ריבית המשכנתא עולה לאחר ירידה של שבועיים

משכנתא קבועה ל-30 שנה עלתה השבוע ל-6.39%.

שיעור המשכנתאות הממוצע בארה”ב לטווח ארוך טיפס השבוע לאחר ירידה במהלך השבועיים האחרונים, על פי נתונים שבועיים שנאספו על ידי רוכש המשכנתאות פרדי מאק.

הריבית על המשכנתא הקבועה ל-30 שנה עלה השבוע ל-6.39% לעומת 6.35% לפני שבוע. לפני שנה הוא עמד על 5.25% בממוצע.

“המשכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה הגיעה השבוע ל-6.39% בממוצע, מכיוון שזרמים צולבים כלכליים שמרו את הריבית בטווח של עשר נקודות בסיס במהלך השבועות האחרונים”, אמר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק.

בינתיים, הריבית הממוצעת על משכנתא קבועה ל-15 שנים נשארה קבועה השבוע על 5.75%. לפני שנה בזמן זה, המשכנתא בריבית קבועה ל-15 שנים עמדה בממוצע על 4.43%.

“לאחר ההאטה המשמעותית בצמיחה בסתיו שעבר, מחירי הבתים התייצבו במהלך החורף והחלו לעלות מתונה במהלך החודשים האחרונים”, אמר חאטר. “זה מצביע על כך שבעוד שהמחיר סביר נותרה מכשול, רוכשי הבתים מתרגלים לתעריפים הנוכחיים וממשיכים לרדוף אחרי בעלות על בתים”.

תעריפים גבוהים יכולים להוסיף עלויות של מאות דולרים בחודש לרוכשי בתים, להגביל את הסכום שהרוכשים יכולים להרשות לעצמם בתקופה שבה שוק הדיור הואט, אך נותר בלתי סביר עבור אמריקאים רבים לאחר שנים של עלייה במחירי הדירות.

המכירות של בתים שנאכלסו בעבר בארה”ב ירדו ב-23.2% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל, מה שמציין תשעה חודשים רצופים של ירידות מכירות שנתיות של 20% או יותר, על פי איגוד המתווכים הלאומי. מחיר הבתים החציוני הלאומי ירד ל-388,800 דולר בחודש שעבר – ירידה של 1.7% לעומת שנה קודם לכן והצניחה הגדולה ביותר מאז ינואר 2012, אמר ה-NAR ביום חמישי.

למרות הנסיגה במחירי הדירות, המחסור בנכסים למכירה מעורר מלחמות הצעות בשווקים רבים. אחת הסיבות למספר הבתים המצומצם למכירה: בעלי בתים רבים שננעלו על ריבית משכנתא נמוכה במיוחד בשנים האחרונות, נרתעים ממכירה כעת, לאחר שהשיעורים מאז הוכפלו.

שיעורי משכנתא נמוכים סייעו למיץ את שוק הדיור במשך חלק ניכר מהעשור האחרון, והקלו על הלווים את הדרך למימון מחירי הבתים הגבוהים מתמיד. מגמה זו החלה להתהפך לפני קצת יותר משנה, כאשר הפדרל ריזרב החל להעלות את הריבית לטווח הקצר שלו במטרה להאט את הכלכלה ולצנן את האינפלציה הגבוהה ביותר מזה ארבעה עשורים.

הריביות למשכנתאות ל-30 שנה עוקבות בדרך כלל אחר המהלכים בתשואת האוצר ל-10 שנים, שבה המלווים משתמשים כמדריך לתמחור הלוואות. ציפיות המשקיעים לאינפלציה עתידית, הביקוש העולמי לאוצר ארה”ב ומה שעושה הפד עם שיעורי הריבית יכולים להשפיע גם על שיעורי ההלוואות לבתים.

הפד העלה את הריבית שלו פי 10 ב-14 חודשים. בפגישתו עם קובעי המדיניות לפני שבועיים, הבנק המרכזי אותת שהוא יכול סוף סוף להשהות את מסע העלאות הריבית שנמשך השנה שלו, אם כי הפסקה כנראה רק תגרום להורדת שיעורי המשכנתאות במעט.

עם זאת, אזהרות אחרונות של כמה מבכירי הפד על האיום המתמשך מהאינפלציה הגבוהה מצביעות על כך שזה רחוק מלהיות בטוח שהבנק המרכזי יוותר על עלייה נוספת בשיעור ההשוואה שלהם כשיפגשו בפעם הבאה באמצע יוני.

Related Articles

נכסים מעוקלים

#יזםהשבוע חן גולדשטיין #פוסט4 נכסים מעוקלים כל מי שהשקיע בנדל”ן מכיר את האמירה את הרווח בנדל”ן עושים כבר בקנייה. מה זה אומר? בכל עסקה מסחרית…

ג’קסונוויל, פלורידה

#יזםהשבוע חן גולדשטיין #פוסט3 ג’קסונוויל, פלורידה בפוסט הקודם סיפרתי לכם שאת הנכס הראשון קניתי בדטרויט, מישיגן (נכס של $900), ואת הנכס השני קניתי בג’קסונוויל פלורידה.…

Responses