מוניטין כנכס אסטרטגי

#יזםהשבוע חררדו ויסבאום #פוסט4

אחרי הרכישה הראשונה הרגשנו בעננים. זה היה צעד קטן בעולם השקעות הנדל”ן, זינוק גדול לאנושות, סליחה, התכוונתי לנו. לשמחתינו מצאנו סוכן מדהים ולא היו בעיות מיוחדות בתהליך הרכישה, השיפוץ וההשכרה. הביטחון שלנו גדל ובמקביל גם הביטחון של הסוכן בנו נהיה חזק יותר. תחשבו, עד הרכישה הזאת הסוכן לא יכול היה לדעת האם אנחנו רציניים או שסתם מבלבלים את המוח ובסופו של דבר לא יהיה לנו את האומץ לסגור עסקה. הרי עד אותו רגע הוא הראה לנו לא מעט הזדמנויות ובגלל סיבה זו או אחרת דחינו אותן אחת אחרי השניה.

בהמשך למה שדיברנו בפוסט הקודם, זאת סיבה נוספת בגללה העסקה הראשונה לרוב היא לא תהיה מאוד טובה: הסוכן/הולסיילר עוד לא מכיר אותנו ואם מגיעה לידיו עסקה מעולה יעדיף להציע אותה קודם למשקיעים שהוא כבר מכיר ויודע שיסגרו אותה במהירות וללא בעיות. אם אותם משקיעים לא יהיו מעוניינים בעסקה (אולי כי היא לא ממש טובה) כי אז היא תגיע אלינו.

הערה: אם אתם חדשים בתחום ולא יודעים מה זה הולסיילר, פשוט תתעלמו מזה בשלב זה. לא קריטי לנקודה שאני מנסה להסביר.

זאת הסיבה שככל שנהיה יותר פעילים ו-“נוכיח את עצמנו” לסוכן/הולסיילר, נתחיל לקבל יותר הזדמנויות לפתח דלתינו.

פעם לפני הרבה שנים השתתפתי בקורס משא ומתן שהעביר מיכאל צור, בן אדם מדהים, תותח. הרגשתי שהקורס היה יותר שיעור לחיים מאשר נטו משא ומתן.  במהלכו הוא התעכב על נושא המוניטין כדי להדגיש שזה הנכס הכי חשוב שיש לכל אחד מאיתנו! לא שלא חשבתי על זה לפני כן אבל באותו הרגע התובנה שקעה עמוק וחזק בתוכי ומאז היא תמיד נוכחת בכל החלטה.

בחזרה לעבודה עם סוכנים ובכלל בעבודה על גורמים אחרים בתחום, בניית מוניטין (טוב) זה החלק הכי חשוב בקריירת הנדל”ן שלנו גם אם מצריך מאיתנו ויתורים ברגעים מסויימים. לפעמים עדיף לנו לעשות ויתורים כואבים בכדי לא לקלקל קשרים. בסוף תמיד משתלם!

במקרה שלנו, העסקה השניה לא איחרה לבוא. כמו בפעם הקודמת, גם הפעם הכל הלך די חלק רק שהפעם במקום להשתמש בחברת הניהול כדי לבצע את השיפוץ, החלטנו להתייעל כספית ולחפש קבלן חיצוני. המזל היה שוב לצידנו ומצאנו קבלן אמין, מקצועי ונחמד. לא בטוח שהוא היה הכי זול אבל השקט הנפשי היה שווה את ההפרש (תקלטו: לא לקח לנו דולר אחד עד גמר העבודה. שמעתם על דבר כזה?). בדרך למדנו איך להכין חוזה עם קבלן, איך לבנות מפרט שיפוץ מסודר יותר ועל מה להחתים את הקבלן בסוף העבודה לפני קבלת התשלום.

אציין ששני הנכסים נרכשו במימון עצמי אבל תשארו איתי, אני תכף ארחיב בנושא המימון..

הנכס שופץ והושכר…הלאה לשלב הבא.

פה התחילו חילוקי הדעות לגבי ההמשך: מאיה, מסיבות אישיות ועסקיות הקשורות לפעילות שלה בארץ, העדיפה להמתין ולבחון את הביצועים של הנכסים שכבר רכשנו לפני שממשיכים הלאה. אני, לעומת זאת, בלי תוכנית ב’ ולכן רציתי להמשיך במלוא המרץ בלי להסתכל לאחור. שוב החשיבה שלי היתה ארוכת טווח: אני פה להרבה זמן וביצועים פחות טובים של אחד הנכסים לא היה משנה את החזון שלי. הרי אני יודע שמתישהו ניתקל בבעיות כמו בכל עסק, אבל זאת לא סיבה להפסיק אלא ללמוד, להשתפר ולהתקדם.

החלטנו ברוח ממש טובה להפריד דרכים אבל עדיין נשארנו שותפים בשני הנכסים שכבר רכשנו.

מפה אני לבד במערכה.

במקביל באותה תקופה הציעו לי להקים ולהוביל קהילה של משקיעים ישראלים בג’קסונוויל, דבר שיותר משימח אותי. עדיין הייתי בחיתולים בתחום אבל כבר הספקתי להכיר את העיר די טוב. בנוסף נהניתי לארגן וובינארים עם אורחים מומחים בכל מיני נושאים ולעזור למשקיעים מתחילים שנמצאים צעד אחד או שניים מאחורי אשר צריכים עזרה טכנית, הכוונה או סתם זריקת מוטיבציה.

באמצע אחד מאותם וובינרים אני מקבל הודעת וואטסאפ מרייאן, הסוכן שלי בארה”ב, ובו כתוב שההצעה שלי לרכישת פורטפוליו של שישה בתים התקבלה. שיט!!! 😱

נ.ב. הינה ה-fun fact היומי שלי שלא קשור למסלול שלי בנדל”ן (או שכן?): אני ובכלל אצלינו במשפחה, נותנים הרבה חשיבות לנושא הבריאות, בריאות הנפש ואיזון בחיים. עושים ספורט באופן קבוע, אוכלים בריא, מטפחים תחביבים שעושים לנו טוב ומקדישים זמן לחיי המשפחה (לדוגמא, אנחנו תמיד אוכלים ארוחות ביחד ושמים טלפונים בצד). בנוסף אני כבר מספר שנים עושה מדיטציה. לא כל בוקר אבל בסביבות 10-15 דקות 4-5 פעמים בשבוע.

Related News Real Estate Entrepreneurs

Responses