תעריפים נמוכים יותר מושכים קונים – אבל את המוכרים לא כל כך

בעוד ששיעורי המשכנתא מתקרבים ל-6% ימשכו קונים לשוק הדיור של 2024, כמה כלכלנים לא חושבים שזה יגרום למהל דומה של מוכרים לרשום את בתיהם.

כמה כלכלני דיור צופים כי שיעורי המשכנתאות יופחתו במתינות בשנה הבאה, אם כי התחזיות מראות שהריבית הממוצעת של הלוואת דיור ל-30 שנה תישאר מעל 6%.

בעוד שתעריפים נמוכים יותר יכולים לעזור להוציא יותר קונים מהצד, סביר להניח שהירידות החזויות לא יעודדו בעלי בתים שננעלו בתעריפים נמוכים לפני שנתיים למכור. זה מציב את הקרקע לשוק הדיור להישאר מוגבל על ידי היצע נמוך של בתים בשוק, גם אם התעריפים ירדו, אומרים כלכלנים.

“העלויות יישארו גבוהות ואנחנו הולכים לראות הרבה אנשים פשוט בוחרים לשבת בחוץ”, אמרה דניאל הייל, כלכלנית ראשית ב-Realtor.com.

התחזית של הייל אומרת שהריבית על משכנתא ל-30 שנה תהיה ממוצעת של 6.8% ב-2024, ואז ירד ל-6.5% עד סוף השנה. ב-First American Financial, הכלכלן הראשי מארק פלמינג צופה שהשיעור הממוצע ינוע בין 6.5% ל-7.5%.

התחזית האחרונה של איגוד המתווכים הלאומי קורא לשיעור הלוואת הבתים ל-30 שנה בממוצע בין 6% ל-7% עד תחילת עונת רכישת הדיור באביב בשנה הבאה.

תחזיות של כלכלני דיור אחרים גם מציבות את השיעור הממוצע איפשהו בטווח של 6% בשנת 2024. זה עדיין בערך כפול מהשיעור הממוצע שהיה רק לפני שנתיים.

כל ירידה בעלויות ההלוואות לדירות תתקבל בברכה על ידי רוכשי הבתים שרק לפני חמישה שבועות עמדו בפני שיעור ממוצע של 7.79%, הגבוה ביותר מזה למעלה מ-20 שנה. השיעור הממוצע ירד השבוע ל-7.22%, הנמוך ביותר מזה 10 שבועות, אמר רוכש המשכנתאות פרדי מאק ביום חמישי.

ככל ששיעורי המשכנתאות עולים, הם יכולים להוסיף מאות דולרים בחודש לעלויות הלווים, ולהגביל את מה שהם יכולים להרשות לעצמם בשוק שכבר אינו בהישג ידם של אמריקאים רבים. אפילו ירידה מתונה בתעריפים תסייע בהורדת העלות של הלוואת הבתים, ותשפר את הנגישות.

מכשול גדול יותר הוא המחסור בבתים בשוק, מה שעזר להגביר את מחירי הבתים גם כאשר המכירות של בתים לא חדשים בארה”ב ירדו ב-20.2% במהלך 10 החודשים הראשונים של השנה.

נסיגה צנועה בריבית בשנה הבאה לא תדרבן את בעלי הבתים למכור, במיוחד אם הם לא ששים לקחת משכנתא בריבית גבוהה יותר. קחו בחשבון שכמעט 90% מבעלי הבתים עם משכנתא היו בעלי שיעור של 6% ומטה נכון לרבעון השני.

“הדחף הזה למכור צפוי להימשך כל עוד שיעורי המשכנתאות יישארו גבוהים”, כתב פלמינג בתחזית שוק הדיור שלו לשנת 2024.

Related News Real Estate Entrepreneurs  

חברות נדל”ן נבחרות

Responses