משקיעי נדל”ן מוצאים אופטימיות בהזדמנויות השוק קדימה

על פי סקר סנטימנט המשקיעים לסתיו 2023 של RCN Capital, שנערך על ידי חברת מודיעין השוק CJ Patrick Company, משקיעי הנדל”ן מאמינים שתנאי השוק השתפרו וימשיכו להשתפר בחודשים הקרובים, שכן 72% מהמשקיעים שנסקרו אמרו שהשוק תנאי ההשקעה היו טובים יותר או זהים לאלו שלפני שנה, בעוד 75% האמינו שהתנאים ישתפרו או יישארו יציבים במהלך ששת החודשים הבאים.

“למרות מחירי בתים גבוהים יותר, עלויות מימון גבוהות יותר ומלאי מוגבל, משקיעי הנדל”ן ממשיכים להביע אופטימיות לגבי הזדמנויות בשוק היום ובחודשים הבאים”, אמר מנכ”ל RCN Capital, ג’פרי טש. “משקיעים ממשיכים למלא תפקיד חשוב בשוק הדיור – על פי דו”ח שנערך לאחרונה מ-CoreLogic, יותר מאחת מכל ארבע מכירת בתים היא למשקיע, ואנחנו ממשיכים לראות התעניינות הן מצד רוכשי נכסים להשכרה והן של תיקון והיפוך משקיעים בעסק שלנו”.

סקר סנטימנט המשקיעים בסתיו 2023 הוא הדו”ח הרבעוני השני של RCN Capital שלוקח את הדופק של משקיעי נדל”ן ברחבי הארץ, מזהה אתגרים והזדמנויות בשוק, ומקבל משוב על מגמות ואירועים נוכחיים באמצעות סקר בן 18 שאלות.

סנטימנט המשקיעים לגבי המצב הנוכחי של שוק הנדל”ן השתפר מסקר אביב 2023, כאשר 49% אמרו שהתנאים טובים יותר ממה שהיו לפני שנה, לעומת 30% באביב. גם הצפיות בשוק השתפרו בעוד חצי שנה, כאשר 44% מאמינים שהתנאים ישתפרו, לעומת 30% בסקר הקודם. למרות האופטימיות, המשקיעים מתקדמים בזהירות, כאשר רק 22% מהמשקיעים שנסקרו מתכננים לקנות יותר נכסים ממה שעשו לפני שנה, 39% מתכננים לקנות את אותו מספר, ו-39% מתכננים לקנות פחות.

“מעניין, משקיעי תיקון ופליפ נראים הרבה יותר אופטימיים לגבי הזדמנויות עתידיות – 50% מהם מאמינים שהתנאים ישתפרו במהלך ששת החודשים הקרובים בהשוואה ל-24% בלבד ממשקיעי הנדל”ן להשכרה”, אמר ריק שרגה, מנכ”ל חברת CJ פטריק. “זה עשוי להיות אינדיקציה לכך שהפעילות המהפכת הגיעה לתחתית, אבל עשויה להיות גם השתקפות של האתגרים הנוכחיים בשוק השכירות, כאשר התעריפים ממשיכים לרדת גם כשמלאי שכירות נוסף מגיע לרשת.”

על פי סקר סנטימנט המשקיעים בסתיו 2023, המשקיעים המשיכו לראות את ההשפעה של שיעורי משכנתא גבוהים יותר בשווקים המקומיים שלהם. יותר מ-30% ראו ירידה בביקוש לבתים בבעלות, כמעט 21% ראו עלייה בביקוש לנכסים להשכרה, ו-37% ציינו את שתי המגמות.

למרות היותם אופטימיים לגבי סביבת השוק לעתיד, 53% מהנסקרים האמינו שארה”ב תיכנס למיתון ב-2023 או 2024. רק 18% סברו שהמדינה תמנע ממיתון, בעוד 29% לא היו בטוחים. אבל גם כשמיתון מתקרב, המשקיעים מאמינים ברובם המוחלט שמחירי הבתים ימשיכו לעלות, כאשר 53% מהנשאלים צופים שמחירי הבתים יעלו, 22% מאמינים שהמחירים יישארו בערך זהים ו-24% מאמינים שהמחירים ירדו.

המשקיעים מצאו בסקר הסתיו מכשולים דומים לאלו שנמצאו בסקר האביב מבחינת חסמי בעלות על בתים, והם נותרו החששות העיקריים של המשקיעים בחודשים הקרובים. העלות הגבוהה של מימון משכנתא הייתה הנושא הגדול ביותר בקרב המשקיעים, כשהיא מוזכרת בכמעט 76% מהמקרים, בעוד מחסור במלאי הוזכר על ידי 42% מהנשאלים. תחרות מצד קונים אחרים נותרה בבירור בעיה בסביבת המלאי הנמוך של ימינו, עם תחרות מצד משקיעים מוסדיים שצוינו על ידי 33% מהנשאלים, ותחרות מצד רוכשי בתים צרכניים ב-29%. אתגרים אחרים שהוזכרו לעתים קרובות כללו קושי בהבטחת הלוואה (22%) ועיכובים בשרשרת האספקה (22%).

במונחים של אילו אזורים הם נקודות חמות למשקיעים, שאלה חדשה שנוספה לסקר הסתיו שאלה את המשקיעים היכן הם רכשו את הנכסים להשקעה שלהם. רוב המשקיעים התמקדו בקרבת ביתם, שכן 44% רכשו בעיר הולדתם, ו-79% במדינת הולדתם. לא היו הבדלים משמעותיים במרחקי רכישה בין משקיעי נדל”ן לתיקון והיפוך ומשקיעי נכסים להשכרה.

המדינות המובילות שמטרתן למשקיעים במהלך ששת עד 12 החודשים הבאים כוללות:

קליפורניה, היעד של 18.44% מהמשקיעים

ניו יורק, היעד של 18.16 מהמשקיעים

פלורידה, היעד של 15.27% מהמשקיעים

טקסס, היעד של 9.51% מהמשקיעים

אריזונה, היעד של 6.63% מהמשקיעים

המדינות שזוכות לפחות תשומת לב מפעילות המשקיעים במהלך ששת עד 12 החודשים הבאים כוללות קשר משולש בין נברסקה, ניו המפשייר ודקוטה הצפונית, כולם ממוקדים רק על ידי 0.86% מהמשקיעים הללו, ואחריהן:

רוד איילנד ומונטנה, היעד של 1.15% בלבד מהמשקיעים

הוואי, לואיזיאנה, מיין, אוהיו, יוטה ומערב וירג’יניה היעד של 1.44% מהנשאלים

וויומינג, ויסקונסין, ורמונט, אוקלהומה ואיווה היעד של רק 1.73% מהמשקיעים שנשאלו

Related News Real Estate Entrepreneurs

Related Articles

Responses