההיבטים של הנוף הפיזי שלנו.

אני זוכר שציירתי חזית של קתדרלה והחלטתי שאני לא אוהב את צורת החלונות הגותיים (החלק העליון המחודד נראה מסוכן), אז עיצבתי אותם מחדש. ציירתי אותם כאליפסות. אני גם זוכר שזכיתי בתחרות ציור לילדים על המלכה אליזבת.

אתה בתעשיית העיצוב כבר יותר מ-30 שנה, איך התאמת את העיצובים שלך לאורך זמן?

כרים ראשיד: אני חושב שהעיצובים שלי תמיד הקדימו את זמנם. יש לי מושגים בני 20-30 שנה שהם יותר רלוונטיים ומקובלים עכשיו ממה שהיו כששרטטתי אותם לראשונה. אני משתדל לשמור על היצירתיות האינדיבידואליסטית שלי ולעבוד עם החוזקות של הלקוחות שלי. יחד נוכל לפרוץ גבולות ולעצב את העולם על ידי שימוש ביכולות הייצור העדכניות ביותר.

צבעים

גם בהופעתו החיצונית ראשיד ידוע כבעל סגנון ייחודי – הוא נוהג ללבוש תמיד חליפות בצבעים ורוד או לבן, עם אביזרים ותוספות בצבעים חזקים, כמו הנעליים והמשקפיים שהוא נוהג לחבוש, כמעט תמיד מעיצוביו שלו.
אני אוהב צבעים שיש להם את החיות והאנרגיה של העולם הדיגיטלי שלנו. תפיסת הצבע שלו היא אך ורק על מצב רוח ואנרגיה.
גברים בכל העולם אינם בעניין של ורוד. “אני מניח שאני החלוץ בזה”. כאשר התמודד עם הטענה שהוא נראה נשי בגלל בחירת הצבע שלו, הוא הגן על עצמו באומרו זה רק צבע.

בהיותך אחד המעצבים המשפיעים ביותר בדורנו, אילו בחירות היו החשובות בחייך שהביאו אותך לאן שאתה נמצא היום?
האם תוכל להצביע על החלטה מסוימת שקיבלת שעשתה את ההבדל בקריירה שלך?

כרים ראשיד: הייתי מבולבל בתור נער לאיזה מקצוע אלך. האצתי את התיכון, אז הייתי בן 16 כשפניתי לאוניברסיטה ונקרעתי בין אדריכלות, אמנות ואופנה. במקור הגשתי מועמדות ללימודי אדריכלות בקרלטון מאוחר מדי והתוכנית הייתה מלאה. הם אמרו לי שהם יכולים לקבל אותי ב’זרם האדריכלי’ של עיצוב תעשייתי אז הלכתי לאוניברסיטת קרלטון בציפייה ללמוד אדריכלות, אבל כפי שקרה הגורל, בשנייה שלקחתי כמה קורסים לעיצוב תעשייתי ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות. הנחתי שצריך להיות אדריכל כדי לעצב כיסא או מכונת קפה או מוצר. אהבתי את נוף עיצוב המוצר האיטלקי, וכל המוצרים שהערצתי עוצבו על ידי אדריכלים. למעשה, באיטליה לא היה בית ספר לעיצוב תעשייתי עד 1984.

מה הלאה עבור כרים ראשיד?

כרים ראשיד: בשנה הבאה אני מתכנן לבנות את בית החלומות שלי! עיצבתי כל כך הרבה חללים עבור אחרים אבל זו תהיה האוטופיה שלי.

Urbanico Realty Group ו- Nadlan Invest מציעות הזדמנות השקעה בבניית בניין בעיצוב מרשים ע״י כרים ראשיד מסוג מולטי-פמילי המכיל 37 דירות המכונה MAGENTA, הממוקם בשדרת Bladensburg המרכזית בוושינגטון די.סי. ההשקעה מייצגת הצעה ייחודית. לפרטים נוספים לחצו.

 

Responses

Responses

בחר או חפש כתבות נוספות

אולי יעניין אתכם גם...

X